Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František svolává summit o globální výchově

Datum publikace13. 9. 2019, 13.45
TiskTisk

Papež František zveřejnil poselství s výzvou k vytvoření globálního výchovného spojenectví. Pozval nejen všechny veřejné činitele z výchovně-vzdělávacího sektoru celého světa do Říma, aby se společně zamýšleli nad tím, jak na to, ale obrací se i na každého člověku a na všechny lidi společně. Za tím účelem vydal písemné poselství a jeho stručnější video verzi.

Foto: Mazur/catholicnews.org.uk / CC BY-NC-SA 2.0

„Drazí, v encyklice Laudato si´ jsem vyzval všechny ke spolupráci na péči o náš společný dům. Abychom pochopili naléhavost této výzvy,  musíme se zaměřit na výchovu, která otevírá mysl i srdce širšímu a hlubšímu porozumění realitě. Je zapotřebí globálního výchovného spojenectví, které nás přivede k univerzální solidaritě a novému humanismu.

Za tím účelem jsem na 14. května 2020 svolal světové setkání. Ve chvíli extrémní rozštěpenosti a extrémní protikladnosti je zapotřebí sjednotit síly a dát vznik výchovnému spojenectví, jež bude formovat zralé lidi, schopné žít ve společnosti a pro společnost.

Každá změna však vyžaduje výchovný proces. Nemůžeme měnit, aniž bychom k této změně vychovávali. Africké přísloví praví, že „k výchově dítěte je zapotřebí celé vesnice“. Musíme však tuto vesnici vytvořit. Všichni společně, abychom vychovávali děti, vychovávali budoucnost.

A musíme vymýtit půdu od diskriminací, jak jsem prohlásil v dokumentu, který jsem nedávno podepsal spolu s vrchním imámem Al Azhar v Abú Dhabí.

Musíme si počínat tak, aby zmíněná vesnice každému umožnila více si uvědomovat to, co spojuje lidi a všechny prvky lidské osoby, studium a život, generace, učitele i studenty, rodinu a občanskou společnost spolu s jejími  politickými, produktivními, podnikatelskými a solidárními projevy.

Musíme si počínat tak, aby v této vesnici vznikala globální konvergence smlouvy všech obyvatel Země a ´společného domu´, a výchova tak vytvářela mír, spravedlnost a přijetí mezi všemi národy lidské rodiny, jakož i dialog mezi náboženstvími. Vesnici univerzální, ale také osobní a pro každého.

Musíme zakládat výchovný proces na vědomí, že všechno na světě je vnitřně propojeno a je nutné nalézt jiné koncepty ekonomie, politiky, růstu a pokroku. Musíme mít odvahu formovat lidi ochotné dávat se do služeb pospolitosti.

Proto bych se rád setkal s vámi v Římě, abychom společně prosadili a aktivovali toto výchovné spojenectví. Spolu s vámi vyzývám všechny veřejné osobnosti, které jsou na světové úrovni zapojeny v delikátním sektoru výchovy nových generací. Doufám, že nezůstanou stranou.

Hledejme společně řešení, zahajme procesy transformace, beze strachu. Každého z vás vybízím, abyste byli protagonisty této smlouvy.

Schůzka bude 14. května 2020 v Římě.

Již nyní vás očekávám, zdravím a žehnám. Děkuji.“

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku: Tomáš Tetiva
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou