Austrálie: Biskupové vyzývají k překonání online nenávisti, rozdělení a vykořisťování

Australská biskupská konference zveřejnila prohlášení o digitální komunikaci a vyzvala k překonání nenávisti, rozdělení a vykořisťování, ke kterému dochází v prostředí internetu. Prohlášení bylo vydáno s ohledem na Den sociální spravedlnosti, který si australská katolická církev připomíná 29. září.
Publikováno: 5. 9. 2019 15:00

Foto: Mike MacKenzie / CC BY 2.0

Prohlášení nazvané „Učinit to skutečným: opravdová lidská setkání v digitálním světě“ zveřejnil v Sydney biskup Vincent Long Van Nguyen, předseda biskupské komise pro sociální spravedlnost - mise a služba.

Ochrana lidské důstojnosti online

Podle biskupů musí být vlády, korporace a občanská společnost aktivnější v obraně důstojnosti lidí. Je třeba, aby všichni spolupracovali na tom, aby se z digitálního světa stalo místo skutečného lidského setkání.

Dokument vyzývá lidi, aby přemýšleli o tom, jak internet změnil komunikaci, práci, vzdělávání a podnikání - a jak mohou lidé přispět k harmoničtějšímu digitálnímu světu.

V prohlášení se píše, že ačkoli digitální svět umožnil lidem být více ve spojení než kdykoli předtím, zároveň se také stává místem manipulace, vykořisťování a násilí.

Spravedlivé a láskyplné online společenství

Tato situace nás vyzývá k aktivnímu občanství, protože tyto problémy nejsou ve své podstatě technologické, ale spíše morální. Můžeme si vybrat, jak se chováme online, a můžeme kolektivně utvářet online svět tím, že budujeme spravedlivější a láskyplnější online komunitu,“ stojí v prohlášení.

Australští biskupové poukazují na to, že je stále jasnější, že digitální platformy vyžadují moudré řízení a že k dosažení tohoto cíle je nutná mezinárodní spolupráce.

Biskupové připomínají papeže Františka, který poukazuje na velký potenciál „opravdových lidských setkání“ v digitálním prostoru, ale zároveň varuje před škodlivými prvky online světa, jako je informační přetížení, sociální izolace, marginalizace zranitelných osob, konzumerismus a fake news.

Digitální technologie, zejména sociální média poskytují perfektní platformu pro celou řadu útoků, které jsou urážlivé vůči lidské důstojnosti,“ zdůrazňují biskupové. Mezi to např. patří častá sexuální objektivizace, vykořisťování a obchodování se ženami a dětmi - a s tím související produkce a šíření pornografie.

Polovina světa je online

Prohlášení také připomíná letošní 30. výročí vzniku internetu. Internet a sociální média, jako jsou MySpace, Facebook, Twitter, YouTube, Instagram a další, způsobily revoluci ve způsobu, jakým lidé komunikují, pracují a učí se, obchodují, hledají zábavu a socializují se.

Polovina světové populace je nyní online. Internet používá více než 4,3 miliardy lidí a uživatelů sociálních sítí jsou zhruba 3,5 miliardy.

Digitální rozdělení

Ačkoli biskupové uznávají mnoho výhod digitálních technologií, upozorňují zároveň na digitální propasti. Téměř 1,8 milionu australských domácností není připojeno k internetu, což významně znevýhodňuje.

S ohledem na stále častější přesun základních služeb, jako je např. bankovnictví, do online sféry, říkají biskupové, že „digitální začlenění se už stalo víceméně nezbytnou podmínkou fungování ve společnosti“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Čeští biskupové popřáli kardinálu Schönbornovi k jeho dnešním 75. narozeninám

Rakouský kardinál Christoph Schönborn dnes oslavil 75 let.
22.01.2020

Skončilo 121. plenární zasedání ČBK

Biskupové Čech, Moravy a Slezska jednali na 121. plenárním zasedání, které se tentokrát konalo na Arcibiskupství pražském. Jednání se účastnili i předsedové konferencí vyšších řeholních představených, sestra Krista Chládková a arciopat Prokop Siostrzonek.
22.01.2020

Prohlášení České biskupské konference k úsilí o legalizaci eutanazie a asistované sebevraždy

Čeští a moravští biskupové vydali v rámci 121. zasedání ČBK následující prohlášení na téma eutanazie a asistovaná sebevražda.
22.01.2020

Výběrové řízení Biskupství brněnského na místa ředitelů církevních škol

Biskupství brněnské jako zřizovatel vyhlašuje výběrové řízení na obsazení míst ředitelů školských právnických osob: • Biskupské gymnázium Brno • Křesťanská pedagogicko-psychologická poradna Brno • Církevní domov mládeže Petrinum v Brně • Katolické gymnázium Třebíč • Křesťanská základní škola Jihlava • Střední odborná škola sociální u Matky Boží Jihlava Nástup k 1. 7. 2020. Termín uzávěrky přihlášek je 28. 2. 2020.
22.01.2020

Papež František připomněl motto Týdne modliteb za jednotu křesťanů

Při středeční audienci v zaplněné aule Pavla VI. připomněl papež František téma letošního Týdne modliteb za jednotu křesťanů - pohostinnost, které bylo inspirované úryvkem ze Skutků apoštolů „Zachovali se k nám neobyčejně laskavě“. Celý text dnešní katecheze naleznete v článku.
22.01.2020