Umělecký festival Take Care začíná již v pátek

Datum publikace27. 8. 2019, 16.30

V pražském františkánském klášteře při kostele Panny Marie Sněžné se uskuteční od 30.8. do 5.9. 2019 již druhý ročník uměleckého festivalu Take Care, který je inspirovaný encyklikou papeže Františka Laudato si´.

Umělecký festival Take Care se již podruhé uskuteční v prostorách františkánského kláštera v Praze na Jungmannově náměstí. Akce, kterou pořádá spolek Umělecká platforma Karavana ve spolupráci s českou provincií řádu Menších bratří františkánů, byla inspirována papežskou encyklikou Laudato si´ (O péči o stvoření). Druhý ročník festivalu chce pomocí umění a lidského setkávání obrátit pozornost publika k osobní zodpovědnosti každého z nás za stav prostředí, ve kterém se nacházíme. Ať už je to stvořená příroda, městské prostředí, nebo mezilidské vztahy. Pomocí uměleckých děl a bohatého doprovodného programu chtějí vytvořit prostředí pro zamyšlení nad osobní situací i stavem svět.

Festival, který proběhne od pátku 30. srpna do čtvrtka 5. září 2019, tak nabízí nejen výstavu inspirovanou péčí o přírodu, s mottem „Svět je něčím víc, než jen problém, který je třeba vyřešit“, ale také bohatý doprovodný program v podobě koncertů, divadel, komentovaných prohlídek, či tzv. Chillout zóny, tj. občerstvení. Vstupné na celý festival je dobrovolné.

Pátečního slavnostního zahájení festivalu se zúčastní mimo jiné také apoštolský nuncius Charles D. Balvo, plzeňský biskup Tomáš Holub, kteří společně s radním za kulturu Prahy 1 Petrem Burgrem převzali nad festivalem záštitu. V rámci zahajovacího večera také zahraje hudební skupina Zabelov group.

Doprovodný program

Pátek 30.8.
19:00 TAKE CARE Zahájení festivalu a vernisáž výstavy
20:00 Koncert: TAKE CARE koncert: Zabelov Group

Sobota 31.8.
13:00 - 20:00 Chillout zóna / občerstvení
14:00 - 18:00 Workshop nejen pro děti / tiskací dílna.
15:00 Komentovaná prohlídka výstavy / setkání s umělci
17:00 Divadlo: Víťa Marčík jr. (Divadlo Já to jsem) - Eliščiny pohádky

Koncerty v klubu TAKE CARE TAKE MUSIC 'n' TAKE DANCE
18:00 Morasten
19:15 Hana Foss
20:30 ProPulsion

Neděle 1.9.
11:30 Divadlo: Wojtyła/Šalamoun - Miláček/Píseň písní.
15:00 Přednáška: “Žít laudato si” + diskuze
16:00 Ekumenická modlitba za stvoření

Během víkendu bude na nádvoří před kostelem Panny Marie Sněžné probíhat environmentální tržnice, kde budou za dobrovolný příspěvek k dispozici drobná díla umělců a výtvory podporující ekologické myšlení. Souběžně bude v rajské zahradě kláštera otevřená improvizovaná kavárnička, v níž se budou mít možnost prolínat návštěvníci výstavy s umělci, bratry františkány a dalšími přítomnými, a umožňovat tak dialog mezi skupinami obyvatel, které se tak často v každodenním životě nepotkávají.

(Zdroj: www.ofm.cz)

Autor článku: Tereza Myslilová