Boskovice uctí svého rodáka kardinála Tomáše Špidlíka

Oslavy 100. výročí narození Tomáše kardinála Špidlíka budou pokračovat v tomto týdnu v jeho rodišti - Boskovicích. Právě v tomto jihomoravském městě bude v sobotu 17. srpna odhalen památník na počest jejich významného rodáka.
Publikováno: 12. 8. 2019 13:00

Myšlenka na realizaci památníku vznikla již v roce 2016 a realizace se podařila díky společným silám členů Orelské jednoty Boskovice a senátorky Jaromíry Vítkové. Památník se nachází v Bělské ulici, nedaleko rodného domu otce Tomáše Špidlíka, a jeho autorkou je Magdaléna Roztočilová.

Slavnostní odhalení pomníku se uskuteční v sobotu 17. srpna v 15.00 hodin. Promluvu přednese a památník požehná pomocný brněnský biskup Mons. Pavel Konzbul, poté bude následovat kulturní program. Více informací najdete na facebooku Památník Kardinála Tomáše Špidlíka.

Cesta k jezuitům

Tomáš Špidlík se narodil 17. prosince 1919 v Boskovicích, kde vystudoval gymnázium. V roce 1938 odešel studovat do Brna latinu a českou literaturu na filozofickou fakultu. Po uzavření českých vysokých škol nacisty na podzim 1939 vstoupil v Benešově u Prahy do jezuitského noviciátu. Studia dokončil na Velehradě, kde také 24. září 1942 složil řeholní sliby. Po skončení studií byl Špidlík jmenován prefektem velehradského gymnázia.

Studium v zahraničí

V roce 1946 byl poslán na teologická studia do holandského Maastrichtu, kde 22. srpna 1949 přijal kněžské svěcení. V roce 1950 doplnil svá jezuitská formační studia v italské Florencii.

V roce 1951 již bylo zřejmé, že se do vlasti nebude moci vrátit, a zůstal v Římě. Byl pozván ke spolupráci s Vatikánským rozhlasem a dále pokračoval ve studiích na Papežském orientálním institutu v Římě.

Profesorem v Itálii

Po ukončení studií začal od roku 1954 vyučoval jako docent východní a patristické teologie v Římě v Papežském orientálním institutu, na Papežské gregoriánské univerzitě a v karmelitánském institutu Teresianum. Hostoval také na mnoha evropských i světových univerzitách, mimo jiné v St. Paul ve Spojených státech, v Indii a v Kongu. Profesorem byl jmenován v roce 1961.

Více než 38 let - až do roku 1989 - působil jako spirituál Papežské koleje sv. Jana Nepomuckého v Římě. Špidlíkovy české páteční promluvy na Radiu Vatikán byly překládány do mnoha dalších jazyků.

Od roku 1990 přednášel již jako emeritní profesor na Papežském orientálním institutu, a od roku 1991 žil a pracoval v Centro Ezio Aletti v Římě.

V roce 1996 pak vzniklo další Centrum Aletti Velehrad-Roma v Olomouci, jehož součástí je nakladatelství Refugium, které se od svého založení věnuje také kompletnímu vydání díla Tomáše kardinála Špidlíka.

Kromě těchto závazků se P. Špidlík intenzivně věnoval vědecké práci, takže je dnes považován za největšího znalce na spiritualitu křesťanského Východu, a to v celé ekumeně. Je autorem cca 140 knižních titulů a více než 600 článků zveřejněných v mnoha světových jazycích.

Papežským exercitátorem a kardinálem

V březnu 1995 se stal P. Tomáš Špidlík také exercitátorem duchovních cvičení pro papeže Jana Pavla II. a římskou kurii a 21. října 2003 ho Jan Pavel II. za jeho zásluhy o studium a službu pro jednotu křesťanů jmenoval kardinálem.

Kardinálské kolegium jej vybralo, aby 18. dubna 2005 v Sixtinské kapli pronesl poslední promluvu ke konkláve před volbou papeže, v níž byl nakonec zvolen Benedikt XVI.

Tomáš kardinál Špidlík zemřel v pátek 16. dubna 2010 po delší nemoci v kruhu svých přátel a spolupracovníků v Římě. Po obřadech v Olomouci a na Velehradě byl 30. dubna 2010 pohřben v bazilice Panny Marie na Velehradě.

(Zdroj: Wikipedia, http://www.aletti.cz)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020