Čína má dva oficiálně vysvěcené biskupy

V září loňského roku byla uzavřena provizorní dohoda mezi Čínou a Svatým stolcem ohledně jmenování biskupů a v těchto dnech se konaly hned dvě biskupská svěcení. Novými biskupy, uznanými jak státem tak i Svatým stolcem, se stali Antonín Jao Šun (Yao Shun) a Štěpán Sü Chung-wej (Xu Hongwei).
Publikováno: 28. 8. 2019 16:30

Foto: Vatican News

Mons. Antonín Jao Šun (Yao Shun)

Tiskové středisko Svatého stolce vydalo včera prohlášení, že jeho eminence Antonín Jao Šun (Yao Shun) obdržel papežský mandát a mohl tak přijmout dne 26. srpna 2019  v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko biskupské svěcení. Mons. Antonín Jao Šun se tak stal biskupem diecéze Ťi-ning (někdy zvané Ulanqab), která má přibližně 70 tisíc věřících, jimž slouží 30 kněží a 12 řeholních sester; byla založen v roce 1929.

Jedná se o první biskupské svěcení po uzavření provizorní dohody mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou, která byla podepsána 22. září 2018. Všichni světitelé nového biskupa byli z čínských diecézí, koncelebrovalo 120 kněží, z nichž mnozí přijeli i z jiných diecézí. 

54letý otec Antonín Jao Šun je dlouholetým profesorem semináře v Pekingu, který studoval v USA a v Jeruzalémě. Je specialistou na liturgiku a biblistiku a podle údajů katolické agentury Asia News je jeho papežské jmenování již staršího data. Jeho předchůdce Mons. Jan Liou Š'-kung (Liu Shigong) zemřel před dvěma roky a od té doby byl biskupský stolec neobsazen. Biskupským heslem nového ordináře je Misericordes sicut Pater, což bylo motto Svatého roku milosrdenství.

Mons. Štěpán Sü Chung-wej (Xu Hongwei)

Dva dny po první biskupské konsekraci se dnes 28. srpna stejným způsobem konalo druhé biskupské svěcení v jiné diecézi.
 
Plnost svátosti kněžství přijal 44letý otec, Štěpán Sü Chung-wej (Xu Hongwei), který bude pomocným biskupem diecéze Chan-čung (Hanzhong), která čítá 9 tisíc věřících, jimž slouží 24 kněží a 8 řeholních sester.

Oba tito posledně vysvěcení čínští biskupové byli zvoleni letos v dubnu místním duchovenstvem sice podle pravidel státního Vlasteneckého sdružení, ale zároveň se schválením papeže, jak uvedl k oběma případům tiskový mluvčí Svatého stolce.

(Zdroj: Vatikán News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež František: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

Až 800 milionů dětí ve světě užívá internet, čímž tvoří více než čtvrtinu z celkového počtu tří miliard jeho uživatelů. Web je však také místem, kde se nejvíce rozbujela pedopornografie. Microsoft odhaduje, že denně se na webových stránkách objeví 270 tisíc nových videonahrávek či snímků zachycujících sexuální zneužívání nezletilých.
14.11.2019

Papež František: Půdu pro růst víry připravili laici

Pravidelná středeční audience se konala paralelně v aule Pavla VI., kde před začátkem papež pozdravil asi 250 nemocných, a na náměstí sv. Petra, kde se shromáždilo asi 14.000 poutníků. Ve své katechezi se Svatý otec věnoval 18. kapitole Skutků apoštolů a nazval ji „Priscilla a Akvila ho vzali k sobě. (Sk 18,26) Manželský pár ve službě evangelia.“
14.11.2019

Rok 2020 bude Rokem Bible

Na neděli 17. listopadu, tj. týden před Slavností Ježíše Krista Krále, připadá tradiční Den Bible, jehož cílem je podpořit šíření Bible v našich zemích. Příští rok vyhlásila Katolická biblická federace Rokem Bible, který se začne slavit o první neděli adventní 1. prosince 2019 a potrvá až do památky svatého Jeronýma 30. září 2020.
14.11.2019

Bohoslužba v lateránské bazilice zakončila národní pouť

Česká národní pouť k připomínce 30. výročí svatořečení Anežky České skončila dnes odpoledne mší svatou v bazilice svatého Jana v Lateránu. Bohoslužbu celebroval biskup litoměřický Jan Baxant, homilii pronesl biskup českobudějovický Vlastimil Kročil. Ve svém kázání se zaměřil především na téma svobody.
13.11.2019

Papež František českým poutníkům: Kéž se za vás sv. Anežka přimlouvá

Dnešní pravidelné audience se na náměstí sv. Petra zúčastnilo na čtyři tisíce poutníků z České republiky, kteří papeži předali dar - sochu Koruny svaté Anežky České a částku 1,2 milionu Kč pro chudé. Ve svém pozdravu Svatý otec připomněl svatořečení sv. Anežky a povzbudil poutníky z naší vlasti, aby žili s novým nadšením podle evangelia mezi tolika spoluobčany, kteří Pána Ježíše ještě neznají.
13.11.2019