Chrámy lákají na festivaly duchovní hudby. Nalaďte se

V letní sezóně se mnohé kostely otevírají turistům s ještě pestřejší nabídkou doprovodných kulturních programů. Často se stávají místem konání různých koncertů a festivalů duchovní hudby. Přinášíme několik tipů k inspiraci nejen na závěr léta. Nechte se naladit...
Publikováno: 9. 8. 2019 11:45

Ilustrační foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra (varhany z kostela sv. Ludmily v Praze)

 • Český varhanní festival
  Byl založen v roce 2007 varhaníkem a dirigentem Adamem Viktorem a jeho cílem je pořádání koncertů v nejrůznějších městech a obcích České republiky, bez ohledu na jejich velikost, význam a region. Jediným kritériem je propagace historických varhan. Seznam koncertů festivalu najdete zde.

Brněnská diecéze

 • Varhanní léto na Petrově 2019 (13.6.-19.9.)
  Působivé prostředí brněnské katedrály rozezní v letních měsících již třetí ročník festivalu Varhanní léto na Petrově. Vystoupí na něm celá řada vynikajících studentů a absolventů varhanního oboru uměleckých škol i věhlasných varhaníků. Program jednotlivých koncertů najdete zde.

 • Kurz pro chrámové varhaníky (od 5.10.)
  Tříletý vzdělávací kurz bude probíhat ve Žďáru nad Sázavou a je určen jak pro stávající varhaníky, tak i pro začátečníky a varhaníky budoucí. Zájemci se mohou přihlašovat až do konce září. Kurz bude zakončen zkouškami, po jejichž složení dostanou účastníci kvalifikační osvědčení kantora, které platí ve většině diecézí ČR. Více info najdete zde.

(Foto: Gabriela Nováková / Člověk a Víra)

Českobudějovická diecéze

 • Večerní prohlídky na Klokotech s varhanním dostaveníčkem (24.7.-10.9.)
  Termíny najdete zde.

Královéhradecká diecéze

 • Festival Hudební léto (do 18.8.)
  Již od června probíhá v Heřmanově Městci v kostele sv. Bartoloměje 15. ročník tohoto festivalu, který je hudební mozaikou s důrazem na tvorbu českých skladatelů a mistrů. Posledním koncertem bude 18.8. představení s názvem Pocta českému baroku, na kterém vystoupí vokální a instrumentální soubor staré duchovní hudby Czech ensemble baroque s uměleckým vedoucím a dirigentem Romanem Válkem. 
 • Varhanní léto 2019 (5.7.-31.8.)
  Festival probíhá v historicky a umělecky cenných kostelích na Broumovsku, Teplicku a Policku. Program jednotlivých koncertů najdete zde.
 • Litomyšlské dny barokní tradice (11.–18.8.)
  Duchovně kulturní festival slavnostně zahájí v litomyšlském piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže litomyšlský titulární biskup Pavel Konzbul bohoslužbou, při které zazní Missa ss. Apostolorum C-dur od slovenského barokního skladatele Gaudentia Dettelbacha. V rámci barokního týdne nebude chybět ani barokní oslava svátku Nanebevzetí Panny Marie v podobě procesí městem a tradiční pobožností u mariánského sloupu. Historik umění P. Radek Martinek v Litomyšli pohovoří na téma Nádhera a lesk barokní bohoslužby. Více info na: www.baroknilitomysl.cz.   

(Foto: Jeroným Pelikovský)

 • Hudební léto na Chotěborkách (29.6.-31.8.)
  Koncerty se konají v kostele Nanebevzetí Panny Marie nebo na faře v Chotěborkách. Před každým koncertem je v 17 hod. mše svatá. Program najdete zde.

 • Festival duchovní hudby svaté Cecílie (12. 10.)
  24. ročník Festivalu duchovní hudby svaté Cecílie se bude tradičně konat v Ústí nad Orlicí. 

Litoměřická diecéze

 • Jablonecké kostely otevřeny (2.7.-27.8.)
  Již po dvanácté mají návštěvníci možnost prohlédnout si každé prázdninové úterý interiéry pěti sakrálních památek ve městě a v podvečer se zaposlouchat do tónů varhan. Více informací a program koncertů najdete zde.

 • Varhanní duchovní hudba ve Filipově (7.7.-25.8.)
  Mezinárodní festival varhanní hudby v bazilice minor Panny Marie Pomocnice křesťanů ve Filipově nabízí koncerty varhanní hudby doplněné o hru na sólové nástroje a zpěv. Program najdete zde.

(Foto: Petr Zatlouka / Člověk a Víral)

 • Koncerty v Hejnicích 2019
  Konají se během celého roku v Basilice Navštívení Panny Marie v Hejnicích. Program koncertů najdete zde.

