Katolický týdeník: Učitel je také člověk

Jak by měl vypadat ideální učitel našich dětí? „Chytrý,“ myslí si jeden rodič. „Spíše empatický,“ pomyslí si druhý. „Co třeba Jan Amos Komenský?“ podotkne poslední.
Publikováno: 11. 9. 2019 11:00

Září je měsícem prvních třídních schůzek. A kantor se při pohledu na mámy a táty svých svěřenců možná ptá podobně: Jak by měli vypadat ideální rodiče? Nabízí se jednoduchá odpověď: Nejlepší jsou ti, kteří i přes vzájemnou různost dovedou táhnout za jeden provaz. V boji i v míru.

Tato tematická dvoustrana je určena rodičům, kteří pociťují nespokojenost se školní výukou svého potomka a kvůli každé drobnosti burcují vedení školy. Nadechněte se, zastavte se! A zatím nikam neklepejte. Naopak, do svého nepokoje nechte vstoupit klid, empatii pro kantorské povolání a vědomí toho, že učitelům stejně jako vám opravdu záleží na vašich ratolestech. Spolu budujete most, po kterém dítě jednou přejde. S vírou v dobré vztahy, s chutí k dialogu.

Jak ale stavět takovou lávku? Pro začátek postačí vědomí, že učitel je také člověk. Není zachráncem vaší výchovy, robot či protivník. Spíše služebník, alchymista, přísný rodič a především autorita. „Uznání autorit vnímám jako velký problém současnosti. Často mívám v poradně děti, které neumějí rozeznat autoritu (kvůli nevýchově v rodině), nebo jsou naopak autoritami zahlceny,“ říká psycholožka Irena Lesová s tím, že doporučuje zdravý přístup mezi těmito krajnostmi. Podle ní dobrému vztahu mezi rodičem a pedagogem pomáhá také stanovení určitých pravidel, ale i míra sociální zralosti všech zúčastněných.

RESPEKT, ÚCTA A DŮVĚRA

Jde o střet dvou nejvýraznějších vah v životě dítěte, které mají moc jak vzájemné silné a obohacující vazby, tak rozkolu, kde se nedá vyhrát. „Rodič je nejdůležitějším dospělým v životě dítěte a vnesl mu do života základní hodnoty. Učitel by se jim měl snažit porozumět a při výuce z nich vyjít. Rodič zase učiteli svěřil své dítě na několik hodin denně, měl by tedy primárně věřit v jeho dobrou vůli a ptát se, pokud mu je něco nejasného,“ vysvětluje Irena Poláková, učitelka na základní škole a lektorka Kritického myšlení. Takovou „hezkou teorii“ podle ní podpoří pravidla jakékoli blízké spolupráce – úcta, slušnost, prostor pro vyjasňování nesrovnalostí s vědomím toho, že pokud vztah přesto nebude fungovat, neúspěch je způsoben limitem, jímž je člověk.

Při funkčním vztahu by si ale rodič i učitel mohli klást tu důležitou a palčivou otázku současnosti: K čemu především by měl vést učitel na základních školách dnešní děti?

KAROLÍNA PEROUTKOVÁ

Pokračování v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Naděje, pokoj a smíření pro Afriku

Přibližujeme týdenní cestu papeže do tří afrických zemí.

 

Vychází Cyrilometodějský kalendář

Inspirativní čtení na každý den s kvalitním obrazovým doprovodem, katolické kalendárium i přehled církevních úřadů a médií. To vše nabízí Cyrilometodějský kalendář, který míří na pulty knihkupců.

 

Rozhovor: Andrea Tornielli

Jeden z nejznámějších vatikanistů poskytl rozhovor KT. Vloni si ho papež František vybral, aby se stal edičním ředitelem úřadu, který spravuje vatikánská média a dohlíží na jejich reformu.

 

Doma: Desatero

Bůh jej předal Mojžíšovi před více než třemi tisíci lety,  tisíce kilometrů od nás. Jak o Desateru mluvit s dětmi, aby ho neměly jenom za příkazy?

 

Připravujeme: Dítě jako bůh

Když rodiče postaví dítě do středu pozornosti a zahrnou ho vším, nač si jen vzpomene, zadělají tak na velký problém. Odborníci varují, že takto „vedených“ dětí přibývá.

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020