Svátek svatého Václava oslaví také ve Vatikánu

V sobotu 28. září v 15 hodin bude arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek OSB hlavním celebrantem slavnostní svatováclavské mše svaté u oltáře Katedry v bazilice sv. Petra. Na mši zvou také český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja společně s rektorem papežské koleje Nepomucenum P. Romanem Czudkem.
Publikováno: 11. 9. 2019 15:30

Tradice slavení svatováclavských mší ve Vatikánu spadá již do devadesátých let minulého století, ačkoliv  tehdy se spíše jednalo o bohoslužby soukromějšího charakteru organizované papežskou kolejí Nepomucenum a navazující na tradiční duchovní cvičení na začátku akademického roku. Těmto slavnostním mším po svém návratu do Říma nejčastěji předsedal nuncius Giovanni Coppa, později – od roku 2011 až do svého skonu – jim byl přítomen také kardinál Miloslav Vlk.

Zpočátku se bohoslužby se konaly u oltáře sv. Václava, před třemi lety, naposledy za přítomnosti kardinála Vlka a za účasti velké skupiny poutníků v rámci diecézní poutě ostravsko-opavské diecéze, kterou doprovázel biskup František Václav Lobkowicz, povolilo vedení baziliky přesunout slavnostní mši k oltáři Katedry. V uplynulých dvou letech byl hlavním celebrantem biskup královéhradecký Jan Vokál.

„Letos jsme dostali znovu svolení arcikněze baziliky sv. Petra kardinála Comastriho sloužit slavnostní svatováclavskou mši u oltáře Katedry, a to v sobotu dne 28. září od 15 hodin. Hlavním celebrantem bude arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek OSB,“ zve na mši svatou Václav Kolaja, český velvyslanec při Svatém stolci. Kromě něj, českých krajanů a poutníků se mše zúčastní také představitel římské kurie a diplomatický sbor. Mši bude svými hlasy doprovázet pražský chlapecký sbor Pueri gauedentes.

„Byli bychom moc rádi, aby se tato informace dostala k našim věřícím krajanům, kteří budou tou dobou v Římě, resp. cestu do Věčného města v tomto termínu zvažují, příp. i cestovním kancelářím, které organizují poutní zájezdy do Říma. Byla by škoda, kdybychom se o tuto úžasnou možnost slavit slavnost hlavního patrona naší země přímo v centru církve,“ dodává Václav Kolaja.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019