Romská pouť se vrací do Olomouce

Tradiční romská pouť, kterou organizuje Charita Olomouc a na kterou každoročně míří Romové z celého Česka i ze Slovenska, se letos uskuteční v sobotu 14. září v Olomouci. 
Publikováno: 10. 9. 2019 15:30

Foto: Vojtěch Duda / Člověk a Víra

Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce baziliky Navštívení Panny Marie na Svatém kopečku se po 12 letech přesune romská pouť do Olomouce. Loňského jubilejního ročníku se zúčastnilo více než 400 Romů, mottem letošního 21. ročníku pouti je „Můj Bůh“.

Pouť bude zahájena procesím, které vyjde v 10.00 od katedrály sv. Václava. Cestou přes Biskupské náměstí ke kostelu Panny Marie Sněžné poutníci stanou celkem na třech zastaveních, kde se společně zamyslí nad „Bohem, který nám vše dává“„Bohem, který odpouští“ a „Karikaturami Boha aneb jaký Bůh není“. „Účastníci, malí i velcí, budou mít možnost během jednotlivých zastavení vepsat na kříž své prosby a poděkování,“ přiblížila Petra Pavlíčková, vedoucí Střediska pro rodiny a děti Charity Olomouc, která tuto tradiční pouť již od roku 1998 organizuje.

V kostele Panny Marie Sněžné bude v 11.00 slavena slavnostní mše svatá, kterou bude sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner spolu se salesiánským knězem Jiřím Cahou. Tradičně se do obětního průvodu zapojí děti, které ponesou předměty spjaté s romskou historií: kolo od vozu, romskou vlajku, housle a kříž z pěšího průvodu od katedrály. 

Chvály zahraje během mše kapela GPS ze Slovenska, odpolední program v areálu Muzea umění v Olomouci zahájí zpěvák Jan Bendig. Chybět nebude například soutěž o pohár v tradičním romském tanci.

„Smyslem pouti je umožnit Romům z celé republiky sdílet společně vlastní tradiční hodnoty, prezentovat svoji kulturu a přispět ke sblížení romské menšiny s většinovou společností,“ uvádějí pořadatelé.

(Zdroj: Charita Olomouc, ČTK)

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Podpořme zaměstnávání handicapovaných dívek

Dívčí katolická střední škola Praha handicapované dívky nejen vzdělává, ale rovněž i zaměstnává – ve školní chráněné dílně Inspirace. Prosíme, podpořte nebo svým známým doporučte kampaň na Startovači zaměřenou právě na pomoc zaměstnávání handicapovaných dívek a žen. Zde: https://www.startovac.cz/projekty/inspirace-pro-tebe/ Děkujeme!!!
27.01.2020

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. ledna do 2. února 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
27.01.2020

Prohlášení předsednictva Rady evropských biskupských konferencí (CCEE) a předsedy Komise biskupských konferencí zemí Evropské unie (COMECE) k 75. výročí osvobození německého nacistického vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.

27.01.2020

"Dejme v sobě prostor Božímu Slovu" připomněl papež František u příležitosti neděle Božího slova

V neděli dopoledne sloužil římský biskup v bazilice sv. Petra mši u příležitosti neděle Božího slova, kterou stanovil v roce 2019 na svátek sv. Jeronýma (30. září) v listu Aperuit illis.
26.01.2020

Papež František: Naší povinností je plnit přednostní přání Boha spasit všechny

V římské bazilice sv. Pavla za hradbami se v sobotu odpoledne konala bohoslužba nešpor, jak je zvykem na svátek Obrácení sv. Pavla, kterým se končí Týden modliteb za jednotu křesťanů.
25.01.2020