Zástupci evropských konferencí z oblasti médií se setkali v Praze

Zástupci biskupských konferencí zemí Evropy jednali od 1. - 4. září 2019 v Praze. Šlo o německy hovořící biskupy a jejich zástupce, kteří se ve svých zemích věnují oblasti médií. Cílem bylo nejen pracovní setkání, na kterém se představují zprávy z jednotlivých zemí, ale i vzájemná výměna zkušeností.
Publikováno: 6. 9. 2019 17:00

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Předsedou této skupiny je erfurtský biskup Ulrich Neymeyr, člen Rady pro sdělovací prostředky Německé biskupské konference. Mezi účastníky, kteří dorazili na letošní setkání do Prahy, byl i biskup Petar Palić, generální sekretář Chorvatské biskupské konference, P. Martin Michalíček, generální sekretář CCEE, generální sekretář Litevské biskupské konference P. Kęstutis Smilgevičius a další zástupci biskupských konferencí z Rakouska, Slovinska, Německa či Švýcarska. Českou republiku na setkání reprezentoval generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl. „Setkání se koná každý rok v jedné z evropských zemí. Spojujícím faktorem této skupiny je němčina a působení v oblasti médií. Těší mě, že jsme mohli představit některé z aktivit české církve, ale také se vzájemně inspirovat,“ říká P. Stanislav Přibyl.

Účastníky přivítal i kardinál Dominik Duka OP, který je předsedou Rady ČBK pro sdělovací prostředky. S ním a s dalšími hosty - doc. Jaroslavem Šebkem z Historického ústavu AV ČR Praha, JUDr. Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí v ČR a Mgr. Petrem Janem Vinšem, generálním sekretářem Ekumenické rady církví v ČR - pak debatovali nejen o médiích, ale i o situaci v církvi v České republice či dalších politicko-sociálních otázkách.

Kromě jiného měla mezinárodní skupina možnost prohlédnout si prostory Katolického týdeníku a seznámit se s jeho fungováním, stejně jako i s aktivitami dalších českých křesťanských médií - TV Noe, Rádia Proglas - či tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize. Představen byl také největší německý katolický internetový portál katolisch.de, který byl na pražském setkání zastoupen Dr. Davidem Hoberem.

„V každé zemi jsou specifické zkušenosti s prací v církevních médiích. Tímto způsobem jsme se v Praze mohli dobře učit od sebe navzájem. Jsem vděčný České biskupské konferenci za její pohostinnost,“ říká biskup Neymeyr.

„Jsme rádi, že se našel v tak nabitém programu čas ukázat našim hostům i krásy Prahy, sejít se s německým velvyslancem Dr. Christophem Israngem či zástupci Goethe-Institutu,“ dodává P. Přibyl. 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019