Olomoucká arcidiecéze

 • Podzimní festival duchovní hudby (22.9.-20.10.)
  Festival se uskuteční v olomouckých kostelích a zazní na něm především Beethovenovy skladby věnované olomouckému arcibiskupovi Rudolfu Janovi. Podrobný program je uveden na webu www.podzimni-festival.cz.

(Foto: archiv Podzimního festivalu)

Ostravsko-opavská diecéze

 • Svatováclavský hudební festival (3.9.-28.9.)
  16. ročník tohoto hudebního festivalu se bude konat v Ostravě a dalších městech Moravskoslezského kraje. Jedná se o největší mezinárodním festival duchovní a tzv. staré hudby v ČR a jeho hlavním cílem je prezentace poučené interpretace staré a duchovní hudby v sakrálních prostorách, a to ve snaze navrátit této hudbě její původní význam. Více info na https://www.shf.cz/

(Foto: archiv shf)

Plzeňská diecéze

 • Hudební léto Borska (12.5.-26.9.)
  Letos se koná již 13. ročník mezinárodního festivalu duchovní hudby. Program koncertů najdete zde.
 • Mezinárodní hudební festival J. C. F. Fischera (20.6.-5.9.)
  Hudební festival Karlovarského regionu nese jméno barokního skladatele, rodáka z města Krásno, a zásadním způsobem se zasazuje o renesanci tvorby tohoto barokního mistra. V dramaturgii festivalu, který se letos koná již po 5., zaujímají významné místo varhanní koncerty a cílem festivalu je představit krásná místa a cenné nástroje, kterými tento kraj oplývá, stejně jako bohatství hudební literatury zprostředkované špičkovými domácími i zahraničními interprety. Program festivalu najdete zde.

(Foto: archiv IMFF)

 • Letní barokní festival 2019 (14.8.-17.8.)
  Na koncertním turné s barokní hudbou do krásných míst Česka i Bavorska zazní skladby z díla Jana Josefa Ignáce Brentnera (1689–1742), vynikajícího dobřanského skladatele.Jeho dílo nastudovali mladí a nadějní zpěváci a instrumentalisté v rámci česko-bavorské spolupráce a mistrovských kurzů pod vedením významných osobností z oblasti staré hudby – Gabriely Eibenové, Heleny Matyášové, Magdaleny Malé, Michaely Bieglerové a Lukáše Vendla. Program festivalu najdete zde.

(Foto: archiv Západočeského baroka)

 • S hudbou za památkami - Regnis Vocale (6.7.-17.9.)
  Festival je pořádán v rámci projektů Radost v baroku a S hudbou za památkami Plzeňského kraje. Program najdete zde.
   
 • Varhanní kurz 2019 (19.8.-24.8.)
  Kromě festivalů a koncertů se můžou zájemci sami zdokonalit ve hře na varhany a zúčastnit se tak varhanního kurzu, který pořádá farnost Tachov ve spolupráci s časopisem Varhaník. Náplní kurzu je příprava varhaníků pro liturgické hraní a zpěv. Více info najdete zde.

Pražská arcidiecéze

 • Nedělní varhanní půlhodinky (od května do začátku října)
  Koncerty na nové varhany se konají pravidelně vždy v neděli od 14 hod v bazilice nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře. Více info najdete na https://svata-hora.cz/.

(Foto: Jana Chadimová / Člověk a Víra)

(Zdroj: diecézní mluvčí a weby diecézí)  

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Modlitba a mše za oběti střelby v Ostravě

ČBK vyzývá k modlitbám za oběti tragické události z dnešního rána ve Fakultní nemocnici v Ostravě a jejich rodiny.
10.12.2019

Nikdo nesmí na ulici umrznout. V Praze byla otevřena nová noclehárna pro lidi bez domova.

V Praze žijí bez domova čtyři tisíce lidí. Přespávají na ubytovnách, na gauči u přátel, ale také venku v parcích a opuštěných objektech. Když se ochladí, vyhledávají noclehárny. Jejich kapacita ale v zimních měsících nestačí. Aby lidé venku neumrzli, otevřela na začátku prosince Arcidiecézní charita Praha spolu s Armádou spásy krizovou noclehárnu v Praze-Michli. Bude fungovat až do konce března.
10.12.2019

Justitia et Pax Europa: Domorodé národy jsou živou výzvou k naději

Prohlášení Justitia et Pax Europa (Spravedlnost a mír) u příležitosti Dne lidských práv, 10. prosince 2019. Text přinášíme v plném překladu.
10.12.2019

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc prosinec 2019

Modleme se za to, abychom lépe chápali odezvu mladých lidí na podněty, které církev před ně klade.
10.12.2019

Papež jmenoval kardinála Tagleho prefektem Kongregace pro evangelizaci národů

Tiskové středisko Svatého stolce včera oznámilo jmenování nového prefekta Kongregace pro evangelizaci národů, latinsky tradičně nazývané propaganda fide, jakož i výměny velmistra rytířského řádu strážců svatého hrobu jeruzalémského.
09.12.2019