Svátek svatého Václava oslaví také ve Vatikánu

V sobotu 28. září v 15 hodin bude arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek OSB hlavním celebrantem slavnostní svatováclavské mše svaté u oltáře Katedry v bazilice sv. Petra. Na mši zvou také český velvyslanec při Svatém stolci Václav Kolaja společně s rektorem papežské koleje Nepomucenum P. Romanem Czudkem.
Publikováno: 11. 9. 2019 15:30

Tradice slavení svatováclavských mší ve Vatikánu spadá již do devadesátých let minulého století, ačkoliv  tehdy se spíše jednalo o bohoslužby soukromějšího charakteru organizované papežskou kolejí Nepomucenum a navazující na tradiční duchovní cvičení na začátku akademického roku. Těmto slavnostním mším po svém návratu do Říma nejčastěji předsedal nuncius Giovanni Coppa, později – od roku 2011 až do svého skonu – jim byl přítomen také kardinál Miloslav Vlk.

Zpočátku se bohoslužby se konaly u oltáře sv. Václava, před třemi lety, naposledy za přítomnosti kardinála Vlka a za účasti velké skupiny poutníků v rámci diecézní poutě ostravsko-opavské diecéze, kterou doprovázel biskup František Václav Lobkowicz, povolilo vedení baziliky přesunout slavnostní mši k oltáři Katedry. V uplynulých dvou letech byl hlavním celebrantem biskup královéhradecký Jan Vokál.

„Letos jsme dostali znovu svolení arcikněze baziliky sv. Petra kardinála Comastriho sloužit slavnostní svatováclavskou mši u oltáře Katedry, a to v sobotu dne 28. září od 15 hodin. Hlavním celebrantem bude arciopat Břevnovského kláštera Petr Prokop Siostrzonek OSB,“ zve na mši svatou Václav Kolaja, český velvyslanec při Svatém stolci. Kromě něj, českých krajanů a poutníků se mše zúčastní také představitel římské kurie a diplomatický sbor. Mši bude svými hlasy doprovázet pražský chlapecký sbor Pueri gauedentes.

„Byli bychom moc rádi, aby se tato informace dostala k našim věřícím krajanům, kteří budou tou dobou v Římě, resp. cestu do Věčného města v tomto termínu zvažují, příp. i cestovním kancelářím, které organizují poutní zájezdy do Říma. Byla by škoda, kdybychom se o tuto úžasnou možnost slavit slavnost hlavního patrona naší země přímo v centru církve,“ dodává Václav Kolaja.

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Biskupové zaslali papeži Františkovi blahopřání k výročí svěcení a narozeninám

Papež František si dnes připomíná 50. výročí od přijetí svého kněžského svěcení a o pár dní později, v úterý 17. prosince, oslaví i své 83. narozeniny. Při příležitosti těchto výročí poslal Svatému otci jménem celé České biskupské konference blahopřání její předseda kardinál Dominik Duka OP.
13.12.2019

Programové tipy Radia Proglas na 51. týden 2019

V týdnu od 16. prosince se můžete těšit na rozhovory s Ivem Šmoldasem nebo s cukrářkou Ivetou Fabešovou.
13.12.2019

Svatý otec vydal poselství k 53. světovému dni míru

„Mír jako cesta naděje: dialog, usmíření a ekologická přeměna“ je tématem papežova poselství u příležitosti 53. světového dne míru, který se bude slavit 1. ledna 2020.
13.12.2019

Hradec Králové bude hostit Celostátní setkání mládeže

Biskupové na svém plenárním zasedání rozhodli o konání Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové v létě 2021.
13.12.2019

V prosinci byl zahájen Lorentánský jubilejní rok

Na Slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu 8. prosince byl v italském Loretu zahájen Loretánský jubilejní rok. Svatá brána se na tomto poutním místě otevřela sto let poté, kdy byla Panna Marie z Loreta prohlášena patronkou cestujících letadlem. Jubilejní rok, jehož téma zní „Povoláni letět vysoko“, bude ukončen 10. prosince 2020.
13.12.2019