Papež mladým v Mosambiku: Nenechte si ukrást radost

Slova smíření zaznívala stadiónem Maxaquene v Maputu, kde se Svatý otec setkal s mládeží Mosambiku všech vyznání. Papež František se v Mosambiku zdrží do zítřka, pak v rámci své apoštolské cesty navštíví ještě Madagskar a Mauricius.
Publikováno: 5. 9. 2019 19:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Radost je obranou proti těm, kdo chtějí rozdělovat

Papež František řekl na úvod mosambické mládeži, že vidět je zpívat, tančit a smát se uprostřed všech obtíží, které ve své zemi prožívají, je nejlepším znamením, že jsou radostí této zeměČervenou nití“ setkání bylo hledání odpovědi na otázku, jak mohou mladí v této zemi realizovat svůj sen a začít psát novou stránku dějin.

Nenechte si ukrást radost,“ povzbudil je papež a dodal, že radost ze života je jednou z hlavních charakteristik mladých lidí, jak bylo ostatně slyšet i na maputském stadiónu. Sdílená a oslavovaná radost, která usmiřuje, se stává nejlepší obrannou látkou proti všem, kdo vás chtějí rozdělit, rozštěpit, oponovat vám. A v některých částech světa velmi chybí vaše radost ze života, radost být sjednoceni, žít společně, lidé různých náboženských vyznání, ale děti stejné země, jednotní,“ řekl papež.

Nepřáteli života jsou úzkost a rezignace 

Papež upozornil na dvě nebezpečí, která zabíjejí sny: rezignací a úzkost. Jsou to velcí „nepřátelé života“, kteří přivádějí na „snadnou“ ale špatnou cestu, berou  naději. 

Není dobré se vzdávat!, nechal papež zopakovat mladé a dal jim za příklad dva mosambické sportovce: fotbalistu Eusebia de Silvunazývaného černým panterem, a atletku Marie Mutolo, kteří věděli, že k dosáhnutí nejkrásnějších snů je potřeba naděje, trpělivosti, odhodlání, nemít strach z chyb a nevzdávat se.

Důležité je zůstat jednotní a snít s druhými

Týmová hra nás učí, že, přestože je každý jiný, je potřeba zůstat sjednoceni. „A vy, drazí přátelé, jste dnes a tady příkladem toho, jak musíme jednat. Svědky jednoty, usmíření, naděje. Jako fotbalový tým,“ dodal Svatý otec a povzbudil je, aby zůstávali sjednoceni i přes všechny odlišnosti hledali příležitosti, jak realizovat sny o lepší zemi společně, neboť sociální nepřátelství vše ničí. a největší nevraživostí je válka.

„Chceš-li kráčet hbitě, kráčej sám, chceš-li dojít daleko, jdi z druhými,“ připomněl papež jedno přísloví a dodal: Sněte s druhými, nikdy proti nim.

Nejlepší zbraní je solidarita 

Hlavním tématem této africké cesty je mír a Svatý otec vyzval mladé, aby se naučili být podanou rukou těm, kteří zakoušejí problémy, aby se naučili růst v přátelství i s těmi, kteří jsou odlišného smýšlení, aby tak mezi nimi mohla  růst solidarita a stala se tak nejlepší zbraní ke změně dějin.

Závěrem nezapomněl připomenout: Nevylučujte staré lidi! Mohou vám pomáhat, aby vaše sny nevyhasly,...neboť staří jsou našimi kořeny.

Chraňme náš společný dům 

Další téma, na které chtěl papež mladé Mosambiku upozornit, je ekologický kolaps a vybídl je, aby péčovali o společný domov, který patří všem.Mosambik je zemí bohatou na lesy, údolí, pláže a mnoho přírodních krás, poznamenaný ale v poslední době řádění dvou cyklonů. 

Boží láska přináší smíření

Bůh vás miluje,“ zdůraznil papež na závěr a dodal, že na tomto tvrzení se shodnou všechny náboženské tradice. „Uvědomme si: já jsem milovaný Bohem,“ řekl papež a vyzval mladé ke krátkému ztišení, aby mohli „zaslechnout“ tuto lásku, jednoduchou, téměř tichou, která je diskrétní, je láskou svobody.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Kardinál Schönborn o exhortaci Querida Amazonia: Papež vybízí k širšímu pohledu

„František opět dokázal zklamat všechny ty, kdo očekávali černobílou odpověď. Znovu se snaží pozvednout, rozšířit a prohloubit perspektivu, aby překonal konflikt mezi dvěma krajními pozicemi,“ říká kardinál Christoph Schönborn v komentáři k postsynodální apoštolské exhortaci Querida Amazonia.
14.02.2020

Biskup Vojtěch Cikrle dnes slaví 30. výročí biskupské služby

Dne 14. února 1990 jmenoval papež Jan Pavel II. tehdejšího rektora Kněžského semináře v Litoměřicích Vojtěcha Cikrleho v pořadí třináctým brněnským sídelním biskupem. Biskupské svěcení přijal v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně 31. března 1990.
14.02.2020

Celostátní setkání mládeže proběhne v Hradci Králové

Město Hradec Králové bylo vybráno jako dějiště Celostátního setkání mládeže v roce 2021.
13.02.2020

Klášter Hradčany se otevře veřejnosti

Řád bosých karmelitánů otevře na Hradčanském náměstí nový Klášter Hradčany. Od března 2020 zde vznikne otevřený prostor „Fortna“, sloužící svým duchovním, kulturním a vzdělávacím programem široké veřejnosti.
13.02.2020

Papež František: Pláč očišťuje a obnovuje

Ve středu 12.2. dopoledne se vatikánské aule Pavla VI. konala generální audience. Byla zahájena čtením z knihy proroka Zachariáše (12,10). Tento starozákonní prorok předpovídá seslání ducha milosti a prosby o slitování na obyvatele Jeruzaléma, takže „budou naříkat nad tím, kterého probodli“.
13.02.2020