Přes jedenáct a půl milionu korun vybráno ve sbírkách z českých a moravských diecézí

Datum publikace30. 8. 2019, 10.15

České a moravské diecéze zaslaly za rok 2018 do Vatikánu na sbírku papeže Františka - tzv. Svatopetrský haléř – částku 8 581 317 Kč. Ve Velkopáteční sbírce, která je již tradičně určena na pomoc křesťanům ve Svaté zemi, byla v roce 2018 vybrána částka ve výši 3 093 308 Kč.

„Svatý otec děkuje za toto laskavé gesto církevního společenství a s vědomím duchovní náklonnosti a úcty, které toto gesto doprovázely, prosí, abyste se nadále za něj a za jeho papežský úřad modlili, vám vyprošuje nebeskou ochranu Panny Marie a s radostí vám uděluje apoštolské požehnání a zaslíbení Boží milosti,” stojí mimo jiné v děkovném dopise, který vatikánský státní sekretariát poslal na diecéze i ČBK.

Svatopetrský haléř, starobylá sbírka, jejíž kořeny sahají do 8. století, se koná každý rok na celém světě u příležitosti slavnosti sv. Petra a Pavla (29. června), v České republice probíhá na svátek Stolce sv. Petra (22. února). Papež z těchto peněz přispívá na různé potřeby církve, většinou na sociální a humanitární účely. Když Českou republiku zasáhly v minulosti katastrofální povodně, byl papežův dar jedním z prvních, který doputoval na pomoc lidem, kteří byli zasaženi tímto ničivým živlem.

Velkopáteční sbírka, která vznikla v roce 1974, je pořádána každoročně na Velký pátek a její výtěžek je určený na pomoc křesťanům ve Svaté zemi. Prefekt Kongregace pro východní církve kardinál Leonardo Sandri vždy oslovuje biskupy na celém světě tradičním dopisem na začátku postní doby a vybízí je k solidaritě a pomoci křesťanům ve Svaté zemi, která stále zůstává v oblasti konfliktů a násilí. V letošním dopise mimo jiné napsal: „Postní cesta vyzývá každého z nás, aby se vracel k místům a událostem, které změnily běh dějin lidstva i osobní život každého z nás. Jsou to místa a události, které nám předávají živou památku všeho, co vtělený Boží Syn vyslovil, vykonal a vytrpěl pro naši spásu.'

Jak Státní sekretariát Vatikánu, tak i Kongregace pro východní církve, zaslaly všem diecézím oficiální dopisy, ve kterých děkují všem věřícím z Čech, Moravy a Slezska za jejich příspěvky a štědrost.

Autor článku: Monika Klimentová