OSN připomíná Mezinárodní den obětí náboženského násilí

Letošní 22. srpen je prvním mezinárodním dnem vzpomínky na oběti násilných činů, motivovaných nenávistí vůči náboženství či víře. V květnu tohoto roku o tom rozhodlo Generální shromáždění OSN. Na pronásledování kvůli víře také upozorňuje mezinárodní křesťanská iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která se v ČR uskuteční ve středu 27. listopadu 2019. 
Publikováno: 22. 8. 2019 12:00

Foto: © Kustodie Svaté země

Jakékoliv násilí vůči lidem z náboženských komunit nemůže být akceptováno,“ zdůraznil polský ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz, který je jedním z iniciátorů vzniku rezoluce. V ní OSN vyjádřila „vážné znepokojení nad přetrváváním nesnášenlivosti a násilí založených na osobním přesvědčení či vyznávaném náboženství, které dopadají na členy náboženských společenství a menšin“.

Iniciativu ocenily organizace, které pomáhají obětem náboženského násilí v netolerantních zemích. Jednou z nich je papežská nadace ACN International (Církev v nouzi), která už více než 70 let pomáhá pronásledovaným křesťanům po celém světě.

S velkým nadšením vítáme, že 22. srpen vyhlásila OSN jako Mezinárodní den obětí náboženského násilí. Díky tomu se rozšiřuje platforma, která nám umožňuje bojovat s projevy násilí. Je to důležité obzvláště s ohledem na skutečnost, že křesťané jsou nejpronásledovanější komunitou v současném světě,“ řekl Thomas Heine-Geldern, výkonný ředitel ACN International.

Právě ACN International před dvěma lety podpořila polskou právničku a mezinárodně uznávanou odbornici v otázce náboženské svobody, Ewelinu Ochab, aby s tímto návrhem vystoupila na půdě OSN. Polskou iniciativu poté podpořilo několik dalších zemí (USA, Kanada, Brazílie, Egypt, Irák, Jordánsko, Nigérie a Pákistán).

ACN International dlouhodobě organizuje mezinárodní iniciativu Červená středa (#RedWednesday), jejímž smyslem je připomenout si všechny, kdo jsou ve světě pronásledovaní za svoji víru. Symbolem je červené světlo jako barva krve mučedníků

V České republice Červenou středu společně organizují Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí a letos se uskuteční ve středu 27. listopadu 2019. Všichni jsou zváni, aby se zapojili ve své farnosti či obci – např. nasvícením budovy na červeno, uspořádáním bohoslužby, přednášky nebo jiné připomínky s červenými svíčkami.

(Zdroj: Rome Report, OSN, ACN International)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Církevní školy opět v hledáčku médií

Dívky, které by jinak skončily na ulici nebo doma s invalidním důchodem, mají už třicet let útočiště v Dívčí katolické střední škole. V klášteře Křižovníků s červenou hvězdou u Karlova mostu, kde se naše nejstarší církevní škola nachází, v tuhle chvíli studuje přes padesát dívek. Řád založila sv. Anežka Česká, kterou si tento rok připomínáme i v souvislosti s 30. výročím jejího svatořečení a událostmi roku 1989. Podívejte se na reportáž Jolany Matějkové zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240035/video/733643 Praha 8 prodala byty i s nájemníky. Nový majitel je chce vystěhovat. Před životem na ulici je zachránila Dívčí katolická škola. Natáčela reportérka ČT Jana Neumannová.
19.11.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 18. do 24. listopadu 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
19.11.2019

Kardinál Dominik Duka k 17. listopadu

Arcibiskup pražský kardinál Dominik Duka OP se zamýšlí nad cestou, která vedla k událostem 17. listopadu 1989 a návratu svobody do naší země.
18.11.2019

Kardinál Dziwisz: Svatý otec nikdy nezapomněl na české bratry a sestry

V pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha dnes vyvrcholily oslavy 30 let od kanonizace sv. Anežky České a 30 let od pádu totalitního režimu v naší zemi. Slavnostní mši svatou celebroval Stanisław kardinál Dziwisz, emeritní krakovský arcibiskup a dlouholetý osobní sekretář papeže Jana Pavla II.
16.11.2019

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019