Australský soud zamítl odvolání kardinála Pella

Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Kardinál nadále trvá na své nevině a jeho právní tým zvažuje, zda podá dovolání k australskému nejvyššímu soudu.
Publikováno: 21. 8. 2019 12:45

Foto: Kerry Myers / CC BY 2.0

Soud v australské Victorii dnes ráno zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Dva soudci byli pro zamítnutí a jeden proti. Právníci kardinála Pella mají nyní 28 dní na dovolání k nejvyššímu soudu, které už bude konečné. 

Rozhodnutí přichází poté, co Pellův počáteční soud pro „historické zločiny“ sexuálního zneužívání skončil bez verdiktu, což vedlo k novému procesu, ve kterém porota jednomyslně schválila rozsudek viny. Soudní dvůr zamítl druhou žalobu z důvodu nedostatku přípustných důkazů.

Vatikán dnes reagoval na rozhodnutí soudu prohlášením, ve kterém uvádí: „Svatý stolec znovu potvrzuje, že respektuje australský soudní systém a rozsudek první instance z 26. února a uznává rozhodnutí soudu zamítnout odvolání kardinála Pella.“ Svatý stolec dále připomenul, že kardinál Pell v průběhu soudního řízení vždy trval na své nevině, a má tedy právo podat dovolání k nejvyššímu soudu. Zároveň však v prohlášení Vatikán potvrzuje, že spolu s australskou církví stojí při obětech sexuálního zneužívání a prostřednictvím svých institucí bude vyšetřovat ty, kdo takové skutky páchají. Podle ředitele tiskového střediska Svatého stolce Mattea Bruniho „Kongregace pro nauku víry stejně jako v jiných případech čeká na výsledek probíhajícího řízení a na ukončení procesu odvolání před zahájením řízení.“

Kardinál Pell byl od letošního března zadržován ve vazební věznici v Melbourne, kam se po dnešním rozsudku vrátil. Následně bude převezen do dosud neupřesněného nápravného zařízení, kde bude s největší pravděpodobností držen v izolaci kvůli své ochraně.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
14.02.2020

Biskup Vojtěch Cikrle dnes slaví 30. výročí biskupské služby

Dne 14. února 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. tehdejšího rektora Kněžského semináře v Litoměřicích Vojtěcha Cikrleho v pořadí třináctým brněnským sídelním biskupem. Biskupské svěcení přijal v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně 31. března 1990.
14.02.2020

Celostátní setkání mládeže proběhne v Hradci Králové

Město Hradec Králové bylo vybráno jako dějiště Celostátního setkání mládeže v roce 2021.
13.02.2020

Klášter Hradčany se otevře veřejnosti

Řád bosých karmelitánů otevře na Hradčanském náměstí nový Klášter Hradčany. Od března 2020 zde vznikne otevřený prostor „Fortna“, sloužící svým duchovním, kulturním a vzdělávacím programem široké veřejnosti.
13.02.2020

Papež František: Pláč očišťuje a obnovuje

Ve středu 12.2. dopoledne se vatikánské aule Pavla VI. konala generální audience. Byla zahájena čtením z knihy proroka Zachariáše (12,10). Tento starozákonní prorok předpovídá seslání ducha milosti a prosby o slitování na obyvatele Jeruzaléma, takže „budou naříkat nad tím, kterého probodli“.
13.02.2020