Katolický týdeník: Proč stát nepodpoří domácí péči?

Petici za záchranu domácí zdravotní péče s více než 36 tisíci podpisy předali koncem srpna zástupci Charity ČR českým poslancům. Požadují v ní spravedlivé financování této péče. V čem spočívá význam této služby? KT přináší komentář arcibiskupa Jana Graubnera:
Publikováno: 5. 9. 2019 11:00

Víra bez skutků je mrtvá. Proto se katolická církev hned po Sametové revoluci zapojila do pomoci potřebným a začala dělat to, co pro ni bylo vždycky přirozené. Caritas (charita) – milosrdná láska – je odpovědí církve na potřeby trpících lidí a lidí v nouzi. Jako jeden z problémů jsme vnímali to, že mnoho lidí, především starších, je zbytečně v ústavech a nemocnicích, anebo jsou sice doma, ale bez zajištění základních potřeb, jako je zdravotní péče, pravidelné jídlo, nákupy, praní prádla atd. Ale vnímali jsme i další problémy, jako je samota a pocit opuštěnosti, nemožnost dostat se na úřad, k lékaři nebo do kostela. Byli jsme přesvědčeni, že pomoc doma je to nejlepší, protože pomáhá i celé rodině, kterou drží pohromadě. I pro společnost je to nejlevnější varianta.

První charitní domácí péče vznikly již v roce 1990 – zpočátku na dobrovolné bázi, ale pak se rychle transformovaly do profesionální podoby. Viděli jsme, že empatie a dobrá vůle nestačí, že je třeba i vysoká profesionalita. Od ledna 1991 začal dvouletý experiment ministerstva zdravotnictví ve spolupráci s Českou katolickou charitou, zaměřený na pomoc umírajícím pacientům až do samého závěru jejich života. To znamenalo péči 24 hodin denně a 7 dní v týdnu. Byli jsme průkopníky domácí péče.

Dnes se jen Charita ČR stará v domácí zdravotní péči ročně o více než 36 tisíc pacientů, ke kterým jezdí denně na 800 zdravotních sester (594 celých úvazků). Jen pro představu uvedu několik údajů. Za rok vykonají charitní sestry 1,39 milionu návštěv a jen auty ujedou 2,5 milionu kilometrů. Přímou péčí o pacienty u nich doma odpracují 752 165 hodin. Jen hospicových pacientů, tedy pacientů nevyléčitelně nemocných a umírajících, měla charitní domácí péče v roce 2018 celkem 1 336.

 

To nejcennější, co máme

Charita je největším poskytovatelem domácí zdravotní péče v republice. Aby to mohlo fungovat, bylo třeba zajistit prostory a nákladné vybavení. Stovky aut, polohovacích postelí a antidekubitních matrací, přístrojů na podporu dýchání a dávkování léků. Nelze všechno vyjmenovat, ale za ta léta jde o stovky milionů. Značná část z toho je ze sponzorských darů a církevních i veřejných sbírek. Téměř 30 let usilovné práce a snažení mnoha lidí.

Ale to nejcennější, co máme, jsou naše zdravotní sestry, které vyjíždějí každý den, často po večerech nebo i v noci, o sobotách, nedělích i svátcích, za každého počasí. Musejí být vzdělané a musejí mít potřebnou praxi. Je to práce fyzicky i psychicky náročná. Ony musejí nechat doma svoje starosti a pacientovi se věnovat na sto procent. On čeká, že mu sestřička poskytne nejen profesionální službu, ale taky se ukáže jako milý a chápající člověk, který jej vyslechne a bude s ním sdílet jeho starosti a problémy. I přes velkou náročnost mají sestry svou práci rády a považují ji za svoje poslání.

JAN GRAUBNER, olomoucký arcibiskup a předseda Komise ČBK pro Charitu

 

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

 

 

Téma: Církev a druhá světová válka

Před 80 lety, 1. září 1939, vypukl nejničivější konflikt v dějinách. Druhá světová válka těžce zasáhla i do života církve.

 

Báli jsme se, že jedeme na Sibiř

Je autorem řady knih, odborných textů, překladů, ale lidé ho znají především z jeho dlouholetého působení ve Vatikánském rozhlase. Začátkem září oslavil P. JOSEF KOLÁČEK devadesátiny.

 

Zažít páté evangelium v Izraeli

Velká letní soutěž KT končí. Vyhrát lze poutní cestu do Svaté země. Jedním z pravidelných duchovních průvodců poutníků je P. Stanislav Přibyl, který se podělil o své zážitky.

 

Připravujeme: DESATERO

Bůh jej předal Mojžíšovi před více než třemi tisíci lety, tisíce kilometrů od nás. Jak o Desateru mluvit s dětmi,
aby ho neměly jenom za příkazy, ale aby pro ně bylo zdrojem svobody?

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019