Zítra opět audience s papežem Františkem

Po červencové přestávce začnou zítra opět pravidelné středeční audience s papežem Františkem: bude to jeho již 280. katecheze. Během šesti let pontifikátu se Svatý otec věnoval již 13 cyklům katechezí. Připomeňme si je.
Publikováno: 6. 8. 2019 16:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Generální audience jsou důležitým setkáním Svatého otce s lidmi z celého světa. Konají se buď na náměstí sv. Petra nebo v aule Pavla VI. a pravidelně se jich každou středu (kromě červencové přestávky) účastní tisíce lidí.

Papež při nich srozumitelným způsobem představuje základní učení katolické církve. Od roku 2013 se nyní věnuje již 13. cyklu katechezí. Jednotlivá zvolená témata naznačují cestu církve v těchto letech.

Jedná se o tyto cykly katechezí:

 1. Credo - navázal na cyklus započatý v Roce víry Benediktem XVI. (25 katechezí)
 2. Svátosti (9 katechezí)
 3. Dary Ducha Svatého (7 katechezí)
 4. Církev (15 katechezí)
 5. Rodina (36 katechezí)
 6. Milosrdenství v rámci jubilea (49 katechezí)
 7. Křesťanská naděje (38 katechezí)
 8. Mše svatá (15 katechezí)
 9. Křest (6 katechezí)
 10. Biřmování (3 katecheze)
 11. Desatero (17 katechezí)
 12. Modlitba Otče náš (16 katechezí)
 13. Skutky apoštolů (doposud 4 katecheze)

Kromě těchto ucelených cyklů se papež František během audiencí pravidelně věnuje také specifickým tématům, jako je advent, Vánoce, postní doba a Velikonoce, či shrnuje po návratu své apoštolské cesty.

Jednotlivé katecheze najdete zde či na stránkách Radio Vaticana a Vatican News.

Setkání s lidmi je pro papeže Františka jako znovuzrození 

Během audience se nejedná jen o katechezi, ale o opravdové setkání s věřícími. Na závěr každé audience papež František dlouze zdraví nemocné a zvláštní pozornost věnuje také novomanželům a skupinám poutníků. 

Setkání s lidmi je pro papeže velmi důležité. V květnovém rozhovoru pro mexickou televizi na otázku: „Co nejkrásnější jste v životě udělal?“ odpověděl: Být s lidmi, to pro mě odjakživa bylo to nejkrásnější,... je to jako znovuzrození. 

Další setkání se Svatým otcem

Dalším pravidelným setkáním Svatého otce s věřícími jsou nedělní modlitby Anděl Páně se zamyšlení k evangeliu dané neděle na náměstí sv. Petra, dále homilie z Domu sv. Marty a samozřejmě liturgické oslavy během liturgického roku. Tato setkání a promluvy představují duchovní srdce Petrova učitelského úřadu.

Kalendář událostí, jimž předsedá Svatý otec v Římě, včetně termínů středečních generálních audiencí a promluv před mariánskou modlitbou Anděl Páně, najdete na stránkách Prefektury papežského domu

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019