Zítra opět audience s papežem Františkem

Datum publikace6. 8. 2019, 14.30

Po červencové přestávce začnou zítra opět pravidelné středeční audience s papežem Františkem: bude to jeho již 280. katecheze. Během šesti let pontifikátu se Svatý otec věnoval již 13 cyklům katechezí. Připomeňme si je.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Generální audience jsou důležitým setkáním Svatého otce s lidmi z celého světa. Konají se buď na náměstí sv. Petra nebo v aule Pavla VI. a pravidelně se jich každou středu (kromě červencové přestávky) účastní tisíce lidí.

Papež při nich srozumitelným způsobem představuje základní učení katolické církve. Od roku 2013 se nyní věnuje již 13. cyklu katechezí. Jednotlivá zvolená témata naznačují cestu církve v těchto letech.

Jedná se o tyto cykly katechezí:

1. Credo - navázal na cyklus započatý v Roce víry Benediktem XVI. (25 katechezí)
  2. Svátosti (9 katechezí)
  3. Dary Ducha Svatého (7 katechezí)
  4. Církev (15 katechezí)
  5. Rodina (36 katechezí)
  6. Milosrdenství v rámci jubilea (49 katechezí)
  7. Křesťanská naděje (38 katechezí)
  8. Mše svatá (15 katechezí)
  9. Křest (6 katechezí)
  10. Biřmování (3 katecheze)
  11. Desatero (17 katechezí)
  12. Modlitba Otče náš (16 katechezí)
  13. Skutky apoštolů (doposud 4 katecheze)

Kromě těchto ucelených cyklů se papež František během audiencí pravidelně věnuje také specifickým tématům, jako je advent, Vánoce, postní doba a Velikonoce, či shrnuje po návratu své apoštolské cesty.

Jednotlivé katecheze najdete zde či na stránkách Radio Vaticana a Vatican News.

Setkání s lidmi je pro papeže Františka jako znovuzrození

Během audience se nejedná jen o katechezi, ale o opravdové setkání s věřícími. Na závěr každé audience papež František dlouze zdraví nemocné a zvláštní pozornost věnuje také novomanželům a skupinám poutníků.

Setkání s lidmi je pro papeže velmi důležité. V květnovém rozhovoru pro mexickou televizi na otázku: „Co nejkrásnější jste v životě udělal?“ odpověděl: Být s lidmi, to pro mě odjakživa bylo to nejkrásnější,... je to jako znovuzrození.

Další setkání se Svatým otcem

Dalším pravidelným setkáním Svatého otce s věřícími jsou nedělní modlitby Anděl Páně se zamyšlení k evangeliu dané neděle na náměstí sv. Petra, dále homilie z Domu sv. Marty a samozřejmě liturgické oslavy během liturgického roku. Tato setkání a promluvy představují duchovní srdce Petrova učitelského úřadu.

Kalendář událostí, jimž předsedá Svatý otec v Římě, včetně termínů středečních generálních audiencí a promluv před mariánskou modlitbou Anděl Páně, najdete na stránkách Prefektury papežského domu

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Radka Blajdová