Zástupci evropských konferencí z oblasti médií se setkali v Praze

Datum publikace6. 9. 2019, 15.00

Zástupci biskupských konferencí zemí Evropy jednali od 1. - 4. září 2019 v Praze. Šlo o německy hovořící biskupy a jejich zástupce, kteří se ve svých zemích věnují oblasti médií. Cílem bylo nejen pracovní setkání, na kterém se představují zprávy z jednotlivých zemí, ale i vzájemná výměna zkušeností.

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Předsedou této skupiny je erfurtský biskup Ulrich Neymeyr, člen Rady pro sdělovací prostředky Německé biskupské konference. Mezi účastníky, kteří dorazili na letošní setkání do Prahy, byl i biskup Petar Palić, generální sekretář Chorvatské biskupské konference, P. Martin Michalíček, generální sekretář CCEE, generální sekretář Litevské biskupské konference P. Kęstutis Smilgevičius a další zástupci biskupských konferencí z Rakouska, Slovinska, Německa či Švýcarska. Českou republiku na setkání reprezentoval generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl. „Setkání se koná každý rok v jedné z evropských zemí. Spojujícím faktorem této skupiny je němčina a působení v oblasti médií. Těší mě, že jsme mohli představit některé z aktivit české církve, ale také se vzájemně inspirovat,“ říká P. Stanislav Přibyl.

Účastníky přivítal i kardinál Dominik Duka OP, který je předsedou Rady ČBK pro sdělovací prostředky. S ním a s dalšími hosty - doc. Jaroslavem Šebkem z Historického ústavu AV ČR Praha, JUDr. Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí v ČR a Mgr. Petrem Janem Vinšem, generálním sekretářem Ekumenické rady církví v ČR - pak debatovali nejen o médiích, ale i o situaci v církvi v České republice či dalších politicko-sociálních otázkách.

Kromě jiného měla mezinárodní skupina možnost prohlédnout si prostory Katolického týdeníku a seznámit se s jeho fungováním, stejně jako i s aktivitami dalších českých křesťanských médií - TV Noe, Rádia Proglas - či tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize. Představen byl také největší německý katolický internetový portál katolisch.de, který byl na pražském setkání zastoupen Dr. Davidem Hoberem.

„V každé zemi jsou specifické zkušenosti s prací v církevních médiích. Tímto způsobem jsme se v Praze mohli dobře učit od sebe navzájem. Jsem vděčný České biskupské konferenci za její pohostinnost,“ říká biskup Neymeyr.

„Jsme rádi, že se našel v tak nabitém programu čas ukázat našim hostům i krásy Prahy, sejít se s německým velvyslancem Dr. Christophem Israngem či zástupci Goethe-Institutu,“ dodává P. Přibyl.

Autor článku: Tereza Myslilová