Zítra opět audience s papežem Františkem

Po červencové přestávce začnou zítra opět pravidelné středeční audience s papežem Františkem: bude to jeho již 280. katecheze. Během šesti let pontifikátu se Svatý otec věnoval již 13 cyklům katechezí. Připomeňme si je.
Publikováno: 6. 8. 2019 14:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Generální audience jsou důležitým setkáním Svatého otce s lidmi z celého světa. Konají se buď na náměstí sv. Petra nebo v aule Pavla VI. a pravidelně se jich každou středu (kromě červencové přestávky) účastní tisíce lidí.

Papež při nich srozumitelným způsobem představuje základní učení katolické církve. Od roku 2013 se nyní věnuje již 13. cyklu katechezí. Jednotlivá zvolená témata naznačují cestu církve v těchto letech.

Jedná se o tyto cykly katechezí:

 1. Credo - navázal na cyklus započatý v Roce víry Benediktem XVI. (25 katechezí)
 2. Svátosti (9 katechezí)
 3. Dary Ducha Svatého (7 katechezí)
 4. Církev (15 katechezí)
 5. Rodina (36 katechezí)
 6. Milosrdenství v rámci jubilea (49 katechezí)
 7. Křesťanská naděje (38 katechezí)
 8. Mše svatá (15 katechezí)
 9. Křest (6 katechezí)
 10. Biřmování (3 katecheze)
 11. Desatero (17 katechezí)
 12. Modlitba Otče náš (16 katechezí)
 13. Skutky apoštolů (doposud 4 katecheze)

Kromě těchto ucelených cyklů se papež František během audiencí pravidelně věnuje také specifickým tématům, jako je advent, Vánoce, postní doba a Velikonoce, či shrnuje po návratu své apoštolské cesty.

Jednotlivé katecheze najdete zde či na stránkách Radio Vaticana a Vatican News.

Setkání s lidmi je pro papeže Františka jako znovuzrození 

Během audience se nejedná jen o katechezi, ale o opravdové setkání s věřícími. Na závěr každé audience papež František dlouze zdraví nemocné a zvláštní pozornost věnuje také novomanželům a skupinám poutníků. 

Setkání s lidmi je pro papeže velmi důležité. V květnovém rozhovoru pro mexickou televizi na otázku: „Co nejkrásnější jste v životě udělal?“ odpověděl: Být s lidmi, to pro mě odjakživa bylo to nejkrásnější,... je to jako znovuzrození. 

Další setkání se Svatým otcem

Dalším pravidelným setkáním Svatého otce s věřícími jsou nedělní modlitby Anděl Páně se zamyšlení k evangeliu dané neděle na náměstí sv. Petra, dále homilie z Domu sv. Marty a samozřejmě liturgické oslavy během liturgického roku. Tato setkání a promluvy představují duchovní srdce Petrova učitelského úřadu.

Kalendář událostí, jimž předsedá Svatý otec v Římě, včetně termínů středečních generálních audiencí a promluv před mariánskou modlitbou Anděl Páně, najdete na stránkách Prefektury papežského domu

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Katolický týdeník: 90 let Vatikánského rozhlasu

Katolíky po celém světě, a nejen je, spojuje Vatikánský rozhlas už 90 let. Vysílá nepřetržitě od 12. února 1931. Zve k poslechu papežových promluv a zpráv ze života církve, k modlitbě i rozjímání. Jakou roli hrála česká redakce v minulosti a kam se ubírá nyní?
24.02.2021

Katolický kostel v Nigérii podpálili a zničili ozbrojení bandité

Na severu Nigérie ve státě Kaduna zničili „ozbrojení bandité“ katolický kostel Svaté rodiny. Útočníci zaútočili na vesnici Kikwari v provincii Kajuru, podpálili kostel a další dvě budovy. Obyvatelé uprchli do bezpečí, jakmile byli upozorněni na výskyt banditů v jejich oblasti.
23.02.2021

Zapalme svíčku za oběti komunismu!

V předvečer výročí komunistického převratu z roku 1948, ve středu 24. února, se od 18.00 hodin uskuteční u pomníku na pražském Újezdě setkání za oběti komunismu. Vzhledem k epidemické situaci se zájemci mohou připojit pouze on-line. Dění u pomníku bude možné sledovat na Youtube a na Facebooku. Připojit se lze alespoň symbolicky zapálením svíčky ve svém domově.
23.02.2021

Arcibiskup Gallagher: Omezení lidských práv pouze v případě naprosté nutnosti

Šéf vatikánské diplomacie vystoupil na 46. zasedání Rady OSN pro lidská práva. Ve svém příspěvku si všímá, že některá opatření zaváděná vládami s cílem zajistit sanitarní bezpečnost narušují svobodné uplatňování lidských práv. Arcibiskup Paul R. Gallagher zdůraznil, že jedním z nejzávažnějších problémů je prohlubující se eroze práva na náboženskou svobodu. Připomněl, že toto právo má chránit nejen svobodu svědomí, ale také veřejné vyznávání víry, jak formou bohoslužebné praxe tak vyučování.
23.02.2021

Poslední možnost zvrátit rozhodnutí české vlády o krácení Evropského sociálního fondu

Česká vláda při nastavování alokací a pravidel čerpání evropských prostředků podceňuje význam prevence v oblasti sociálního vyloučení a propadu lidí do bytové nouze. Neziskové organizace, včetně Charity Česká republika, již dlouho bijí na poplach.
22.02.2021