Austrálie: Biskupové vyzývají k překonání online nenávisti, rozdělení a vykořisťování

Australská biskupská konference zveřejnila prohlášení o digitální komunikaci a vyzvala k překonání nenávisti, rozdělení a vykořisťování, ke kterému dochází v prostředí internetu. Prohlášení bylo vydáno s ohledem na Den sociální spravedlnosti, který si australská katolická církev připomíná 29. září.
Publikováno: 5. 9. 2019 15:00

Foto: Mike MacKenzie / CC BY 2.0

Prohlášení nazvané „Učinit to skutečným: opravdová lidská setkání v digitálním světě“ zveřejnil v Sydney biskup Vincent Long Van Nguyen, předseda biskupské komise pro sociální spravedlnost - mise a služba.

Ochrana lidské důstojnosti online

Podle biskupů musí být vlády, korporace a občanská společnost aktivnější v obraně důstojnosti lidí. Je třeba, aby všichni spolupracovali na tom, aby se z digitálního světa stalo místo skutečného lidského setkání.

Dokument vyzývá lidi, aby přemýšleli o tom, jak internet změnil komunikaci, práci, vzdělávání a podnikání - a jak mohou lidé přispět k harmoničtějšímu digitálnímu světu.

V prohlášení se píše, že ačkoli digitální svět umožnil lidem být více ve spojení než kdykoli předtím, zároveň se také stává místem manipulace, vykořisťování a násilí.

Spravedlivé a láskyplné online společenství

Tato situace nás vyzývá k aktivnímu občanství, protože tyto problémy nejsou ve své podstatě technologické, ale spíše morální. Můžeme si vybrat, jak se chováme online, a můžeme kolektivně utvářet online svět tím, že budujeme spravedlivější a láskyplnější online komunitu,“ stojí v prohlášení.

Australští biskupové poukazují na to, že je stále jasnější, že digitální platformy vyžadují moudré řízení a že k dosažení tohoto cíle je nutná mezinárodní spolupráce.

Biskupové připomínají papeže Františka, který poukazuje na velký potenciál „opravdových lidských setkání“ v digitálním prostoru, ale zároveň varuje před škodlivými prvky online světa, jako je informační přetížení, sociální izolace, marginalizace zranitelných osob, konzumerismus a fake news.

Digitální technologie, zejména sociální média poskytují perfektní platformu pro celou řadu útoků, které jsou urážlivé vůči lidské důstojnosti,“ zdůrazňují biskupové. Mezi to např. patří častá sexuální objektivizace, vykořisťování a obchodování se ženami a dětmi - a s tím související produkce a šíření pornografie.

Polovina světa je online

Prohlášení také připomíná letošní 30. výročí vzniku internetu. Internet a sociální média, jako jsou MySpace, Facebook, Twitter, YouTube, Instagram a další, způsobily revoluci ve způsobu, jakým lidé komunikují, pracují a učí se, obchodují, hledají zábavu a socializují se.

Polovina světové populace je nyní online. Internet používá více než 4,3 miliardy lidí a uživatelů sociálních sítí jsou zhruba 3,5 miliardy.

Digitální rozdělení

Ačkoli biskupové uznávají mnoho výhod digitálních technologií, upozorňují zároveň na digitální propasti. Téměř 1,8 milionu australských domácností není připojeno k internetu, což významně znevýhodňuje.

S ohledem na stále častější přesun základních služeb, jako je např. bankovnictví, do online sféry, říkají biskupové, že „digitální začlenění se už stalo víceméně nezbytnou podmínkou fungování ve společnosti“.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019