Romská pouť se vrací do Olomouce

Datum publikace10. 9. 2019, 13.30

Tradiční romská pouť, kterou organizuje Charita Olomouc a na kterou každoročně míří Romové z celého Česka i ze Slovenska, se letos uskuteční v sobotu 14. září v Olomouci.

Foto: Vojtěch Duda / Člověk a Víra

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku se po 12 letech přesune romská pouť do Olomouce. Loňského jubilejního ročníku se zúčastnilo více než 400 Romů, mottem letošního 21. ročníku pouti je „Můj Bůh“.

Pouť bude zahájena procesím, které vyjde v 10.00 od katedrály sv. Václava. Cestou přes Biskupské náměstí ke kostelu Panny Marie Sněžné poutníci stanou celkem na třech zastaveních, kde se společně zamyslí nad „Bohem, který nám vše dává“„Bohem, který odpouští“ a „Karikaturami Boha aneb jaký Bůh není“. „Účastníci, malí i velcí, budou mít možnost během jednotlivých zastavení vepsat na kříž své prosby a poděkování,“ přiblížila Petra Pavlíčková, vedoucí Střediska pro rodiny a děti Charity Olomouc, která tuto tradiční pouť již od roku 1998 organizuje.

V kostele Panny Marie Sněžné bude v 11.00 slavena slavnostní mše svatá, kterou bude sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner spolu se salesiánským knězem Jiřím Cahou. Tradičně se do obětního průvodu zapojí děti, které ponesou předměty spjaté s romskou historií: kolo od vozu, romskou vlajku, housle a kříž z pěšího průvodu od katedrály.

Chvály zahraje během mše kapela GPS ze Slovenska, odpolední program v areálu Muzea umění v Olomouci zahájí zpěvák Jan Bendig. Chybět nebude například soutěž o pohár v tradičním romském tanci.

„Smyslem pouti je umožnit Romům z celé republiky sdílet společně vlastní tradiční hodnoty, prezentovat svoji kulturu a přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností,“ uvádějí pořadatelé.

(Zdroj: Charita Olomouc, ČTK)

Autor článku: Radka Blajdová