Papež mladým v Mosambiku: Nenechte si ukrást radost

Slova smíření zaznívala stadiónem Maxaquene v Maputu, kde se Svatý otec setkal s mládeží Mosambiku všech vyznání. Papež František se v Mosambiku zdrží do zítřka, pak v rámci své apoštolské cesty navštíví ještě Madagskar a Mauricius.
Publikováno: 5. 9. 2019 19:00

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Radost je obranou proti těm, kdo chtějí rozdělovat

Papež František řekl na úvod mosambické mládeži, že vidět je zpívat, tančit a smát se uprostřed všech obtíží, které ve své zemi prožívají, je nejlepším znamením, že jsou radostí této zeměČervenou nití“ setkání bylo hledání odpovědi na otázku, jak mohou mladí v této zemi realizovat svůj sen a začít psát novou stránku dějin.

Nenechte si ukrást radost,“ povzbudil je papež a dodal, že radost ze života je jednou z hlavních charakteristik mladých lidí, jak bylo ostatně slyšet i na maputském stadiónu. Sdílená a oslavovaná radost, která usmiřuje, se stává nejlepší obrannou látkou proti všem, kdo vás chtějí rozdělit, rozštěpit, oponovat vám. A v některých částech světa velmi chybí vaše radost ze života, radost být sjednoceni, žít společně, lidé různých náboženských vyznání, ale děti stejné země, jednotní,“ řekl papež.

Nepřáteli života jsou úzkost a rezignace 

Papež upozornil na dvě nebezpečí, která zabíjejí sny: rezignací a úzkost. Jsou to velcí „nepřátelé života“, kteří přivádějí na „snadnou“ ale špatnou cestu, berou  naději. 

Není dobré se vzdávat!, nechal papež zopakovat mladé a dal jim za příklad dva mosambické sportovce: fotbalistu Eusebia de Silvunazývaného černým panterem, a atletku Marie Mutolo, kteří věděli, že k dosáhnutí nejkrásnějších snů je potřeba naděje, trpělivosti, odhodlání, nemít strach z chyb a nevzdávat se.

Důležité je zůstat jednotní a snít s druhými

Týmová hra nás učí, že, přestože je každý jiný, je potřeba zůstat sjednoceni. „A vy, drazí přátelé, jste dnes a tady příkladem toho, jak musíme jednat. Svědky jednoty, usmíření, naděje. Jako fotbalový tým,“ dodal Svatý otec a povzbudil je, aby zůstávali sjednoceni i přes všechny odlišnosti hledali příležitosti, jak realizovat sny o lepší zemi společně, neboť sociální nepřátelství vše ničí. a největší nevraživostí je válka.

„Chceš-li kráčet hbitě, kráčej sám, chceš-li dojít daleko, jdi z druhými,“ připomněl papež jedno přísloví a dodal: Sněte s druhými, nikdy proti nim.

Nejlepší zbraní je solidarita 

Hlavním tématem této africké cesty je mír a Svatý otec vyzval mladé, aby se naučili být podanou rukou těm, kteří zakoušejí problémy, aby se naučili růst v přátelství i s těmi, kteří jsou odlišného smýšlení, aby tak mezi nimi mohla  růst solidarita a stala se tak nejlepší zbraní ke změně dějin.

Závěrem nezapomněl připomenout: Nevylučujte staré lidi! Mohou vám pomáhat, aby vaše sny nevyhasly,...neboť staří jsou našimi kořeny.

Chraňme náš společný dům 

Další téma, na které chtěl papež mladé Mosambiku upozornit, je ekologický kolaps a vybídl je, aby péčovali o společný domov, který patří všem.Mosambik je zemí bohatou na lesy, údolí, pláže a mnoho přírodních krás, poznamenaný ale v poslední době řádění dvou cyklonů. 

Boží láska přináší smíření

Bůh vás miluje,“ zdůraznil papež na závěr a dodal, že na tomto tvrzení se shodnou všechny náboženské tradice. „Uvědomme si: já jsem milovaný Bohem,“ řekl papež a vyzval mladé ke krátkému ztišení, aby mohli „zaslechnout“ tuto lásku, jednoduchou, téměř tichou, která je diskrétní, je láskou svobody.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019