Barma zoufale potřebuje lásku, spravedlnost a milosrdenství, říká kardinál Bo

Barmský kardinál Charles Bo zveřejnil pastorační dopis „o výzvách, kterým dnes čelí lidé v Barmě, zejména v souvislosti s nadcházejícími volbami v příštím roce“. V něm se zamýšlí nad tématem „Boží láska k lidem a národům Asie“.
Publikováno: 19. 8. 2019 11:00

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

Podle kardinála je v Barmě stále příliš mnoho lidí, kteří jsou „hladoví, žízniví, nazí, nemocní a ve vězení“. Odkazuje na pasáž evangelia, kde Ježíš říká: „Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali.“

Kardinál Bo vyzývá své spoluobčany, aby„spolupracovali na ukončení násilí a teroru v Barmě a na vybudování společnosti, kde budou všichni muži, ženy a děti bez ohledu na etnickou příslušnost a náboženství uznáváni jako naši spoluobčané i jako naši bratři a sestry“.

Touha po míru

Ve svém pastoračním poselství uvádí, že je důležité, aby se lidé postavili za svá práva, přičemž poznamenává, že „s právy přicházejí povinnosti. Se svobodou přichází odpovědnost“. Všechny lidské bytosti jsou stvořeny k obrazu Božímu, ale jak v Barmě, tak i jinde ve světě je „Imago Dei nemilosrdně pošlapáváno každý den“.

Svoboda náboženského vyznání

Kardinál také zdůraznil význam lidských práv a svobod a poukázal na základní právo na „svobodu náboženského vyznání nebo víry“. Upozornil na rostoucí ohrožení náboženské svobody nejen v Barmě, ale i v celé Asii, kde je intolerance na vzestupu. Obhájci lidských práv a náboženské svobody musí usilovat, aby tato práva byla dostupná všem lidem.

Dále stručně zmínil další problémy jako např. „tyranii drog“, devastaci životního prostředí, nedostatek přístupu ke vzdělávání, otroctví a obchod s lidmi.

Láska, spravedlnost, milosrdenství

Především je ale tento dopis je inspirován láskou, touhou po spravedlnosti a milosrdenstvím. Barma potřebuje všechny tři - lásku, spravedlnost a milosrdenství – zoufale,“ uvedl v závěru.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019