Papež František na Madagaskaru

Druhá etapa východoafrické cesty patří ostrovnímu státu Madagaskar, kde stráví Svatý otec tento víkend. Přicestoval sem v pátek 6. září a vrcholem této návštěvy bude nedělní mše v hlavním městě ostrova, na které se očekává až 800.000 věřících. 
Publikováno: 7. 9. 2019 17:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News

Papež se setkal s veřejnými představiteli Madagaskaru

Svatý otec ve svém prvním veřejném projevu na půdě Madagaskaru připomněl odpovědnost politiků za zapojování občanů do spoluodpovědnosti ve vytváření budoucnosti země. V zemi bojující s chudobou zdůraznil, že cílem musí být celostní rozvoj člověka v neoddělitelné sounáležitosti s životním prostředím. Varoval také před importem „celosvětové kultury“, která znevažuje a likviduje kulturní dědictví národa.

„V preambuli ústavy vaší republiky jste zpečetili jednu ze základních hodnot madagaskarské kultury: fihavanana, což evokuje ducha sdílení, vzájemné pomoci a solidarity. Zahrnuje i význam rodinných vztahů, projevů přátelství a ohleduplnosti mezi lidmi i vůči přírodě. Tímto se projevuje ´duše´ vašeho lidu, její specifické rysy, které váš lid charakterizují, budují ho a umožňují mu odvážně a obětavě odporovat nesčetným nepřízním osudu a potížím, kterým musíte dennodenně čelit,“ uvedl papež František ve své promluvě.

Na závěr setkání papež František spolu s prezidentem Andryem Rajoelinou společně zasadili v areálu prezidentského paláce strom baobab, který se dožívá až 800 let je symbolem této země.

Papež navštívil klášter karmelitek

Před polednem navštívil Svatý otec klášter bosých karmelitek v Antanarivu a pomodlil se společně s nimi modlitbu uprostřed dne. Ve své promluvě kladl důraz na malá gesta lásky, protože právě ta zachraňují svět. Papež karmelitkám doporučil, aby vnitřní stíny překonávaly modlitbou a otevřeností srdce. 

„Každá z vás musela před vstupem do kláštera podstoupit mnoho vnitřních bojů... a překonat světský duch, hřích, ďábla,“ řekl papež a dodal, že pokušení ďábla nepřestává ani po vstupu do kláštera, „nevchází s hlukem jako zloděj, ale je to ´vychovaný´ďábel, který zvoní na zvonek a ptá se, zda smí vstoupit. A to je pro stav naší duše ještě horší.“ Přichází tak, že si ho ani člověk nevšimne.

Pokud se cítíš, že něco není v pořádku, okamžitě o tom mluv. Hned o tom mluvte, pokud něco narušuje váš klid. Toto je pomoc, která vám pomůže bránit svatost, bránit váš klášter... Obranou je láska a modlitba,“ povzbudil papež karmelitky a uvedl příklad sv. Terezie z Lisieux, která se svěřovala své matce představené, přestože ona ji neměla příliš ráda, ale činila to pro Ježíše.

Papež uctí první malgašskou blahoslavenou

Papež František dnes odpoledne navštíví hrob bl. Viktorie Rasoamanarivové, která je první rodačkou Madagaskaru pozdviženou k úctě oltáře. Tato odvážná žena žila v druhé polovině 19. století. Pocházela z jedné z nejmocnějších rodin této země a svůj život věnovala nemocným a chudým. 

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019