Zítra opět audience s papežem Františkem

Po červencové přestávce začnou zítra opět pravidelné středeční audience s papežem Františkem: bude to jeho již 280. katecheze. Během šesti let pontifikátu se Svatý otec věnoval již 13 cyklům katechezí. Připomeňme si je.
Publikováno: 6. 8. 2019 16:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Generální audience jsou důležitým setkáním Svatého otce s lidmi z celého světa. Konají se buď na náměstí sv. Petra nebo v aule Pavla VI. a pravidelně se jich každou středu (kromě červencové přestávky) účastní tisíce lidí.

Papež při nich srozumitelným způsobem představuje základní učení katolické církve. Od roku 2013 se nyní věnuje již 13. cyklu katechezí. Jednotlivá zvolená témata naznačují cestu církve v těchto letech.

Jedná se o tyto cykly katechezí:

 1. Credo - navázal na cyklus započatý v Roce víry Benediktem XVI. (25 katechezí)
 2. Svátosti (9 katechezí)
 3. Dary Ducha Svatého (7 katechezí)
 4. Církev (15 katechezí)
 5. Rodina (36 katechezí)
 6. Milosrdenství v rámci jubilea (49 katechezí)
 7. Křesťanská naděje (38 katechezí)
 8. Mše svatá (15 katechezí)
 9. Křest (6 katechezí)
 10. Biřmování (3 katecheze)
 11. Desatero (17 katechezí)
 12. Modlitba Otče náš (16 katechezí)
 13. Skutky apoštolů (doposud 4 katecheze)

Kromě těchto ucelených cyklů se papež František během audiencí pravidelně věnuje také specifickým tématům, jako je advent, Vánoce, postní doba a Velikonoce, či shrnuje po návratu své apoštolské cesty.

Jednotlivé katecheze najdete zde či na stránkách Radio Vaticana a Vatican News.

Setkání s lidmi je pro papeže Františka jako znovuzrození 

Během audience se nejedná jen o katechezi, ale o opravdové setkání s věřícími. Na závěr každé audience papež František dlouze zdraví nemocné a zvláštní pozornost věnuje také novomanželům a skupinám poutníků. 

Setkání s lidmi je pro papeže velmi důležité. V květnovém rozhovoru pro mexickou televizi na otázku: „Co nejkrásnější jste v životě udělal?“ odpověděl: Být s lidmi, to pro mě odjakživa bylo to nejkrásnější,... je to jako znovuzrození. 

Další setkání se Svatým otcem

Dalším pravidelným setkáním Svatého otce s věřícími jsou nedělní modlitby Anděl Páně se zamyšlení k evangeliu dané neděle na náměstí sv. Petra, dále homilie z Domu sv. Marty a samozřejmě liturgické oslavy během liturgického roku. Tato setkání a promluvy představují duchovní srdce Petrova učitelského úřadu.

Kalendář událostí, jimž předsedá Svatý otec v Římě, včetně termínů středečních generálních audiencí a promluv před mariánskou modlitbou Anděl Páně, najdete na stránkách Prefektury papežského domu

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

V areálu pražské Sparty se odehrává charitativní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Akce se účastní nejlepší čeští tenisté a tenistky včetně Petry Kvitové, Barbory Strýcové, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola. Hráči se rozhodli vzdát části startovného ve prospěch Nadace Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charity Praha.
28.05.2020

Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
28.05.2020

P. Jiří Mannl oslavil sté narozeniny

Před sto lety se 21.5. narodil kněz královéhradecké diecéze Jiří Mannl, který nyní žije ve farnosti ve Vysokém Mýtě.
28.05.2020

Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize

ČBK nominovala do Rady České televize Hanu Lipovskou, která dnes tuto nominaci proměnila a poslanci ji 114 hlasy zvolili za novou členku rady.
27.05.2020

Papež: Modlitba přitahuje Boží moc

Pravidelná středeční katecheze byla papežem pronesena v knihovně Apoštolského paláce před televizními kamerami. Uvedena byla četbou několika veršů ze Žalmu (Žl 17, 1-3.5): »Slyš, Hospodine, spravedlivou žádost, všimni si mého nářku«. V katechezi se pak papež František zaměřil na modlitbu spravedlivých.
27.05.2020