Zástupci evropských konferencí z oblasti médií se setkali v Praze

Zástupci biskupských konferencí zemí Evropy jednali od 1. - 4. září 2019 v Praze. Šlo o německy hovořící biskupy a jejich zástupce, kteří se ve svých zemích věnují oblasti médií. Cílem bylo nejen pracovní setkání, na kterém se představují zprávy z jednotlivých zemí, ale i vzájemná výměna zkušeností.
Publikováno: 6. 9. 2019 17:00

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Předsedou této skupiny je erfurtský biskup Ulrich Neymeyr, člen Rady pro sdělovací prostředky Německé biskupské konference. Mezi účastníky, kteří dorazili na letošní setkání do Prahy, byl i biskup Petar Palić, generální sekretář Chorvatské biskupské konference, P. Martin Michalíček, generální sekretář CCEE, generální sekretář Litevské biskupské konference P. Kęstutis Smilgevičius a další zástupci biskupských konferencí z Rakouska, Slovinska, Německa či Švýcarska. Českou republiku na setkání reprezentoval generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl. „Setkání se koná každý rok v jedné z evropských zemí. Spojujícím faktorem této skupiny je němčina a působení v oblasti médií. Těší mě, že jsme mohli představit některé z aktivit české církve, ale také se vzájemně inspirovat,“ říká P. Stanislav Přibyl.

Účastníky přivítal i kardinál Dominik Duka OP, který je předsedou Rady ČBK pro sdělovací prostředky. S ním a s dalšími hosty - doc. Jaroslavem Šebkem z Historického ústavu AV ČR Praha, JUDr. Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí v ČR a Mgr. Petrem Janem Vinšem, generálním sekretářem Ekumenické rady církví v ČR - pak debatovali nejen o médiích, ale i o situaci v církvi v České republice či dalších politicko-sociálních otázkách.

Kromě jiného měla mezinárodní skupina možnost prohlédnout si prostory Katolického týdeníku a seznámit se s jeho fungováním, stejně jako i s aktivitami dalších českých křesťanských médií - TV Noe, Rádia Proglas - či tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize. Představen byl také největší německý katolický internetový portál katolisch.de, který byl na pražském setkání zastoupen Dr. Davidem Hoberem.

„V každé zemi jsou specifické zkušenosti s prací v církevních médiích. Tímto způsobem jsme se v Praze mohli dobře učit od sebe navzájem. Jsem vděčný České biskupské konferenci za její pohostinnost,“ říká biskup Neymeyr.

„Jsme rádi, že se našel v tak nabitém programu čas ukázat našim hostům i krásy Prahy, sejít se s německým velvyslancem Dr. Christophem Israngem či zástupci Goethe-Institutu,“ dodává P. Přibyl. 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020