Katolický týdeník: Proč stát nepodpoří domácí péči?

Petici za záchranu domácí zdravotní péče s více než 36 tisíci podpisy předali koncem srpna zástupci Charity ČR českým poslancům. Požadují v ní spravedlivé financování této péče. V čem spočívá význam této služby? KT přináší komentář arcibiskupa Jana Graubnera:
Publikováno: 5. 9. 2019 11:00

Víra bez skutků je mrtvá. Proto se katolická církev hned po Sametové revoluci zapojila do pomoci potřebným a začala dělat to, co pro ni bylo vždycky přirozené. Caritas (charita) – milosrdná láska – je odpovědí církve na potřeby trpících lidí a lidí v nouzi. Jako jeden z problémů jsme vnímali to, že mnoho lidí, především starších, je zbytečně v ústavech a nemocnicích, anebo jsou sice doma, ale bez zajištění základních potřeb, jako je zdravotní péče, pravidelné jídlo, nákupy, praní prádla atd. Ale vnímali jsme i další problémy, jako je samota a pocit opuštěnosti, nemožnost dostat se na úřad, k lékaři nebo do kostela. Byli jsme přesvědčeni, že pomoc doma je to nejlepší, protože pomáhá i celé rodině, kterou drží pohromadě. I pro společnost je to nejlevnější varianta.

První charitní domácí péče vznikly již v roce 1990 – zpočátku na dobrovolné bázi, ale pak se rychle transformovaly do profesionální podoby. Viděli jsme, že empatie a dobrá vůle nestačí, že je třeba i vysoká profesionalita. Od ledna 1991 začal dvouletý experiment ministerstva zdravotnictví ve spolupráci s Českou katolickou charitou, zaměřený na pomoc umírajícím pacientům až do samého závěru jejich života. To znamenalo péči 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Byli jsme průkopníky domácí péče.

Dnes se jen Charita ČR stará v domácí zdravotní péči ročně o více než 36 tisíc pacientů, ke kterým jezdí denně na 800 zdravotních sester (594 celých úvazků). Jen pro představu uvedu několik údajů. Za rok vykonají charitní sestry 1,39 milionu návštěv a jen auty ujedou 2,5 milionu kilometrů. Přímou péčí o pacienty u nich doma odpracují 752 165 hodin. Jen hospicových pacientů, tedy pacientů nevyléčitelně nemocných a umírajících, měla charitní domácí péče v roce 2018 celkem 1 336.

 

To nejcennější, co máme

Charita je největším poskytovatelem domácí zdravotní péče v republice. Aby to mohlo fungovat, bylo třeba zajistit prostory a nákladné vybavení. Stovky aut, polohovacích postelí a antidekubitních matrací, přístrojů na podporu dýchání a dávkování léků. Nelze všechno vyjmenovat, ale za ta léta jde o stovky milionů. Značná část z toho je ze sponzorských darů a církevních i veřejných sbírek. Téměř 30 let usilovné práce a snažení mnoha lidí.

Ale to nejcennější, co máme, jsou naše zdravotní sestry, které vyjíždějí každý den, často po večerech nebo i v noci, o sobotách, nedělích i svátcích, za každého počasí. Musejí být vzdělané a musejí mít potřebnou praxi. Je to práce fyzicky i psychicky náročná. Ony musejí nechat doma svoje starosti a pacientovi se věnovat na sto procent. On čeká, že mu sestřička poskytne nejen profesionální službu, ale taky se ukáže jako milý a chápající člověk, který jej vyslechne a bude s ním sdílet jeho starosti a problémy. I přes velkou náročnost mají sestry svou práci rády a považují ji za svoje poslání.

JAN GRAUBNER, olomoucký arcibiskup a předseda Komise ČBK pro Charitu

 

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

 

 

Téma: Církev a druhá světová válka

Před 80 lety, 1. září 1939, vypukl nejničivější konflikt v dějinách. Druhá světová válka těžce zasáhla i do života církve.

 

Báli jsme se, že jedeme na Sibiř

Je autorem řady knih, odborných textů, překladů, ale lidé ho znají především z jeho dlouholetého působení ve Vatikánském rozhlase. Začátkem září oslavil P. JOSEF KOLÁČEK devadesátiny.

 

Zažít páté evangelium v Izraeli

Velká letní soutěž KT končí. Vyhrát lze poutní cestu do Svaté země. Jedním z pravidelných duchovních průvodců poutníků je P. Stanislav Přibyl, který se podělil o své zážitky.

 

Připravujeme: DESATERO

Bůh jej předal Mojžíšovi před více než třemi tisíci lety, tisíce kilometrů od nás. Jak o Desateru mluvit s dětmi,
aby ho neměly jenom za příkazy, ale aby pro ně bylo zdrojem svobody?

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
14.02.2020

Biskup Vojtěch Cikrle dnes slaví 30. výročí biskupské služby

Dne 14. února 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. tehdejšího rektora Kněžského semináře v Litoměřicích Vojtěcha Cikrleho v pořadí třináctým brněnským sídelním biskupem. Biskupské svěcení přijal v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně 31. března 1990.
14.02.2020

Celostátní setkání mládeže proběhne v Hradci Králové

Město Hradec Králové bylo vybráno jako dějiště Celostátního setkání mládeže v roce 2021.
13.02.2020

Klášter Hradčany se otevře veřejnosti

Řád bosých karmelitánů otevře na Hradčanském náměstí nový Klášter Hradčany. Od března 2020 zde vznikne otevřený prostor „Fortna“, sloužící svým duchovním, kulturním a vzdělávacím programem široké veřejnosti.
13.02.2020

Papež František: Pláč očišťuje a obnovuje

Ve středu 12.2. dopoledne se vatikánské aule Pavla VI. konala generální audience. Byla zahájena čtením z knihy proroka Zachariáše (12,10). Tento starozákonní prorok předpovídá seslání ducha milosti a prosby o slitování na obyvatele Jeruzaléma, takže „budou naříkat nad tím, kterého probodli“.
13.02.2020