Papež František navštíví v listopadu Thajsko a Japonsko

Na pozvání thajské vlády a tamějších biskupů navštíví papež František ve dnech 20. – 23. listopadu Thajsko. Posléze se pak na pozvání japonské vlády a tamějšího episkopátu ve dnech 23. – 26. listopadu vydá do Japonska, kde navštíví Tokio, Nagasaki a Hirošimu.
Publikováno: 13. 9. 2019 14:30

Cesta do Thajska se uskuteční v souvislosti s 350. výročím vzniku první thajské církevní instituce, totiž apoštolského vikariátu v Siam, zřízeného roku 1669, jak naznačuje logo této cesty. V Thajsku žije 60 milionů lidí, z nichž je 300 tisíc katolíků. Motto návštěvy zní Učedníci Krista – učedníci-misionáři.

Logo thajské papežské návštěvy v Thajsku ukrývá mnoho symbolů:

  • stěžeň se třemi plachtami - symbolizuje Svatou Trojici, která vede misionáře k misii Siam
  • loď - připomínka citátu z evangelia „Jděte do celého světa a hlásejte evangelium.“ (Mk 16, 15)
  • kříž - Katolická církev v Thajsku musí přinášet svědectví o Dobré Zprávě
  • ruka Panny Marie - která byla v minulosti ochránkyní misionářů a v současnosti je patronkou církve
  • otevřená kniha - prohlášení, že Dobrá Zpráva je založena na Slově božím  

Návštěva Japonska je papežovým dávným přáním. Motto, které je výrazněji patrné na logu cesty, zní Chránit veškerý život. Tato výzva je příznačná pro „zemi, v níž nukleární hrozba zůstává trvalým problémem“, jak stojí v oficiálním průvodním textu loga této apoštolské cesty. Církev v Japonsku vynakládá veškeré úsilí, aby chránila každý život a reagovala na různé problémy související s lidským životem. Toto téma papežovy návštěvy v Japonsku vyjadřuje odhodlání hlásat Evangelium života přinesené Kristem, modlete se a pracujte pro Kristův pokoj. Japonsko má 126 milionů obyvatel, z nichž je katolíků 650 tisíc. 

Logo papežské cesty do Japonska je červený plamen představujícím mučedníky jako základ církve v Japonsku sjednocený se světle modrým plamen představujícím blahoslavenou Matku zahrnující celé lidstvo jako její děti a zeleným plamenem v podobě Japonska bohatého na přírodu vyjadřující poslání ohlašovat evangelium naděje. Červený kruh symbolizuje obraz slunce a obklopuje celý život láskou.

(Zdroj: vaticannews.va)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Účastníci panamazonské synody obnovili Pakt z katakomb

Asi 150 účastníků a sympatizantů Panamazonské synody se v neděli 20. října sešlo v Domitiliných katakombách při římské Via Ardeatina, aby obnovili tzv. „Pakt z katakomb“, kterým na sklonku II. vatikánského koncilu deklarovala skupina převážně latinskoamerických biskupů svou odhodlanost k životu podle postulátu „chudá církev pro chudé“. Nová verze dokumentu nese nadpis: „Pakt z katakomb za společný dům. Za církev s amazonskou tváří, chudou a sloužící, prorockou a samaritánskou“. Oproti původnímu paktu je zcela přepracovaná a hlavní důraz klade na ekologickou problematiku, obranu domorodců a jejich práv a nároků v profánní i církevní sféře.
22.10.2019

Růže v zimě - nový film o Edith Steinové putuje Evropou

Růže v zimě – tak zní titul nového filmu o významné katolické myslitelce židovského původu, karmelitce Edith Steinové, zavražděné ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi a svatořečené Janem Pavlem II. v roce 1998. Podle vlastního scénáře jej zrežíroval herec, režisér a producent Joshua Sinclair, který se pro film o německé mystičce rozhodl po jednom přátelském telefonátu s Johnem Debnym, skladatelem hudby k filmu Mela Gibsona Umučení Krista.
22.10.2019

Blahoslavený se srdcem misionáře

Itálie má nového blahoslaveného. Stal se jím minulou sobotu 19. října italský misionář a mučedník z Myanmaru, otec Alfredo Cremonesi z Papežského institutu zahraničních misií (PIME). Blahořečen byl v lombardském městečku Crema.
22.10.2019

Nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu

Jako již tradičně, začal nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu, pod záštitou Sekce pro mládež ČBK – kurz probíhal ve dnech 13. až 18. října 2019. Tentokrát se účastníci sešli v rekreační oblasti Češkovice nad Blanskem, kterou obklopuje krásná a nyní podzimně zbarvená Drahanská vrchovina.
21.10.2019

Konference připomněla duchovní odkaz kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka se dnes uskutečnila v Hlavním sále Valdštejnského paláce mezinárodní konference nazvaná „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ (1919 – 2010)“. Na konferenci vystoupil kardinál Dominik Duka OP, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, prof. Pavel Ambros a další osobnosti.
21.10.2019