Katolický týdeník: Učitel je také člověk

Datum publikace11. 9. 2019, 9.00

Jak by měl vypadat ideální učitel našich dětí? „Chytrý,“ myslí si jeden rodič. „Spíše empatický,“ pomyslí si druhý. „Co třeba Jan Amos Komenský?“ podotkne poslední.

Září je měsícem prvních třídních schůzek. A kantor se při pohledu na mámy a táty svých svěřenců možná ptá podobně: Jak by měli vypadat ideální rodiče? Nabízí se jednoduchá odpověď: Nejlepší jsou ti, kteří i přes vzájemnou různost dovedou táhnout za jeden provaz. V boji i v míru.

Tato tematická dvoustrana je určena rodičům, kteří pociťují nespokojenost se školní výukou svého potomka a kvůli každé drobnosti burcují vedení školy. Nadechněte se, zastavte se! A zatím nikam neklepejte. Naopak, do svého nepokoje nechte vstoupit klid, empatii pro kantorské povolání a vědomí toho, že učitelům stejně jako vám opravdu záleží na vašich ratolestech. Spolu budujete most, po kterém dítě jednou přejde. S vírou v dobré vztahy, s chutí k dialogu.

Jak ale stavět takovou lávku? Pro začátek postačí vědomí, že učitel je také člověk. Není zachráncem vaší výchovy, robot či protivník. Spíše služebník, alchymista, přísný rodič a především autorita. „Uznání autorit vnímám jako velký problém současnosti. Často mívám v poradně děti, které neumějí rozeznat autoritu (kvůli nevýchově v rodině), nebo jsou naopak autoritami zahlceny,“ říká psycholožka Irena Lesová s tím, že doporučuje zdravý přístup mezi těmito krajnostmi. Podle ní dobrému vztahu mezi rodičem a pedagogem pomáhá také stanovení určitých pravidel, ale i míra sociální zralosti všech zúčastněných.

RESPEKT, ÚCTA A DŮVĚRA

Jde o střet dvou nejvýraznějších vah v životě dítěte, které mají moc jak vzájemné silné a obohacující vazby, tak rozkolu, kde se nedá vyhrát. „Rodič je nejdůležitějším dospělým v životě dítěte a vnesl mu do života základní hodnoty. Učitel by se jim měl snažit porozumět a při výuce z nich vyjít. Rodič zase učiteli svěřil své dítě na několik hodin denně, měl by tedy primárně věřit v jeho dobrou vůli a ptát se, pokud mu je něco nejasného,“ vysvětluje Irena Poláková, učitelka na základní škole a lektorka Kritického myšlení. Takovou „hezkou teorii“ podle ní podpoří pravidla jakékoli blízké spolupráce – úcta, slušnost, prostor pro vyjasňování nesrovnalostí s vědomím toho, že pokud vztah přesto nebude fungovat, neúspěch je způsoben limitem, jímž je člověk.

Při funkčním vztahu by si ale rodič i učitel mohli klást tu důležitou a palčivou otázku současnosti: K čemu především by měl vést učitel na základních školách dnešní děti?

KAROLÍNA PEROUTKOVÁ

Pokračování v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Naděje, pokoj a smíření pro Afriku

Přibližujeme týdenní cestu papeže do tří afrických zemí.

Vychází Cyrilometodějský kalendář

Inspirativní čtení na každý den s kvalitním obrazovým doprovodem, katolické kalendárium i přehled církevních úřadů a médií. To vše nabízí Cyrilometodějský kalendář, který míří na pulty knihkupců.

Rozhovor: Andrea Tornielli

Jeden z nejznámějších vatikanistů poskytl rozhovor KT. Vloni si ho papež František vybral, aby se stal edičním ředitelem úřadu, který spravuje vatikánská média a dohlíží na jejich reformu.

Doma: Desatero

Bůh jej předal Mojžíšovi před více než třemi tisíci lety,  tisíce kilometrů od nás. Jak o Desateru mluvit s dětmi, aby ho neměly jenom za příkazy?

Připravujeme: Dítě jako bůh

Když rodiče postaví dítě do středu pozornosti a zahrnou ho vším, nač si jen vzpomene, zadělají tak na velký problém. Odborníci varují, že takto „vedených“ dětí přibývá.

Autor článku: Tereza Myslilová