Tři biskupské konference podpořily krakovského arcibiskupa Jędraszewského

Datum publikace9. 8. 2019, 19.15

Představitelé České biskupské konference a Konference biskupů Slovenska se připojili k prohlášení předsedy Polské biskupské konference, poznaňského arcibiskupa Stanislava Gądeckého, aby podpořili krakovského arcibiskupa Jędraszewského. Ten se ve svém kázání vymezil vůči ideologii LGBT, což způsobilo negativní až agresivní reakci ze strany některých médií.

Foto: Wikipedia

„Ačkoli jsou prázdniny, které mají být časem odpočinku a reflexe nad krásou přírody stvořené Bohem – píše arcibiskup Stanislav Gądecki – rozhořely se v zemi polemiky o „ideologii LGBT.“ Vyzývám proto všechny lidi dobré vůle, aby uplatňovali zásadu nediskriminovat z veřejné diskuse nikoho, a to nejen z řad stoupenců zmíněné ideologie, ale přiznávali rovná práva k diskusi také jejím odpůrcům,“ píše ve svém prohlášení mimo jiné předseda Polské biskupské konference, poznaňský metropolitní arcibiskup Stanislav Gądecki.

Kardinál Dominik Duka, předseda ČBK, se k prohlášení poznaňského arcibiskupa na obranu krakovského arcibiskupa připojil a vyzval i sousední země, aby se za arcibiskupa Jędraszewského postavily: „Jako primas český, předseda České biskupské konference, arcibiskup pražský a kardinál římskokatolické církve se k prohlášení předsedy polského episkopátu připojuji a k podobnému kroku vyzývám i zástupce slovenské a maďarské biskupské konference. Zároveň vnímám jako varovné, že témata LGBT ideologie se podle posledních zpráv rozšiřují i o ateistickou a satanistickou agendu, tedy o jevy, o jejichž odmítnutí nemůže být celospolečenských pochyb'.

Prohlášení mimo Českou biskupskou konferenci již podpořila i Konference biskupů Slovenska. Na vyjádření Maďarské biskupské konference se zatím čeká.

Autor článku: Monika Klimentová