Programové tipy Radia Proglas na 36. týden 2019

V týdnu od 2. září se ve vysílání Proglasu můžete těšit například na nový vzdělávací cyklus Spojeni slovem: ženy a muži ve světové literatuře nebo na seriál Ekonomika společenství.
Publikováno: 29. 8. 2019 13:00

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby: v pondělí 2. září mimořádně mši svatou k zahájení školního roku z kostela sv. Augustina v Brně (P. Jaroslav Němec), v úterý 3. září v 18.00 mši svatou z brněnského studia Proglasu za zemřelé posluchače a přátele, ve čtvrtek 5. září v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 6. září v 18.00 mši svatou z kostela sv. Augustina v Brně, v neděli 8. září mimořádně v 9.30 mši svatou z kostela Narození Panny Marie ve Vranově u Brna (P. Milan Jura).

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Křížové cesty se můžete připojit v pátek v 15.10.

Ve Folklorním okénku vám ve středu 4. září v 16.55. Proglas nabídne záznam z letošních Chodských slavností, které se konaly v Domažlicích ve dnech 9. - 11. srpna. Dostaveníčko pod Chodským hradem si dala kapela Vozembach z Dobřan společně s Chasnickou dudáckou muzikou z Domažlic. Slovem provází Zdeněk Vejvoda.

V novém seriálu vás redaktor Marek Chvátal seznámí s mezinárodním křesťanským hnutím Ekonomika společenství. Vzniklo před čtvrt stoletím na podnět Chiary Lubichové. Dnes spojuje řadu podnikatelů v mnoha zemích světa. V úvodním rozhovoru promluví členové hnutí manažer Jakub Jurásek a podnikatel Petr Láska o počátcích hnutí a jeho smyslu. Poslouchejte ve čtvrtek 5. září od 20.15.

Od září bude Radio Proglas vysílat nový cyklus nazvaný Spojeni slovem: ženy a muži ve světové literatuře. Jeho jedenácti díly posluchače provedou moderátorka Kateřina Rózsová a Daniel Soukup, literární vědec a proděkan Filozofické fakulty UK. Cyklus nabídne pohledy na mužské a ženské postavy v Eposu o Gilgamešovi, Shakespearově Večeru tříkrálovém, knize Válka nemá ženskou tvář nobelistky Světlany Alexijevičové a dalších významných dílech. „Cyklus je nutně výběrový, a tak jsme se rozhodli, že se soustředíme hlavně na evropskou literaturu,“ říká Kateřina Rózsová. „Ale zařadili jsme třeba i Lukášovo evangelium. I Bible je totiž také – i když samozřejmě nejen – vrcholné literární dílo.“

Cílem cyklu je představit pestrost ženských a mužských rolí v dějinných proměnách. „Literatura svět odráží a zároveň přetváří,“ říká Daniel Soukup. „Je to dokument doby, ale také svobodný prostor hry. Naším cyklem bychom chtěli posluchače vybídnout k tomu, aby se sami pustili do objevování různých podob dvojjediného lidství u velkých autorů.“ První díl naladíte v pátek 6. září ve 20.15.

V září bude v cyklu Dotýkání světla pokračovat seriál Slepé uličky teologie II. Bludy, omyly a hereze představí z historického i spirituálního hlediska redaktor Daniel Blažke a P. Zdeněk Drštka. Zaměří se například na Arianismus, Apolinarismus, Pneumatomachismus, Nestorianismus a Monofyzitismus. Poslouchejte každou sobotu od 7. září, vždy od 20.15.

V neděli 1. září oslavil 90. narozeniny P. Josef Koláček. Jezuita, který řadu let vedl Českou redakci Radia Vatikán. Narodil se v Bystrci u Brna, ale podstatnou část života prožil mimo naši zemi. V rozhovoru, který s ním vedla jeho kolegyně Johana Bronková pro vysílání Proglasu a Katolický týdeník, vzpomíná na svůj život, kněžské svěcení, život v zahraničí i kontakty s kardinálem Špidlíkem. První část si můžete připomenout v pátek 6. září v 16.00. Druhou odvysíláme v pořadu Křesťan a svět v neděli 8. září od 20.15.

 

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020

Papež: Laskavost je signálem Ježíšovy přítomnosti

Nádvoří sv. Damase hostilo dnes dopoledne generální audienci Petrova nástupce. Několik stovek lidí si vyslechlo závěrečnou část cyklu papežových katechezí Uzdravit svět. Papež také v závěru audience oznámil, že dnes vydal zvláštní apoštolský list o vztahu k Písmu svatému - Sacrae Scripturae affectus - u příležitosti 1600. výročí smrti svatého Jeronýma.
30.09.2020

Katolický týdeník: O „nebezpečné“ literatuře

Ve středu 7. října uplyne 60 let ode dne, kdy v sanitním voze u Vlčatína zemřel při převozu do třebíčské nemocnice básník Jan Zahradníček. Toto výročí je příležitostí připomenout si jeho tragický osud, ale i další literáty pronásledované nejen v 50. letech.
30.09.2020

Závěrečné poselství z plenárního zasedání CCEE

Na závěr plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE), které se konalo 26.-27. září, vydali evropští biskupové krátké poselství určené nejen pro katolíky, ale pro všechny obyvatele Evropy:
29.09.2020