Austrálie: Biskupové vyzývají k překonání online nenávisti, rozdělení a vykořisťování

Australská biskupská konference zveřejnila prohlášení o digitální komunikaci a vyzvala k překonání nenávisti, rozdělení a vykořisťování, ke kterému dochází v prostředí internetu. Prohlášení bylo vydáno s ohledem na Den sociální spravedlnosti, který si australská katolická církev připomíná 29. září.
Publikováno: 5. 9. 2019 15:00

Foto: Mike MacKenzie / CC BY 2.0

Prohlášení nazvané „Učinit to skutečným: opravdová lidská setkání v digitálním světě“ zveřejnil v Sydney biskup Vincent Long Van Nguyen, předseda biskupské komise pro sociální spravedlnost - mise a služba.

Ochrana lidské důstojnosti online

Podle biskupů musí být vlády, korporace a občanská společnost aktivnější v obraně důstojnosti lidí. Je třeba, aby všichni spolupracovali na tom, aby se z digitálního světa stalo místo skutečného lidského setkání.

Dokument vyzývá lidi, aby přemýšleli o tom, jak internet změnil komunikaci, práci, vzdělávání a podnikání - a jak mohou lidé přispět k harmoničtějšímu digitálnímu světu.

V prohlášení se píše, že ačkoli digitální svět umožnil lidem být více ve spojení než kdykoli předtím, zároveň se také stává místem manipulace, vykořisťování a násilí.

Spravedlivé a láskyplné online společenství

Tato situace nás vyzývá k aktivnímu občanství, protože tyto problémy nejsou ve své podstatě technologické, ale spíše morální. Můžeme si vybrat, jak se chováme online, a můžeme kolektivně utvářet online svět tím, že budujeme spravedlivější a láskyplnější online komunitu,“ stojí v prohlášení.

Australští biskupové poukazují na to, že je stále jasnější, že digitální platformy vyžadují moudré řízení a že k dosažení tohoto cíle je nutná mezinárodní spolupráce.

Biskupové připomínají papeže Františka, který poukazuje na velký potenciál „opravdových lidských setkání“ v digitálním prostoru, ale zároveň varuje před škodlivými prvky online světa, jako je informační přetížení, sociální izolace, marginalizace zranitelných osob, konzumerismus a fake news.

Digitální technologie, zejména sociální média poskytují perfektní platformu pro celou řadu útoků, které jsou urážlivé vůči lidské důstojnosti,“ zdůrazňují biskupové. Mezi to např. patří častá sexuální objektivizace, vykořisťování a obchodování se ženami a dětmi - a s tím související produkce a šíření pornografie.

Polovina světa je online

Prohlášení také připomíná letošní 30. výročí vzniku internetu. Internet a sociální média, jako jsou MySpace, Facebook, Twitter, YouTube, Instagram a další, způsobily revoluci ve způsobu, jakým lidé komunikují, pracují a učí se, obchodují, hledají zábavu a socializují se.

Polovina světové populace je nyní online. Internet používá více než 4,3 miliardy lidí a uživatelů sociálních sítí jsou zhruba 3,5 miliardy.

Digitální rozdělení

Ačkoli biskupové uznávají mnoho výhod digitálních technologií, upozorňují zároveň na digitální propasti. Téměř 1,8 milionu australských domácností není připojeno k internetu, což významně znevýhodňuje.

S ohledem na stále častější přesun základních služeb, jako je např. bankovnictví, do online sféry, říkají biskupové, že „digitální začlenění se už stalo víceméně nezbytnou podmínkou fungování ve společnosti“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020