Zítra opět audience s papežem Františkem

Po červencové přestávce začnou zítra opět pravidelné středeční audience s papežem Františkem: bude to jeho již 280. katecheze. Během šesti let pontifikátu se Svatý otec věnoval již 13 cyklům katechezí. Připomeňme si je.
Publikováno: 6. 8. 2019 16:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Generální audience jsou důležitým setkáním Svatého otce s lidmi z celého světa. Konají se buď na náměstí sv. Petra nebo v aule Pavla VI. a pravidelně se jich každou středu (kromě červencové přestávky) účastní tisíce lidí.

Papež při nich srozumitelným způsobem představuje základní učení katolické církve. Od roku 2013 se nyní věnuje již 13. cyklu katechezí. Jednotlivá zvolená témata naznačují cestu církve v těchto letech.

Jedná se o tyto cykly katechezí:

 1. Credo - navázal na cyklus započatý v Roce víry Benediktem XVI. (25 katechezí)
 2. Svátosti (9 katechezí)
 3. Dary Ducha Svatého (7 katechezí)
 4. Církev (15 katechezí)
 5. Rodina (36 katechezí)
 6. Milosrdenství v rámci jubilea (49 katechezí)
 7. Křesťanská naděje (38 katechezí)
 8. Mše svatá (15 katechezí)
 9. Křest (6 katechezí)
 10. Biřmování (3 katecheze)
 11. Desatero (17 katechezí)
 12. Modlitba Otče náš (16 katechezí)
 13. Skutky apoštolů (doposud 4 katecheze)

Kromě těchto ucelených cyklů se papež František během audiencí pravidelně věnuje také specifickým tématům, jako je advent, Vánoce, postní doba a Velikonoce, či shrnuje po návratu své apoštolské cesty.

Jednotlivé katecheze najdete zde či na stránkách Radio Vaticana a Vatican News.

Setkání s lidmi je pro papeže Františka jako znovuzrození 

Během audience se nejedná jen o katechezi, ale o opravdové setkání s věřícími. Na závěr každé audience papež František dlouze zdraví nemocné a zvláštní pozornost věnuje také novomanželům a skupinám poutníků. 

Setkání s lidmi je pro papeže velmi důležité. V květnovém rozhovoru pro mexickou televizi na otázku: „Co nejkrásnější jste v životě udělal?“ odpověděl: Být s lidmi, to pro mě odjakživa bylo to nejkrásnější,... je to jako znovuzrození. 

Další setkání se Svatým otcem

Dalším pravidelným setkáním Svatého otce s věřícími jsou nedělní modlitby Anděl Páně se zamyšlení k evangeliu dané neděle na náměstí sv. Petra, dále homilie z Domu sv. Marty a samozřejmě liturgické oslavy během liturgického roku. Tato setkání a promluvy představují duchovní srdce Petrova učitelského úřadu.

Kalendář událostí, jimž předsedá Svatý otec v Římě, včetně termínů středečních generálních audiencí a promluv před mariánskou modlitbou Anděl Páně, najdete na stránkách Prefektury papežského domu

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020