Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
Publikováno: 18. 9. 2019 17:45

Richard Henkes působil od roku 1941 jako duchovní správce malé farnosti Strahovice na Hlučínsku. Bedlivě ho ale sledovalo gestapo. Na základě udání byl 8. dubna 1943 pro „pobuřování národa z kazatelny“ zatčen a 10. července poslán do koncentračního tábora Dachau. Tam se přihlásil jako dobrovolný ošetřovatel při epidemii tyfu a v únoru 1945 této nemoci podlehl.

Právě oběť P. Henkese byla tématem beatifikační homilie německého kardinála Kurta Kocha. „Ještě před svým vysvěcením na kněze sepsal tato slova: ‚Především chci být knězem oběti, nositelem kříže za druhé.‘ Toto přesvědčení se v koncentračním táboře Dachau stalo tvrdou realitou. Neboť i na tomto lidmi opovrhujícím místě si udržel svou víru a prokazoval křesťanské a kněžské služby tyfem nakaženým lidem. Jeho život v Dachau – nejprve na plantáži, pak u poštovní služby, u dezinfikačního komanda a nakonec v nemocniční službě v bloku 17 – je věrohodným svědectvím o jeho životní obětavosti až do smrti, přičemž zcela obětoval sám sebe jako příklad lásky vůči nemocným, kteří neměli šanci na přežití,“ zdůraznil kardinál.

Pravý reformátor

Zhruba dvě stovky poutníků z České republiky, kteří vážili cestu přes tisíc kilometrů, doprovodili olomoucký pomocný biskup Antonín Basler a ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David. „Celá slavnost blahořečení včetně následné zahradní slavnosti a zpívaných nešpor byla velmi krásná a připravená s německou důkladností,“ uvedl biskup Basler pro KT s tím, že ho velmi zaujalo propojení mezi svátkem Povýšení svatého Kříže, který chovají v limburské diecézi ve velké úctě, a blahořečením člověka, kněze, jenž v koncentračním táboře dobrovolně obětoval svůj život. „Díky účasti českých i polských biskupů, kněží a věřících rovněž vystupovalo do popředí, jak svatí spojují národy. Velmi silně na mě pak zapůsobila slova promluvy švýcarského kardinála Kocha, zástupce Svatého otce, který mimo jiné řekl, že ‚blahoslavení a svatí jsou pravými reformátory‘, což má v Německu svůj specifický a silný význam,“ dodal biskup Basler.

TOMÁŠ KUTIL

 

Pokračování v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

 

Hlas, který voněl svobodou

Ve věku 90 let minulý týden v Římě zemřel dlouholetý ředitel české sekce Vatikánského rozhlasu, kněz a jezuita P. Josef Koláček. Přinášíme vzpomínky jeho blízkých spolupracovníků.

 

Sedlák, který dává práci slabším

Jiří Netík st. je pokračovatel jihočeského selského rodu, průkopník sociálního zemědělství u nás a jeden ze zakladatelů sdružení Pomoc Týn nad Vltavou.

 

Doma: Dítě jako bůh

Aneb: Jak nedopustit, aby děti opanovaly své okolí?

 

Připravujeme: MISIE

Začíná Mimořádný misijní měsíc říjen. Přiblížíme proto příběhy několika misionářů z různých kontinentů i prostředí.

 

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Účastníci panamazonské synody obnovili Pakt z katakomb

Asi 150 účastníků a sympatizantů Panamazonské synody se v neděli 20. října sešlo v Domitiliných katakombách při římské Via Ardeatina, aby obnovili tzv. „Pakt z katakomb“, kterým na sklonku II. vatikánského koncilu deklarovala skupina převážně latinskoamerických biskupů svou odhodlanost k životu podle postulátu „chudá církev pro chudé“. Nová verze dokumentu nese nadpis: „Pakt z katakomb za společný dům. Za církev s amazonskou tváří, chudou a sloužící, prorockou a samaritánskou“. Oproti původnímu paktu je zcela přepracovaná a hlavní důraz klade na ekologickou problematiku, obranu domorodců a jejich práv a nároků v profánní i církevní sféře.
22.10.2019

Růže v zimě - nový film o Edith Steinové putuje Evropou

Růže v zimě – tak zní titul nového filmu o významné katolické myslitelce židovského původu, karmelitce Edith Steinové, zavražděné ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi a svatořečené Janem Pavlem II. v roce 1998. Podle vlastního scénáře jej zrežíroval herec, režisér a producent Joshua Sinclair, který se pro film o německé mystičce rozhodl po jednom přátelském telefonátu s Johnem Debnym, skladatelem hudby k filmu Mela Gibsona Umučení Krista.
22.10.2019

Blahoslavený se srdcem misionáře

Itálie má nového blahoslaveného. Stal se jím minulou sobotu 19. října italský misionář a mučedník z Myanmaru, otec Alfredo Cremonesi z Papežského institutu zahraničních misií (PIME). Blahořečen byl v lombardském městečku Crema.
22.10.2019

Nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu

Jako již tradičně, začal nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu, pod záštitou Sekce pro mládež ČBK – kurz probíhal ve dnech 13. až 18. října 2019. Tentokrát se účastníci sešli v rekreační oblasti Češkovice nad Blanskem, kterou obklopuje krásná a nyní podzimně zbarvená Drahanská vrchovina.
21.10.2019

Konference připomněla duchovní odkaz kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka se dnes uskutečnila v Hlavním sále Valdštejnského paláce mezinárodní konference nazvaná „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ (1919 – 2010)“. Na konferenci vystoupil kardinál Dominik Duka OP, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, prof. Pavel Ambros a další osobnosti.
21.10.2019