Papež František na Madagaskaru

Druhá etapa východoafrické cesty patří ostrovnímu státu Madagaskar, kde stráví Svatý otec tento víkend. Přicestoval sem v pátek 6. září a vrcholem této návštěvy bude nedělní mše v hlavním městě ostrova, na které se očekává až 800.000 věřících. 
Publikováno: 7. 9. 2019 17:30

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce, Vatican News

Papež se setkal s veřejnými představiteli Madagaskaru

Svatý otec ve svém prvním veřejném projevu na půdě Madagaskaru připomněl odpovědnost politiků za zapojování občanů do spoluodpovědnosti ve vytváření budoucnosti země. V zemi bojující s chudobou zdůraznil, že cílem musí být celostní rozvoj člověka v neoddělitelné sounáležitosti s životním prostředím. Varoval také před importem „celosvětové kultury“, která znevažuje a likviduje kulturní dědictví národa.

„V preambuli ústavy vaší republiky jste zpečetili jednu ze základních hodnot madagaskarské kultury: fihavanana, což evokuje ducha sdílení, vzájemné pomoci a solidarity. Zahrnuje i význam rodinných vztahů, projevů přátelství a ohleduplnosti mezi lidmi i vůči přírodě. Tímto se projevuje ´duše´ vašeho lidu, její specifické rysy, které váš lid charakterizují, budují ho a umožňují mu odvážně a obětavě odporovat nesčetným nepřízním osudu a potížím, kterým musíte dennodenně čelit,“ uvedl papež František ve své promluvě.

Na závěr setkání papež František spolu s prezidentem Andryem Rajoelinou společně zasadili v areálu prezidentského paláce strom baobab, který se dožívá až 800 let je symbolem této země.

Papež navštívil klášter karmelitek

Před polednem navštívil Svatý otec klášter bosých karmelitek v Antanarivu a pomodlil se společně s nimi modlitbu uprostřed dne. Ve své promluvě kladl důraz na malá gesta lásky, protože právě ta zachraňují svět. Papež karmelitkám doporučil, aby vnitřní stíny překonávaly modlitbou a otevřeností srdce. 

„Každá z vás musela před vstupem do kláštera podstoupit mnoho vnitřních bojů... a překonat světský duch, hřích, ďábla,“ řekl papež a dodal, že pokušení ďábla nepřestává ani po vstupu do kláštera, „nevchází s hlukem jako zloděj, ale je to ´vychovaný´ďábel, který zvoní na zvonek a ptá se, zda smí vstoupit. A to je pro stav naší duše ještě horší.“ Přichází tak, že si ho ani člověk nevšimne.

Pokud se cítíš, že něco není v pořádku, okamžitě o tom mluv. Hned o tom mluvte, pokud něco narušuje váš klid. Toto je pomoc, která vám pomůže bránit svatost, bránit váš klášter... Obranou je láska a modlitba,“ povzbudil papež karmelitky a uvedl příklad sv. Terezie z Lisieux, která se svěřovala své matce představené, přestože ona ji neměla příliš ráda, ale činila to pro Ježíše.

Papež uctí první malgašskou blahoslavenou

Papež František dnes odpoledne navštíví hrob bl. Viktorie Rasoamanarivové, která je první rodačkou Madagaskaru pozdviženou k úctě oltáře. Tato odvážná žena žila v druhé polovině 19. století. Pocházela z jedné z nejmocnějších rodin této země a svůj život věnovala nemocným a chudým. 

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020