OSN připomíná Mezinárodní den obětí náboženského násilí

Letošní 22. srpen je prvním mezinárodním dnem vzpomínky na oběti násilných činů, motivovaných nenávistí vůči náboženství či víře. V květnu tohoto roku o tom rozhodlo Generální shromáždění OSN. Na pronásledování kvůli víře také upozorňuje mezinárodní křesťanská iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která se v ČR uskuteční ve středu 27. listopadu 2019. 
Publikováno: 22. 8. 2019 10:00

Foto: © Kustodie Svaté země

Jakékoliv násilí vůči lidem z náboženských komunit nemůže být akceptováno,“ zdůraznil polský ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz, který je jedním z iniciátorů vzniku rezoluce. V ní OSN vyjádřila „vážné znepokojení nad přetrváváním nesnášenlivosti a násilí založených na osobním přesvědčení či vyznávaném náboženství, které dopadají na členy náboženských společenství a menšin“.

Iniciativu ocenily organizace, které pomáhají obětem náboženského násilí v netolerantních zemích. Jednou z nich je papežská nadace ACN International (Církev v nouzi), která už více než 70 let pomáhá pronásledovaným křesťanům po celém světě.

S velkým nadšením vítáme, že 22. srpen vyhlásila OSN jako Mezinárodní den obětí náboženského násilí. Díky tomu se rozšiřuje platforma, která nám umožňuje bojovat s projevy násilí. Je to důležité obzvláště s ohledem na skutečnost, že křesťané jsou nejpronásledovanější komunitou v současném světě,“ řekl Thomas Heine-Geldern, výkonný ředitel ACN International.

Právě ACN International před dvěma lety podpořila polskou právničku a mezinárodně uznávanou odbornici v otázce náboženské svobody, Ewelinu Ochab, aby s tímto návrhem vystoupila na půdě OSN. Polskou iniciativu poté podpořilo několik dalších zemí (USA, Kanada, Brazílie, Egypt, Irák, Jordánsko, Nigérie a Pákistán).

ACN International dlouhodobě organizuje mezinárodní iniciativu Červená středa (#RedWednesday), jejímž smyslem je připomenout si všechny, kdo jsou ve světě pronásledovaní za svoji víru. Symbolem je červené světlo jako barva krve mučedníků

V České republice Červenou středu společně organizují Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí a letos se uskuteční ve středu 27. listopadu 2019. Všichni jsou zváni, aby se zapojili ve své farnosti či obci – např. nasvícením budovy na červeno, uspořádáním bohoslužby, přednášky nebo jiné připomínky s červenými svíčkami.

(Zdroj: Rome Report, OSN, ACN International)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.
25.01.2021

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil v rámci celoročního projektu digitální evangelizace vzdělávací semináře pro mládež. Nejen pro studenty středních a vysokých škol se bude každý měsíc konat seminář zaměřený na otázky dnešní mládeže nejen ve víře, ale i v běžném životě.
25.01.2021

Videokázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka - 3. neděle v mezidobí

Přinášíme vám pravidelné videokázání P. Romana Vlka ke 3. neděli v mezidobí.
25.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. do 31. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
25.01.2021

Papež František rozdal Bible a vyzval k modlitbě za bezdomovce zemřelé zimou

Promluvu před polední modlitbu Anděl Páně pronesl papež František z knihovny Apoštolského paláce. Zamýšlel se nad evangelijním úryvkem ze sv. Marka, které nám ukazuje "předání štafety" Janem Křitelem Ježíši, připomněl dnešní Neděli Božího slova a vyzval k modlitbě za bezdomovce.
24.01.2021