Australský soud zamítl odvolání kardinála Pella

Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Kardinál nadále trvá na své nevině a jeho právní tým zvažuje, zda podá dovolání k australskému nejvyššímu soudu.
Publikováno: 21. 8. 2019 10:45

Foto: Kerry Myers / CC BY 2.0

Soud v australské Victorii dnes ráno zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Dva soudci byli pro zamítnutí a jeden proti. Právníci kardinála Pella mají nyní 28 dní na dovolání k nejvyššímu soudu, které už bude konečné. 

Rozhodnutí přichází poté, co Pellův počáteční soud pro „historické zločiny“ sexuálního zneužívání skončil bez verdiktu, což vedlo k novému procesu, ve kterém porota jednomyslně schválila rozsudek viny. Soudní dvůr zamítl druhou žalobu z důvodu nedostatku přípustných důkazů.

Vatikán dnes reagoval na rozhodnutí soudu prohlášením, ve kterém uvádí: „Svatý stolec znovu potvrzuje, že respektuje australský soudní systém a rozsudek první instance z 26. února a uznává rozhodnutí soudu zamítnout odvolání kardinála Pella.“ Svatý stolec dále připomenul, že kardinál Pell v průběhu soudního řízení vždy trval na své nevině, a má tedy právo podat dovolání k nejvyššímu soudu. Zároveň však v prohlášení Vatikán potvrzuje, že spolu s australskou církví stojí při obětech sexuálního zneužívání a prostřednictvím svých institucí bude vyšetřovat ty, kdo takové skutky páchají. Podle ředitele tiskového střediska Svatého stolce Mattea Bruniho „Kongregace pro nauku víry stejně jako v jiných případech čeká na výsledek probíhajícího řízení a na ukončení procesu odvolání před zahájením řízení.“

Kardinál Pell byl od letošního března zadržován ve vazební věznici v Melbourne, kam se po dnešním rozsudku vrátil. Následně bude převezen do dosud neupřesněného nápravného zařízení, kde bude s největší pravděpodobností držen v izolaci kvůli své ochraně.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022