Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Kustod Svaté země: Sýrie byla před válkou příkladem integrace křesťanů i muslimů

Datum publikace22. 8. 2019, 13.00
TiskTisk

Františkánský kustod Svaté země, otec Francesco Patton, který se v těchto dnech účastní mítinku v Rimini, kde měl přednášku, mluvil s redaktorem Vatikánského rozhlasu o situaci ve Svaté zemi, jež zahrnuje stát Izrael, Palestinu, Sýrii, Jordánsko a Libanon, a to v souvislosti s migrací.

Foto: OFM

V Sýrii žije více než polovina tamější populace (22 milionů) jinde než před začátkem války. Velká část křesťanů opustila zemi. Ze 2 milionů a 200 tisíc, kteří zde žili před válkou, jich zůstalo asi 700 tisíc. Je pravda, že některé rodiny se teď vracejí, ale také je pravda, že pokračuje jejich emigrace. V Jordánsku je velký počet uprchlíků, kteří přišli ze Sýrie, kam však již dříve odešli z Iráku. Odhaduje se, že jsou jich 2 miliony. V Libanonu jsou čísla podobná, ale uprchlíci jsou více roztroušeni po celém území. Uprchlíky nacházíme přirozeně také v Turecku, ba dokonce např. i na ostrově Rhodos, který je tak trochu jako Lampedusa. Odtud se pak dostávají dál. Téma uprchlíků je skutečně dramatické, což si člověk uvědomí pouze, setká-li se s někým, kdo jako uprchlík žije. Znamená to být zcela vykořeněn, nemít zaměstnání, nemít budoucnost pro sebe a svoji rodinu; znamená to v mnoha případech být např. bez možnosti posílat děti do školy. Uprchlík žije v jakémsi limbu, takže neví, jak dlouho bude ještě muset odolávat a doufat.

A co poutě do Svaté země? Pokračují normálně?

Pokračují, ba řekl bych, že v posledních třech letech dochází k stálému nárůstu poutníků do Svaté země. Od roku 2016 do 2019 můžeme říci, že se jejich počet prakticky zdvojnásobil. Pro nás to přirozeně znamená, že musíme vyvíjet více úsilí, pokud jde o jejich přijímání, což zahrnuje také snahu o zvelebení našich budov, abychom mohli vycházet vstříc jejich požadavkům. Znamená to však také větší přínos pro místní křesťanskou populaci, která prožívá, jak křesťané z celého světa přicházejí do této země, kterou jsou zdejší křesťané často pokoušeni opouštět. Je to i užitek ekonomický, protože mnozí zdejší křesťané mají práci v důsledku oněch poutí.

Je život křesťanů složitý?

Řekl bych bych, že v Jordánsku a Libanonu, je život křesťanů poměrně dobrý. Nevyskytují se problémy perzekuce a podobně. Život křesťanů v Sýrii je problematický vzhledem k válce, protože Sýrie předtím byla na Blízkém východě skutečně zemí, kde byli křesťané nejvíce akceptováni a kde existovala také největší »integrace« křesťanů a muslimů a rovněž mezi muslimy různých islámských denominací.

Říká Kustod Svaté země, italský františkán, otec Francesco Patton.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou