Zástupci evropských konferencí z oblasti médií se setkali v Praze

Zástupci biskupských konferencí zemí Evropy jednali od 1. - 4. září 2019 v Praze. Šlo o německy hovořící biskupy a jejich zástupce, kteří se ve svých zemích věnují oblasti médií. Cílem bylo nejen pracovní setkání, na kterém se představují zprávy z jednotlivých zemí, ale i vzájemná výměna zkušeností.
Publikováno: 6. 9. 2019 15:00

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Předsedou této skupiny je erfurtský biskup Ulrich Neymeyr, člen Rady pro sdělovací prostředky Německé biskupské konference. Mezi účastníky, kteří dorazili na letošní setkání do Prahy, byl i biskup Petar Palić, generální sekretář Chorvatské biskupské konference, P. Martin Michalíček, generální sekretář CCEE, generální sekretář Litevské biskupské konference P. Kęstutis Smilgevičius a další zástupci biskupských konferencí z Rakouska, Slovinska, Německa či Švýcarska. Českou republiku na setkání reprezentoval generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl. „Setkání se koná každý rok v jedné z evropských zemí. Spojujícím faktorem této skupiny je němčina a působení v oblasti médií. Těší mě, že jsme mohli představit některé z aktivit české církve, ale také se vzájemně inspirovat,“ říká P. Stanislav Přibyl.

Účastníky přivítal i kardinál Dominik Duka OP, který je předsedou Rady ČBK pro sdělovací prostředky. S ním a s dalšími hosty - doc. Jaroslavem Šebkem z Historického ústavu AV ČR Praha, JUDr. Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí v ČR a Mgr. Petrem Janem Vinšem, generálním sekretářem Ekumenické rady církví v ČR - pak debatovali nejen o médiích, ale i o situaci v církvi v České republice či dalších politicko-sociálních otázkách.

Kromě jiného měla mezinárodní skupina možnost prohlédnout si prostory Katolického týdeníku a seznámit se s jeho fungováním, stejně jako i s aktivitami dalších českých křesťanských médií - TV Noe, Rádia Proglas - či tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize. Představen byl také největší německý katolický internetový portál katolisch.de, který byl na pražském setkání zastoupen Dr. Davidem Hoberem.

„V každé zemi jsou specifické zkušenosti s prací v církevních médiích. Tímto způsobem jsme se v Praze mohli dobře učit od sebe navzájem. Jsem vděčný České biskupské konferenci za její pohostinnost,“ říká biskup Neymeyr.

„Jsme rádi, že se našel v tak nabitém programu čas ukázat našim hostům i krásy Prahy, sejít se s německým velvyslancem Dr. Christophem Israngem či zástupci Goethe-Institutu,“ dodává P. Přibyl. 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022