České Budějovice uctí svého patrona sv. Auraciána

Datum publikace2. 8. 2019, 14.00

Tuto sobotu 3. srpna si věřící v českobudějovické diecézi tradičně připomenou svého patrona sv. Auraciána. Relikviář s ostatky křesťanského mučedníka žijícího na přelomu 2. až 3. století bude vystaven v katedrále sv. Mikuláše v Českých Budějovicích. V rámci mše svaté předá světící biskup Mons. Pavel Posád diecézní ocenění - „Medaile sv. Auraciána“.

Foto: Jan Liška / Člověk a Víra

Svátek patrona města České Budějovice a českobudějovické diecéze sv. Auraciána se světí každoročně se 3. srpna v chrámu sv. Mikuláše a ke cti světce je sloužena mše svatá.

Relikviář s ostatky sv. Auraciána, který je jinak trvale uložen vedle křtitelnice v pravé boční lodi katedrály, bude vystavený tuto sobotu od 9.00 vedle oltářního stolu v hlavní lodi katedrály, kde ho mohou věřící uctít. V 17.00 bude sloužena mše svatá, v jejímž závěru udělí světící biskup Mons. Pavel Posád Medaile sv. Auraciána.

Tyto medaile uděluje od roku 2016 diecézní biskup osobnostem z řad duchovních i laiků. Stříbrná medaile je udělována těm, kteří se zaslouží nebo svou prací účinně přispějí k rozvoji diecéze a jejího života; zlatá pak těm, kteří se v tomto ohledu zaslouží zcela mimořádným a nevšedním způsobem.

V minulých letech ocenění získalo osm osobností, mezi nimi zakladatelka Diecézní charity Helena Faberová, ředitel katedrálního kůru Karel Fráňa, bývalý předseda Nejvyššího soudu JUDr. Antonín Mokrý a bývalý kancléř Vyšehradské kapituly JUDr. Jan Kotous.

Svatý Auracián

Podle tradice byl sv. Auracián římským vojákem žijícím ve 2. až 3. století, sťatý pro svoji křesťanskou víru. Je patronem města Českých Budějovic a českobudějovické diecéze a také spolupatronem Čech. Původně byl pohřbený v Kalixtových katakombách v Římě, ale roku 1634 daroval papež Urban VIII. jeho ostatky provinciálu řádu kapucínů v Čechách a na Moravě Ludvíku z Rosenheimu. V roce 1644 se dostaly do Českých Budějovic.

Dne 3. srpna 1670 byl relikviář s ostatky sv. Auraciána přenesen z kapucínského kostela sv. Anny do hlavního městského kostela sv. Mikuláše, což připomíná pamětní destička na levé straně vítězného oblouku. Relikviář je uložen ve výklenku na levé jižní straně křestní kaple, kde je i světcův obraz od F. B. Doubka z roku 1912. Světec je zobrazován ve vojenském šatě s mučednickou palmovou ratolestí a s mečem.

(Zdroj: Miroslav Bína, českobudějovická diecéze)

Autor článku: Radka Blajdová