Zástupci evropských konferencí z oblasti médií se setkali v Praze

Zástupci biskupských konferencí zemí Evropy jednali od 1. - 4. září 2019 v Praze. Šlo o německy hovořící biskupy a jejich zástupce, kteří se ve svých zemích věnují oblasti médií. Cílem bylo nejen pracovní setkání, na kterém se představují zprávy z jednotlivých zemí, ale i vzájemná výměna zkušeností.
Publikováno: 6. 9. 2019 15:00

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Předsedou této skupiny je erfurtský biskup Ulrich Neymeyr, člen Rady pro sdělovací prostředky Německé biskupské konference. Mezi účastníky, kteří dorazili na letošní setkání do Prahy, byl i biskup Petar Palić, generální sekretář Chorvatské biskupské konference, P. Martin Michalíček, generální sekretář CCEE, generální sekretář Litevské biskupské konference P. Kęstutis Smilgevičius a další zástupci biskupských konferencí z Rakouska, Slovinska, Německa či Švýcarska. Českou republiku na setkání reprezentoval generální sekretář ČBK P. Stanislav Přibyl. „Setkání se koná každý rok v jedné z evropských zemí. Spojujícím faktorem této skupiny je němčina a působení v oblasti médií. Těší mě, že jsme mohli představit některé z aktivit české církve, ale také se vzájemně inspirovat,“ říká P. Stanislav Přibyl.

Účastníky přivítal i kardinál Dominik Duka OP, který je předsedou Rady ČBK pro sdělovací prostředky. S ním a s dalšími hosty - doc. Jaroslavem Šebkem z Historického ústavu AV ČR Praha, JUDr. Tomášem Krausem, tajemníkem Federace židovských obcí v ČR a Mgr. Petrem Janem Vinšem, generálním sekretářem Ekumenické rady církví v ČR - pak debatovali nejen o médiích, ale i o situaci v církvi v České republice či dalších politicko-sociálních otázkách.

Kromě jiného měla mezinárodní skupina možnost prohlédnout si prostory Katolického týdeníku a seznámit se s jeho fungováním, stejně jako i s aktivitami dalších českých křesťanských médií - TV Noe, Rádia Proglas - či tvůrčí producentské skupiny náboženské tvorby České televize. Představen byl také největší německý katolický internetový portál katolisch.de, který byl na pražském setkání zastoupen Dr. Davidem Hoberem.

„V každé zemi jsou specifické zkušenosti s prací v církevních médiích. Tímto způsobem jsme se v Praze mohli dobře učit od sebe navzájem. Jsem vděčný České biskupské konferenci za její pohostinnost,“ říká biskup Neymeyr.

„Jsme rádi, že se našel v tak nabitém programu čas ukázat našim hostům i krásy Prahy, sejít se s německým velvyslancem Dr. Christophem Israngem či zástupci Goethe-Institutu,“ dodává P. Přibyl. 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy

Karmelitánské nakladatelství ve spolupráci s Komisí pro nauku víry České biskupské konference vydalo v češtině již druhou publikaci Národní služby pro ochranu nezletilých Italské biskupské konference nazvanou Prevence a ochrana nezletilých ve farnosti: osvědčené postupy.
20.05.2022

Drtinová/Hošek, nejen o Dívčí katolické střední škole

O Dívčí katolické střední škole Praze, a nejen o ní, hovoří v rozhovoru s Danielou Drtivou pro DVTV bývalý ředitel této školy Luboš Hošek.
20.05.2022

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční (ta letos připadá na 22. května), zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční 23. listopadu.
17.05.2022