Australský soud zamítl odvolání kardinála Pella

Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Kardinál nadále trvá na své nevině a jeho právní tým zvažuje, zda podá dovolání k australskému nejvyššímu soudu.
Publikováno: 21. 8. 2019 12:45

Foto: Kerry Myers / CC BY 2.0

Soud v australské Victorii dnes ráno zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Dva soudci byli pro zamítnutí a jeden proti. Právníci kardinála Pella mají nyní 28 dní na dovolání k nejvyššímu soudu, které už bude konečné. 

Rozhodnutí přichází poté, co Pellův počáteční soud pro „historické zločiny“ sexuálního zneužívání skončil bez verdiktu, což vedlo k novému procesu, ve kterém porota jednomyslně schválila rozsudek viny. Soudní dvůr zamítl druhou žalobu z důvodu nedostatku přípustných důkazů.

Vatikán dnes reagoval na rozhodnutí soudu prohlášením, ve kterém uvádí: „Svatý stolec znovu potvrzuje, že respektuje australský soudní systém a rozsudek první instance z 26. února a uznává rozhodnutí soudu zamítnout odvolání kardinála Pella.“ Svatý stolec dále připomenul, že kardinál Pell v průběhu soudního řízení vždy trval na své nevině, a má tedy právo podat dovolání k nejvyššímu soudu. Zároveň však v prohlášení Vatikán potvrzuje, že spolu s australskou církví stojí při obětech sexuálního zneužívání a prostřednictvím svých institucí bude vyšetřovat ty, kdo takové skutky páchají. Podle ředitele tiskového střediska Svatého stolce Mattea Bruniho „Kongregace pro nauku víry stejně jako v jiných případech čeká na výsledek probíhajícího řízení a na ukončení procesu odvolání před zahájením řízení.“

Kardinál Pell byl od letošního března zadržován ve vazební věznici v Melbourne, kam se po dnešním rozsudku vrátil. Následně bude převezen do dosud neupřesněného nápravného zařízení, kde bude s největší pravděpodobností držen v izolaci kvůli své ochraně.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019