Programové tipy Radia Proglas na 34. týden 2019

Datum publikace15. 8. 2019, 15.30

V týdnu od 19. srpna se můžete například těšit na reportáž o kurzu přežití, který absolvovali výherci soutěže Hrdina Barvínku, nebo na rozhovor s Mons. Václavem Malým k připomínce 21. srpna 1968.

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v úterý 20. srpna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, ve čtvrtek 22. srpna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 23. srpna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 25. srpna v 9.00 poutní mši svatou z kaple sv. Bartoloměje v Bystrovanech, celebruje P. Rudolf Smahel.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

21. srpen 1968 se navždy zapsal do dějin naší země. Po vstupu okupačních vojsk se znovu uzavřela naděje na svobodný život občanů tehdejšího Československa. Jak invaze poznamenala naše životy? O nesvobodě
i svobodě, zmařených nadějích i odvaze bude živě mluvit s pražským světícím biskupem Václavem Malým redaktorka Kateřina Rózsová v pořadu Okolo stolu ve středu 21. srpna od 9.00.

Maki, Prokop a Víťa. Půl roku řešili záludné úkoly a otázky, sbírali body a úspěšně vybojovali velké finále
v soutěži Hrdina Barvínku. Odměnou jim byl kurz přežití s polárníkem Jaroslavem Pavlíčkem, na který se vydali v polovině července. Rozkaz zněl jasně: sbalte si pas, spacák, triko, kalhoty, boty, … a žádné další informace nežádejte. Peníze, jídlo, karimatku i hygienické potřeby nechte doma. Každý gram se počítá! „Nevím, kde ztroskotáme,“  říkal ještě po cestě na tajné místo sám polárník. Jisté bylo jen to, že ztroskotají. A to se také stalo. Nejprve v horách, poté na ledovci a nakonec na vodě. Tři stateční výherci, redaktorka Hanka Kašpárková a ostřílený dobrodruh šplhali, uvazovali se, plachtili, odhadovali čas podle slunce, pili vodu s kečupem a hlavně se učili, jak se zachovat, pokud selžou všechny plány.  Zajímá vás víc o kurzu přežití opředeném tajemstvím? A jak si ho užili sami účastníci? Reportáž z třídenního dobrodružství a živé studio s kurzisty si nenechte ujít v pořadu Barvínek 20. a 27. srpna, vždy od 16.00.

Svatováclavský hudební festival vznikl z iniciativy ostravské skupiny umělců, hudebních teoretiků a milovníků hudby a umění v červnu roku 2003. Na letošní, již 16. ročník, pozve redaktorka Marta Kerlínová společně s jeho ředitelem, docentem Igorem Františákem, v pořadu Oktáva v pátek 23. srpna v 16.55.

Čtrnáct kapel ze střední Evropy se představilo letos v červenci na konferenci a festivalu Czech Music Crossroads. Cílem této dvoudenní akce je jednak nabídnout praktické rady samotným muzikantům, jednak představit hudebníky ze střední Evropy pořadatelům festivalů a novinářům z celého světa. Letos se v Ostravě představili například mezinárodní pražská skupina Korjen, sbor Kuczeryki z Polska, slovenské jazzové AMC Trio ve spolupráci s cimbálovou muzikou, maďarské Pengetős Trio, nový projekt ruského kytaristy Igora Ochepovského, písničkářka Bára Zmeková a další. Za letošními Czech Music Crossroads se bude ohlížet Milan Tesař v pořadu Slyšte, lidé! v sobotu 24. srpna v 19.15.

Aleš Zemánek rád cestuje. Láska k cyklistice navíc určila jeho obor podnikání. Před 20 lety začal vyrábět lehokola. Veškerý čas nyní dělí mezi práci a rodinu. A nedávno zjistil, že má problém si najít i krátký čas pobýt v tichu. Svůj životní příběh přiblíží v další části seriálu o křesťanských podnikatelích v neděli 25. srpna od 20.15.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku: Tereza Myslilová