OSN připomíná Mezinárodní den obětí náboženského násilí

Letošní 22. srpen je prvním mezinárodním dnem vzpomínky na oběti násilných činů, motivovaných nenávistí vůči náboženství či víře. V květnu tohoto roku o tom rozhodlo Generální shromáždění OSN. Na pronásledování kvůli víře také upozorňuje mezinárodní křesťanská iniciativa Červená středa (#RedWednesday), která se v ČR uskuteční ve středu 27. listopadu 2019. 
Publikováno: 22. 8. 2019 12:00

Foto: © Kustodie Svaté země

Jakékoliv násilí vůči lidem z náboženských komunit nemůže být akceptováno,“ zdůraznil polský ministr zahraničních věcí Jacek Czaputowicz, který je jedním z iniciátorů vzniku rezoluce. V ní OSN vyjádřila „vážné znepokojení nad přetrváváním nesnášenlivosti a násilí založených na osobním přesvědčení či vyznávaném náboženství, které dopadají na členy náboženských společenství a menšin“.

Iniciativu ocenily organizace, které pomáhají obětem náboženského násilí v netolerantních zemích. Jednou z nich je papežská nadace ACN International (Církev v nouzi), která už více než 70 let pomáhá pronásledovaným křesťanům po celém světě.

S velkým nadšením vítáme, že 22. srpen vyhlásila OSN jako Mezinárodní den obětí náboženského násilí. Díky tomu se rozšiřuje platforma, která nám umožňuje bojovat s projevy násilí. Je to důležité obzvláště s ohledem na skutečnost, že křesťané jsou nejpronásledovanější komunitou v současném světě,“ řekl Thomas Heine-Geldern, výkonný ředitel ACN International.

Právě ACN International před dvěma lety podpořila polskou právničku a mezinárodně uznávanou odbornici v otázce náboženské svobody, Ewelinu Ochab, aby s tímto návrhem vystoupila na půdě OSN. Polskou iniciativu poté podpořilo několik dalších zemí (USA, Kanada, Brazílie, Egypt, Irák, Jordánsko, Nigérie a Pákistán).

ACN International dlouhodobě organizuje mezinárodní iniciativu Červená středa (#RedWednesday), jejímž smyslem je připomenout si všechny, kdo jsou ve světě pronásledovaní za svoji víru. Symbolem je červené světlo jako barva krve mučedníků

V České republice Červenou středu společně organizují Česká biskupská konference, Ekumenická rada církví a Federace židovských obcí a letos se uskuteční ve středu 27. listopadu 2019. Všichni jsou zváni, aby se zapojili ve své farnosti či obci – např. nasvícením budovy na červeno, uspořádáním bohoslužby, přednášky nebo jiné připomínky s červenými svíčkami.

(Zdroj: Rome Report, OSN, ACN International)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020

Katolický týdeník: Sociální bubliny

Často slýcháme o problému sociálních bublin. Jde o názorově či věkově spřízněné skupiny, do nichž rádi zamíříme a pobudeme zde s ostatními. A rádi. Od přátel se leccos dozvíme, vzájemně si pomáháme, víme, že jsme si nablízku. Jenže platí to i v případě, kdy se ocitneme ve virtuálním světě - kde také máme své „přátele“?
06.08.2020

Charita pro Libanon: sbírka na pomoc Bejrútu

V reakci na výbuch, který ve středu 4. srpna otřásl libanonským Bejrútem a vyžádal si několik desítek mrtvých a tisíce zraněných, vyhlašuje Charita Česká republika veřejnou sbírku na pomoc lidem postiženým katastrofou. Z krizového fondu bylo prozatím uvolněno 300 tisíc Kč na bezprostřední pomoc.
06.08.2020

Čtyři nové sociální byty dostanou arcibiskupské požehnání

Arcidiecézní charita Praha zve na slavnostní otevření nového sociálního bydlení Fatima v Praze-Třeboradicích, kterému ve středu 12. srpna 2020 od 14.00 hodin požehná pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
06.08.2020