Čína má dva oficiálně vysvěcené biskupy

V září loňského roku byla uzavřena provizorní dohoda mezi Čínou a Svatým stolcem ohledně jmenování biskupů a v těchto dnech se konaly hned dvě biskupská svěcení. Novými biskupy, uznanými jak státem tak i Svatým stolcem, se stali Antonín Jao Šun (Yao Shun) a Štěpán Sü Chung-wej (Xu Hongwei).
Publikováno: 28. 8. 2019 16:30

Foto: Vatican News

Mons. Antonín Jao Šun (Yao Shun)

Tiskové středisko Svatého stolce vydalo včera prohlášení, že jeho eminence Antonín Jao Šun (Yao Shun) obdržel papežský mandát a mohl tak přijmout dne 26. srpna 2019  v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko biskupské svěcení. Mons. Antonín Jao Šun se tak stal biskupem diecéze Ťi-ning (někdy zvané Ulanqab), která má přibližně 70 tisíc věřících, jimž slouží 30 kněží a 12 řeholních sester; byla založen v roce 1929.

Jedná se o první biskupské svěcení po uzavření provizorní dohody mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou, která byla podepsána 22. září 2018. Všichni světitelé nového biskupa byli z čínských diecézí, koncelebrovalo 120 kněží, z nichž mnozí přijeli i z jiných diecézí. 

54letý otec Antonín Jao Šun je dlouholetým profesorem semináře v Pekingu, který studoval v USA a v Jeruzalémě. Je specialistou na liturgiku a biblistiku a podle údajů katolické agentury Asia News je jeho papežské jmenování již staršího data. Jeho předchůdce Mons. Jan Liou Š'-kung (Liu Shigong) zemřel před dvěma roky a od té doby byl biskupský stolec neobsazen. Biskupským heslem nového ordináře je Misericordes sicut Pater, což bylo motto Svatého roku milosrdenství.

Mons. Štěpán Sü Chung-wej (Xu Hongwei)

Dva dny po první biskupské konsekraci se dnes 28. srpna stejným způsobem konalo druhé biskupské svěcení v jiné diecézi.
 
Plnost svátosti kněžství přijal 44letý otec, Štěpán Sü Chung-wej (Xu Hongwei), který bude pomocným biskupem diecéze Chan-čung (Hanzhong), která čítá 9 tisíc věřících, jimž slouží 24 kněží a 8 řeholních sester.

Oba tito posledně vysvěcení čínští biskupové byli zvoleni letos v dubnu místním duchovenstvem sice podle pravidel státního Vlasteneckého sdružení, ale zároveň se schválením papeže, jak uvedl k oběma případům tiskový mluvčí Svatého stolce.

(Zdroj: Vatikán News, Tiskové středisko Svatého stolce)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červen 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě za světlo a sílu Ducha Svatého pro církev, aby svoji vnitřní obnovou pomáhala horlivěji celé lidské rodině vyjít z krize způsobené pandemií a vydala se vstříc nové epoše příchodu Božího království.
04.06.2020

Charita pokračuje v pomoci indickým rodinám

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezi deset zemí, které nejvíce zasáhla pandemie nového koronaviru, patří také Indie. Počet nakažených aktuálně překročil 200 tisíc obyvatel a přes 100 milionů Indů přišlo kvůli koronakrizi o svoji obživu. Do pomoci potřebným v Indii se zapojili také dárci z České republiky. Diecézní charita Hradec Králové tak mohla podpořit hladovějící indické rodiny již částkou 715 657 korun. Další příspěvky je stále možné zasílat na sbírkové konto 1387434288/2700 (VS 53000).
04.06.2020

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020

ŠKOLA PŘIPRAVUJE NA PRÁCI, KTERÁ MÁ SMYSL

I krizový stav kvůli koronaviru mohl být“ příležitostí ke svědectví“. O ně se pokusila i Dívčí katolická škola - viz přiložený rozhovor. Handicapované klientky její chráněné dílny, většinou absolventky školy, ušily a zdarma jiným potřebným rozdaly přes tisíc roušek….
03.06.2020

Výstava o arcibiskupovi Otčenáškovi otevřena

Na Terasách Karla Otčenáška, na jižní straně Velkého náměstí v Hradci Králové, byla v úterý 2.6. slavnostně instalována expozice o životě 23. hradeckého biskupa.
03.06.2020