Na Svatoludmilské pouti bude možnost uctít ostatky knížete Václava a kněžny Ludmily

V sobotu 21. září se na Tetíně bude konat Svatoludmilská pouť a poprvé na ni bude možnost uctít ostatky knížete Václava a kněžny Ludmily, které jsou uloženy ve vzácném novogotickém relikviáři. Poutní mši bude celebrovat apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo.
Publikováno: 11. 9. 2019 11:30

Tetínská pouť je symbolem vzpomínky na první českou kněžnu a světici svatou Ludmilu, babičku a vychovatelku knížete Václava, nazývanou Matka českého národa. Za dva roky si budeme připomínat 1100 let její mučednické smrti na Tetíně (15. září 921) a proto Česká biskupská konference rozhodla o vyhlášení roku 2021 Rokem svaté Ludmily.

Relikviář s ostatky knížete Václava a kněžny Ludmilykterý obdržel dne 15. srpna 1883 darem od města Prahy k 50. výročí kněžského svěcení pražský arcibiskup a kardinál Bedřich Schwarzenberg, bude vystaven až do 17 hodin. Poutní mše svatá začne v 11 hodin na hlavním pódiu a naváže na ní ekumenická modlitba.  

V rámci poutě se na Tetíně uskuteční již 5. sraz starostů a politiků, 4. ročník celosvětového srazu Ludmil a 2. sraz Bořivojů, chybět nebude ani bohatý doprovodný kulturní program.

„Svatoludmilská pouť je celospolečenskou záležitostí bez ohledu na náboženské přesvědčení návštěvníků, zkrátka Ludmila jako nejstarší historicky doložená česká žena spojuje lidi,“ dodává starosta obce Tetín, Martin Hrdlička. 

Více informací na přiloženém plakátu, na stránkách www.svataludmila.cz nebo na Facebooku.

(Zdroj: Barbora Dušková)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. září do 4. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
29.09.2020

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020