Biskup Martin David posvětil ve Vlčovicích nový oltář s ostatky rodičů sv. Terezie z Lisieux

V sobotu 17. srpna posvětil pomocný biskup ostravsko-opavské diecéze Martin David ambon a také nový obětní stůl, který ukrývá ostatky rodičů svaté Terezie z Lisieux. Ukončila se tak osmiletá rekonstrukce kostela.
Publikováno: 21. 8. 2019 17:30

Foto: Jakub David

Nový obětní stůl a ambon posvětil v sobotu 17. srpna při mši svaté ve farnosti Vlčovice na Novojičínsku biskup Martin David. Mobiliář do kostela Všech svatých navrhl malíř a grafik Milivoj Husák. Pískovec opracoval kameník Vítězslav Orel ze Staré Vsi nad Ondřejnicí. Úpravou presbytáře se tak završila oprava kostela, která trvala osm let

„Kostel jsme rekonstruovali postupně. Dělala se podlaha, lavice, osvětlení, výmalba, restaurováním prošly vitráže v oknech i varhany,“ uvedl duchovní správce farnosti P. Roman Macura, který farníky přesvědčil také k proměně kněžiště.

Důvod, proč právě ostatky rodičů sv. Terezie z Lisieux uvedl P. Macura pro Novojičínský deník: „Přemýšlel jsme nad tím, co by bylo pro to místo nejvhodnější. Kostel je zasvěcený všem svatým, jediný obraz konkrétního světce je obraz svaté Terezie z Lisieux. Tak jsem ve farnosti navrhl, aby to byli její rodiče, ve farnosti to bylo přijato kladně a tak jsme do toho šli.“ 

Ludvík a Zélie Martinovi

Manželé Ludvík i Zélie Martinovi, rodiče sv. Terezie z Lisieux, pocházeli z důstojnických rodin ve Francii. Oba nejdříve toužili po řeholním životě a pak poznali, že si Bůh od nich přeje službu skrze manželský život. Jak řekl papež František v homilii „Svatí manželé Ludvík Martin a Maria Zélie Guérin žili křesťanskou službu v rodině a den za dnem vytvářeli prostředí plné víry a lásky. Z tohoto klimatu vzešla povolání jejich dcer.“ Měli celkem 9 dětí, z nichž 4 brzy zemřely. Jejich 5 dcer se stalo řeholnicemi - čtyři z nich bosými karmelitkami a jedna vizitantkou. Sama sv. Terezie z Lisieux o svých rodičích pravila, že byli „hodní nebe“.

Postulátor kanonizačního procesu P. Sangalli OCD o manželech Martinových řekl, že „čelili všemu pod Božím pohledem a v každé situaci, ve chvílích radostí i úzkostí, stavěli Ježíše Krista na první místo. Byli si stále jisti Pánovým velkým objetím a tím, že s jeho pomocí budou nakonec schopni udělat vše a překonat jakoukoliv těžkost“. A právě tím jsou vzorem.

Manželé Martinovi byli svatořečeni v říjnu roku 2015 papežem Františkem. 

Umístěním ostatků svatých manželů, jejichž dcera - sv. Terezie z Lisieux - byla svatořečena již před téměř 100 lety, farnost připomíná význam rodiny. „Chtěli jsme vyzdvihnout skutečnost, že svatými jsou i její rodiče. Je to výjimečné a moc se o tom nemluví. Umístěním ostatků manželů Martinových bychom chtěli symbolizovat důležitost rodiny,“ uvedl duchovní správce farnosti Vlčovice P. Roman Macura. Farníci si ostatky obou světců přivezli z pouti do Lisieux v malém relikviáři letos v červnu.

(zdroj: www.doo.cz, Novojičínský deník)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019