Australský soud zamítl odvolání kardinála Pella

Australský soud dnes zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Kardinál nadále trvá na své nevině a jeho právní tým zvažuje, zda podá dovolání k australskému nejvyššímu soudu.
Publikováno: 21. 8. 2019 10:45

Foto: Kerry Myers / CC BY 2.0

Soud v australské Victorii dnes ráno zamítl odvolání kardinála George Pella, jemuž v únoru prvoinstanční soud uložil šest let vězení za údajné zneužití dvou chlapců z chrámového sboru. Dva soudci byli pro zamítnutí a jeden proti. Právníci kardinála Pella mají nyní 28 dní na dovolání k nejvyššímu soudu, které už bude konečné. 

Rozhodnutí přichází poté, co Pellův počáteční soud pro „historické zločiny“ sexuálního zneužívání skončil bez verdiktu, což vedlo k novému procesu, ve kterém porota jednomyslně schválila rozsudek viny. Soudní dvůr zamítl druhou žalobu z důvodu nedostatku přípustných důkazů.

Vatikán dnes reagoval na rozhodnutí soudu prohlášením, ve kterém uvádí: „Svatý stolec znovu potvrzuje, že respektuje australský soudní systém a rozsudek první instance z 26. února a uznává rozhodnutí soudu zamítnout odvolání kardinála Pella.“ Svatý stolec dále připomenul, že kardinál Pell v průběhu soudního řízení vždy trval na své nevině, a má tedy právo podat dovolání k nejvyššímu soudu. Zároveň však v prohlášení Vatikán potvrzuje, že spolu s australskou církví stojí při obětech sexuálního zneužívání a prostřednictvím svých institucí bude vyšetřovat ty, kdo takové skutky páchají. Podle ředitele tiskového střediska Svatého stolce Mattea Bruniho „Kongregace pro nauku víry stejně jako v jiných případech čeká na výsledek probíhajícího řízení a na ukončení procesu odvolání před zahájením řízení.“

Kardinál Pell byl od letošního března zadržován ve vazební věznici v Melbourne, kam se po dnešním rozsudku vrátil. Následně bude převezen do dosud neupřesněného nápravného zařízení, kde bude s největší pravděpodobností držen v izolaci kvůli své ochraně.

Zdroj: Vatican News

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Svatý otec: Dialog s Bohem je milost naší víry

Při pravidelné středeční audienci hovořil papež František o tom, že díky Ježíši a modlitbě máme přístup k Nejsvětější Trojici. Pokračoval tak ve svém cyklu katechezí věnovaných právě tématu modlitby, přičemž tento týden se zaměřil na vztah mezi modlitbou a Trojicí.
03.03.2021

Abeceda křesťanské víry P. Stanislava Přibyla - 14. díl K - Kříž

Dalším písmenem v abecedě je písmeno K jako Kříž. Kříž je znamením utrpení Ježíše Krista. Původně byl kříž především krutý popravčí nástroj, ale tím, že Ježíš přijal smrt na kříži a vstal z mrtvých, se kříž stal znamením naší spásy. Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
03.03.2021

Papež František: Zpověď promlouvá o nekonečném Božím milosrdenství

Vatikánská nadace „Celosvětové sítě modlitby s papežem“ zveřejnila březnové videoposelství, kterým papež František doprovází evangelizační úmysl na tento měsíc. Tentokrát se věnuje svátosti smíření a František v něm vyzdvihuje radost, která pramení z tohoto setkání s Božím soucitem a láskou.
03.03.2021

Katolický týdeník: Texaský biskup Čechoameričan

Nového pomocného biskupa s českými kořeny dostala arcidiecéze San Antonio v Texasu. Je jím církevní právník a dosavadní generální vikář diecéze Victoria GARY JANAK. Krátce po svém jmenování poskytl Katolickému týdeníku rozhovor.
03.03.2021

Výzvy REACT EU už v březnu

Dne 26. února 2021 schválil Monitorovací výbor Integrovaného regionální operačního programu harmonogram výzev na rok 2021, obsahující výzvy REACT EU a hodnotící kritéria pro výzvy REACT EU.
02.03.2021