Austrálie: Biskupové vyzývají k překonání online nenávisti, rozdělení a vykořisťování

Australská biskupská konference zveřejnila prohlášení o digitální komunikaci a vyzvala k překonání nenávisti, rozdělení a vykořisťování, ke kterému dochází v prostředí internetu. Prohlášení bylo vydáno s ohledem na Den sociální spravedlnosti, který si australská katolická církev připomíná 29. září.
Publikováno: 5. 9. 2019 15:00

Foto: Mike MacKenzie / CC BY 2.0

Prohlášení nazvané „Učinit to skutečným: opravdová lidská setkání v digitálním světě“ zveřejnil v Sydney biskup Vincent Long Van Nguyen, předseda biskupské komise pro sociální spravedlnost - mise a služba.

Ochrana lidské důstojnosti online

Podle biskupů musí být vlády, korporace a občanská společnost aktivnější v obraně důstojnosti lidí. Je třeba, aby všichni spolupracovali na tom, aby se z digitálního světa stalo místo skutečného lidského setkání.

Dokument vyzývá lidi, aby přemýšleli o tom, jak internet změnil komunikaci, práci, vzdělávání a podnikání - a jak mohou lidé přispět k harmoničtějšímu digitálnímu světu.

V prohlášení se píše, že ačkoli digitální svět umožnil lidem být více ve spojení než kdykoli předtím, zároveň se také stává místem manipulace, vykořisťování a násilí.

Spravedlivé a láskyplné online společenství

Tato situace nás vyzývá k aktivnímu občanství, protože tyto problémy nejsou ve své podstatě technologické, ale spíše morální. Můžeme si vybrat, jak se chováme online, a můžeme kolektivně utvářet online svět tím, že budujeme spravedlivější a láskyplnější online komunitu,“ stojí v prohlášení.

Australští biskupové poukazují na to, že je stále jasnější, že digitální platformy vyžadují moudré řízení a že k dosažení tohoto cíle je nutná mezinárodní spolupráce.

Biskupové připomínají papeže Františka, který poukazuje na velký potenciál „opravdových lidských setkání“ v digitálním prostoru, ale zároveň varuje před škodlivými prvky online světa, jako je informační přetížení, sociální izolace, marginalizace zranitelných osob, konzumerismus a fake news.

Digitální technologie, zejména sociální média poskytují perfektní platformu pro celou řadu útoků, které jsou urážlivé vůči lidské důstojnosti,“ zdůrazňují biskupové. Mezi to např. patří častá sexuální objektivizace, vykořisťování a obchodování se ženami a dětmi - a s tím související produkce a šíření pornografie.

Polovina světa je online

Prohlášení také připomíná letošní 30. výročí vzniku internetu. Internet a sociální média, jako jsou MySpace, Facebook, Twitter, YouTube, Instagram a další, způsobily revoluci ve způsobu, jakým lidé komunikují, pracují a učí se, obchodují, hledají zábavu a socializují se.

Polovina světové populace je nyní online. Internet používá více než 4,3 miliardy lidí a uživatelů sociálních sítí jsou zhruba 3,5 miliardy.

Digitální rozdělení

Ačkoli biskupové uznávají mnoho výhod digitálních technologií, upozorňují zároveň na digitální propasti. Téměř 1,8 milionu australských domácností není připojeno k internetu, což významně znevýhodňuje.

S ohledem na stále častější přesun základních služeb, jako je např. bankovnictví, do online sféry, říkají biskupové, že „digitální začlenění se už stalo víceméně nezbytnou podmínkou fungování ve společnosti“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019