Programové tipy Radia Proglas na 35. týden 2019

Datum publikace23. 8. 2019, 13.15

V týdnu od 26. srpna naladíte na Proglasu například reportáž o projektu Dobrokáva nebo pořad věnovaný organizaci Sananim, která pomáhá lidem se závislostí na hazardu.

Foto: Dobrokáva

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v úterý 27. srpna v 18.00 mši svatou z baziliky sv. Kříže v Kežmarku prostřednictvím Radia Lumen, ve čtvrtek 29. srpna v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 30. srpna v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 1. září v 9.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Pardubicích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

Mezi stánky se zeleninou a ovocem stojí v Brně na Zelném trhu od jara do podzimu také několik stánků se zmrzlinou nebo kávou. Jeden z nich ale od svých zákazníků nepřijímá žádné peníze. Voňavou kávu zájemci dostanou za dobrý skutek, který si sami vyberou. S tímto nápadem přišel podnikatel Libor Hoření, který do „Dobrokávy“ věnoval část peněz ze svého podnikání, které chtěl věnovat na dobrou věc. Rozhodl se, že bude měnit společnost zevnitř – že inspiruje lidi ke konání dobrých skutků a ti se pak stanou inspirací pro další. Stánek Dobrokávy navštívila i redaktorka Mariana Ambrožová. Reportáž uslyšíte v pořadu brněnského studia v pondělí 26. srpna od 20.15

Netradiční divadelní projekt, za kterým nemusíte vyrazit do nějaké kamenné budovy, ale který se vypraví na ulici nebo dětské hřiště, představí redaktorka Irena Kintrová v Kafemlýnku v úterý 27. srpna od 9.00. Projekt nese název „Na houpačkách“ a jeho hlavní hybatelkou je Katarína Fiala, která přijala pozvání do studia Proglasu.

Pořad královéhradeckého studia se v úterý 27. srpna bude zabývat málo známým, avšak významným letošním výročím 300 let od výtisku věhlasného Božanova kancionálu královéhradeckým tiskařem Václavem Janem Tibelli. Od 20.15 také můžete zavítat na pouť se zajímavým doprovodným programem, která byla v Hradci Králové k tomuto kulatému výročí uspořádána.

Jak se žije lidem se závislostí na hazardních hrách nebo sázení? Jak lze s hráčskou vášní skoncovat? O tom bude hovořit redaktor Štěpán Havlíček s Gábinou Fritschovou z organizace Sananim v pořadu pražského studia ve středu 28. srpna od 20.15.

U příležitosti 370. výročí úmrtí ctihodného Martina Středy, které připadá na pondělí 26. srpna, uvádí Proglas ve čtvrtek 29. srpna od 20.15 mimořádně část ze série Rozhlasová univerzita z archivu Svobodné Evropy. P. Středa proslul jako duchovní vůdce obrany Brna před Švédy a patří mezi osobnosti, jimž Brno vděčí za to, že dokázalo odolat mnohonásobné přesile.

Židovské muzeum v Praze každoročně připravuje cyklus přednášek a dalších kulturních akcí. Mezi ně patří i klasická hudba. Návštěvníci mají možnost během školního roku navštěvovat celý hudební cyklus. O jeho historii, ale i současnosti v Oktávě promluví Lucie Křížová. V pátek 30. srpna od 16.55 zazní i hudební ukázky vystupujících umělců.

Americký spisovatel E. T. Seton je známý jako spoluzakladatel skautského hnutí a hnutí lesní moudrosti, ale také jako autor dobrodružných knih pro mládež. Méně známý je jako filosof a duchovní učitel. Přitom základním východiskem jeho celoživotního díla byla svébytná duchovní filosofie, ke které v průběhu svého myšlenkového zrání dospěl. Knihu Evangelium lesní moudrosti představí Knihovnička v neděli 1. září od 13.30.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku: Tereza Myslilová