Zemřel P. Josef Koláček SJ, bývalý vedoucí české redakce Vatikánského rozhlasu

Včera ve večerních hodinách ve věku 90 let zemřel P. Josef Koláček SJ, český katolický duchovní, teolog, překladatel, spisovatel a publicista z řad Tovaryšstva Ježíšova, dlouholetý redaktor a bývalý vedoucí české sekce Radia Vatikán.
Publikováno: 11. 9. 2019 11:45

Slovy P. Stanislava Přibyla, generálního sekretáře ČBK, zemřel člověk, který byl hlasem svobody a tím, jehož hlas prostřednictvím rádiových vln po řadu let totality vléval naději a odvahu v boji s komunismem v tehdejším Československu.

Doma jsem u Pána,“ řekl otec Koláček v nedávno zveřejněném rozhovoru u příležitosti jeho 90. narozenin, který s ním pořídila Jana Bronková pro Radio Proglas a pro Katolický týdeník a je k dispozici na webu Radia Proglas. P. Josefa Koláčka si také můžete připomenout v dokumentu, který vznikl v rámci cyklu ČT Cesty víry.

P. Josef Koláček SJ

P. Josef Koláček SJ se narodil 1. září roku 1929 v Brně - Bystrci. Po maturitě na gymnáziu v roce 1948 vstoupil do jezuitského řádu. V noci z 13. na 14. dubna 1950 byl v rámci Akce K  zatčen spolu s ostatními jezuity a deportován do koncentračních klášterů v Bohosudově a Oseku, později byl povolán k vojenské službě a zařazen do PTP - Pomocných technických praporů na Slovensko. Zde byli tzv. pétépáci nasazováni za primitivních pracovních podmínek jako stavební dělníci.

V letech 1954−1968 pracoval jako pomocný dělník v brněnské Zbrojovce a tajně studoval teologii. Mnohokrát byl vyšetřován v různých procesech s jezuity, ale nikdy nebyl odsouzen. Na kněze byl vysvěcen tajně 23. ledna 1968 Felixem M. Davídkem.

V roce 1968 odešel do rakouského Innsbrucku, kde dokončil svá studia teologie. V roce 1970 byl povolán do Říma, kde začal pracovat jako redaktor české sekce Vatikánského rozhlasu. V letech 1971 - 2001 byl jejím vedoucím, čímž se stal nejdéle sloužícím šéfredaktorem českého vysílání Radia Vaticana.

Během roku 1985 učil papeže Jana Pavla II. před jeho cestou do Rakouska česky, aby tam papež mohl skrz rakouskou televizi, naladitelnou i na českém území, Čechy pozdravit. Nebylo mu totiž tehdy umožněno účastnit se velehradské pouti, a proto chtěl papež alespoň ve Vatikánu sloužit mši svatou s homilií v češtině a slovenštině, kterou rakouská televize odvysílala.

Po roce 2001 P. Koláček nadále působil jako redaktor české sekce RV. Věnoval se překladatelské činnosti a dějinám jezuitského řádu.

V roce 2010 ocenili čeští a moravští biskupové P. Koláčka za dlouholeté působení v české sekci Vatikánského rádia a za literární a publicistickou činnost a udělili mu Pamětní medaili České biskupské konference. Roku 2012 se P. Koláček stal laureátem Ceny města Brna v oblasti „žurnalistika a publicistika“. Roku 2016 mu Ústav pro studium totalitních režimů udělil Cenu Václava Bendy za statečné občanské postoje v době komunistické diktatury, kterou P. Koláček převzal v Praze 23. listopadu 2016.

Zdroj: jesuit.cz

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019