Programové tipy Radia Proglas na 36. týden 2019

V týdnu od 2. září se ve vysílání Proglasu můžete těšit například na nový vzdělávací cyklus Spojeni slovem: ženy a muži ve světové literatuře nebo na seriál Ekonomika společenství.
Publikováno: 29. 8. 2019 13:00

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v pondělí 2. září mimořádně mši svatou k zahájení školního roku z kostela sv. Augustina v Brně (P. Jaroslav Němec), v úterý 3. září v 18.00 mši svatou z brněnského studia Proglasu za zemřelé posluchače a přátele, ve čtvrtek 5. září v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 6. září v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v neděli 8. září mimořádně v 9.30 mši svatou z kostela Narození Panny Marie ve Vranově u Brna (P. Milan Jura).

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Křížové cesty se můžete připojit v pátek v 15.10.

Ve Folklorním okénku vám ve středu 4. září v 16.55. Proglas nabídne záznam z letošních Chodských slavností, které se konaly v Domažlicích ve dnech 9. - 11. srpna. Dostaveníčko pod Chodským hradem si dala kapela Vozembach z Dobřan společně s Chasnickou dudáckou muzikou z Domažlic. Slovem provází Zdeněk Vejvoda.

V novém seriálu vás redaktor Marek Chvátal seznámí s mezinárodním křesťanským hnutím Ekonomika společenství. Vzniklo před čtvrt stoletím na podnět Chiary Lubichové. Dnes spojuje řadu podnikatelů v mnoha zemích světa. V úvodním rozhovoru promluví členové hnutí manažer Jakub Jurásek a podnikatel Petr Láska o počátcích hnutí a jeho smyslu. Poslouchejte ve čtvrtek 5. září od 20.15.

Od září bude Radio Proglas vysílat nový cyklus nazvaný Spojeni slovem: ženy a muži ve světové literatuře. Jeho jedenácti díly posluchače provedou moderátorka Kateřina Rózsová a Daniel Soukup, literární vědec a proděkan Filozofické fakulty UK. Cyklus nabídne pohledy na mužské a ženské postavy v Eposu o Gilgamešovi, Shakespearově Večeru tříkrálovém, knize Válka nemá ženskou tvář nobelistky Světlany Alexijevičové a dalších významných dílech. „Cyklus je nutně výběrový, a tak jsme se rozhodli, že se soustředíme hlavně na evropskou literaturu,“ říká Kateřina Rózsová. „Ale zařadili jsme třeba i Lukášovo evangelium. I Bible je totiž také – i když samozřejmě nejen – vrcholné literární dílo.“

Cílem cyklu je představit pestrost ženských a mužských rolí v dějinných proměnách. „Literatura svět odráží a zároveň přetváří,“ říká Daniel Soukup. „Je to dokument doby, ale také svobodný prostor hry. Naším cyklem bychom chtěli posluchače vybídnout k tomu, aby se sami pustili do objevování různých podob dvojjediného lidství u velkých autorů.“ První díl naladíte v pátek 6. září ve 20.15.

V září bude v cyklu Dotýkání světla pokračovat seriál Slepé uličky teologie II. Bludy, omyly a hereze představí z historického i spirituálního hlediska redaktor Daniel Blažke a P. Zdeněk Drštka. Zaměří se například na Arianismus, Apolinarismus, Pneumatomachismus, Nestorianismus a Monofyzitismus. Poslouchejte každou sobotu od 7. září, vždy od 20.15.

V neděli 1. září oslavil 90. narozeniny P. Josef Koláček. Jezuita, který řadu let vedl Českou redakci Radia Vatikán. Narodil se v Bystrci u Brna, ale podstatnou část života prožil mimo naši zemi. V rozhovoru, který s ním vedla jeho kolegyně Johana Bronková pro vysílání Proglasu a Katolický týdeník, vzpomíná na svůj život, kněžské svěcení, život v zahraničí i kontakty s kardinálem Špidlíkem. První část si můžete připomenout v pátek 6. září v 16.00. Druhou odvysíláme v pořadu Křesťan a svět v neděli 8. září od 20.15.

 

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Biskupové zaslali papeži Františkovi blahopřání k výročí svěcení a narozeninám

Papež František si dnes připomíná 50. výročí od přijetí svého kněžského svěcení a o pár dní později, v úterý 17. prosince, oslaví i své 83. narozeniny. Při příležitosti těchto výročí poslal Svatému otci jménem celé České biskupské konference blahopřání její předseda kardinál Dominik Duka OP.
13.12.2019

Programové tipy Radia Proglas na 51. týden 2019

V týdnu od 16. prosince se můžete těšit na rozhovory s Ivem Šmoldasem nebo s cukrářkou Ivetou Fabešovou.
13.12.2019

Svatý otec vydal poselství k 53. světovému dni míru

„Mír jako cesta naděje: dialog, usmíření a ekologická přeměna“ je tématem papežova poselství u příležitosti 53. světového dne míru, který se bude slavit 1. ledna 2020.
13.12.2019

Hradec Králové bude hostit Celostátní setkání mládeže

Biskupové na svém plenárním zasedání rozhodli o konání Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové v létě 2021.
13.12.2019

V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
13.12.2019