Bílá věž otevřela časové okno z pohnuté doby

Svědectví z roku 1937, z doby českobudějovického biskupa Dr. Šimona Bárty a prezidenta Dr. Edvarda Beneše vydala časová schránka z českobudějovické Bílé věže, která byla dnes v Českých Budějovicích otevřena. Přímo z makovice věže ji snesli diecézní biskup Vlastimil Kročil, jihočeská hejtmanka Ivana Stráská a primátor Jiří Svoboda.
Publikováno: 3. 9. 2019 17:30

Časová schránka má podobu měděného válcovitého tubusu převázaného drátem a byla zaletována cínem. V samotné makovici byl tubus zavěšen.

Nález dokumentů i tradice mariánské úcty

Uvnitř byl vložen rozpočet na rekonstrukci Bílé věže z roku 1937, opravu střechy a nabídka na dodávku střešní krytiny z měděného plechu. Dále listina popisující reparaturu věže a soupis tesařů podílejících se na opravě věže z 12. srpna 1937. Současně časová schránka uchovala knihu autora Jana Zíky: Panna Maria Budějovická; Nástin dějin a popis starobylého chrámu a popis obrazu z roku 1932 a také modlitební obrázky, včetně obrázku Panny Marie Budějovické.

Příležitost k otevření časové schránky se naskytla během právě probíhající opravy střechy klášterní věže. Po třech dnech, 6. září 2019, bude schránka opět vložena do makovice. Obsah schránky bude zdokumentován a vloženy další pamětní předměty pro budoucí generace.

Odkaz budoucím generacím

„Nález splnil moje očekávání právě v tom, že se tam objevuje historie klášterního kostela a oprava, která zde proběhla. To otevírá možnosti nového poznání také pro historiky a badatele. Pro budoucí generace se pokusíme zmapovat období od roku 1937 do dnešních dnů, přidáme medaili sv. Auraciána, kterou předáváme významným osobnostem a popíšeme současnou situaci, ve které se církev nachází,“ prozradil záměr biskup Vlastimil Kročil, který přizval také Jihočeský kraj, město České Budějovice a památkový ustav „Požádal jsem tyto instituce o vložení dokumentů, které charakterizují dnešní dobu, životní styl a otázky, které aktuálně řešíme,“ uvedl. Kromě dokumentace se ve schránce nacházel soubor modlitebních obrázků od konkrétní rodiny, to podle biskupa Kročila svědčí o tom, že dotyční mohli být donátoři kostela či příbuzní stavitelů.

„Přemýšleli jsme o různých moderních technologiích a nakonec jsme se rozhodli pro něco, co je dílem lidské zručnosti a umu. Do tubusu tak vložíme holubičku míru, vyrobenou z šumavského dřeva. Ta symbolizuje odvěkou touhu po klidném životě,“ řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská. Pozitivně ji překvapilo umístění obrázku Panny Marie. „Velmi mne potěšila symbolika uctívání Panny Marie jako dárkyně života a nositelky křesťanské myšlenky. V roce 1937, který předcházel bouřlivým časům, a lidé to už cítili, byla tato symbolika pro tehdejší generaci takto důležitá,“ dodala Ivana Stráská.

Podle památkáře biskupství Jiřího Váchy jsou nalezené záznamy k opravám kostela významné pro historiky a milovníky umění. „Dokumenty byly uloženy ve vyhrocené době českého národa a přinášejí nám pozitivní poselství v tehdejší jinak problematické době – rekonstrukce klášterního objektu a naděje v pozitivní vývoj i vědomí, že je důležité udržovat dědictví předků.“ Po vytvoření fotokopií budou dokumenty uloženy zpátky pro možnost další generace nahlédnout do časového okna. Schránka není příliš velká a pro další dokumenty bude nutné vyrobit schránku novou anebo přidat další.

Zdroj: Miroslav Bína, Biskupství českobudějovické

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019

Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
15.11.2019

Papež František: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

Až 800 milionů dětí ve světě užívá internet, čímž tvoří více než čtvrtinu z celkového počtu tří miliard jeho uživatelů. Web je však také místem, kde se nejvíce rozbujela pedopornografie. Microsoft odhaduje, že denně se na webových stránkách objeví 270 tisíc nových videonahrávek či snímků zachycujících sexuální zneužívání nezletilých.
14.11.2019

Papež František: Půdu pro růst víry připravili laici

Pravidelná středeční audience se konala paralelně v aule Pavla VI., kde před začátkem papež pozdravil asi 250 nemocných, a na náměstí sv. Petra, kde se shromáždilo asi 14.000 poutníků. Ve své katechezi se Svatý otec věnoval 18. kapitole Skutků apoštolů a nazval ji „Priscilla a Akvila ho vzali k sobě. (Sk 18,26) Manželský pár ve službě evangelia.“
14.11.2019

Rok 2020 bude Rokem Bible

Na neděli 17. listopadu, tj. týden před Slavností Ježíše Krista Krále, připadá tradiční Den Bible, jehož cílem je podpořit šíření Bible v našich zemích. Příští rok vyhlásila Katolická biblická federace Rokem Bible, který se začne slavit o první neděli adventní 1. prosince 2019 a potrvá až do památky svatého Jeronýma 30. září 2020.
14.11.2019