Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Datum publikace18. 9. 2019, 12.00

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.

Vatikánský malý seminář sv. Pia X. založil v roce 1956 papež Pius XII., aby podpořil pastoraci povolání u mladých ministrantů, kteří slouží v bazilice sv. Petra. Správu instituce svěřil italskému knězi Giovannimu Folcimu z diecéze Como a jeho vokacionálnímu dílu. V semináři za vatikánskými hradbami bydlí dospívající chlapci ve věku druhého stupně základní školy a prvních ročníků střední školy, kteří zvažují povolání ke kněžství, navštěvují soukromou katolickou školu a konají liturgickou službu ve Vatikánské bazilice. O letních prázdninách, kdy se tito chlapci rozjíždějí za svými rodinami po celé Itálii, nabízí malý seminář pobyty ve Vatikánu spojené se službou u oltáře pro ministranty římské diecéze. Asociace bývalých studentů a přátel vatikánského ministrantského semináře a dalších institucí kněžského díla dona Folciho dnes čítá 3000 členů, z toho asi 200 kněží.

Správa semináře kanonicky spadá do jurisdikce lombardské diecéze Como, do níž je také inkardinován obviněný emeritní rektor semináře, o. Radice, který tuto instituci vedl po dvanáct let (nyní tento úřad zastává o. Angelo Magistrelli, představený kněžského díla dona Folciho). Druhý obžalovaný kněz, dnes osmadvacetiletý o. Gabrielle Martinelli, byl v téže diecézi vysvěcen před dvěma lety (10.6.2017). Studoval ve vatikánském semináři sv. Pia X. a je viněn z pohlavního zneužití o málo mladších spolužáků.

Vatikánské tiskové prohlášení vysvětluje, že vyšetřování tohoto případu bylo zahájeno v listopadu roku 2017 na základě zpráv šířených sdělovacími prostředky. Do povědomí italské veřejnosti vešla kauza po vydání knihy novináře Gianluigiho Nuzziho, Peccato originale (Prvotní hřích), v roce 2017, po níž následovaly televizní pořady Le Iene a Quarto Grado. Nuzzi ve své reportáži seznámil s příběhem jednoho z alumnů semináře, Poláka Kamila Jarzembowského, který v létě roku nahlásil církevním úřadům zneužívání svého spolubydlícího, jehož byl očitým svědkem. Další bývalí seminaristé se poté přihlásili s obdobnou obžalobou.

„Nahlášení těchto činů se vztahuje k době, kdy tehdejší platné zákony nepovolovaly proces, pokud do jednoho roku od jejich úředního oznámení poškozená strana nepodala žalobu“, vysvětluje vatikánské prohlášení. Nemožnost zahájit soudní řízení nicméně zvrátil papež František příslušným opatřením, které podepsal letos 29. července,“ uzavírá tiskové sdělení Svatého stolce.

K mediálním obviněním bývalého seminaristy a dnešního kněze o. Martinelliho se před dvěma lety vyjádřila rovněž jeho domovská diecéze Como, podle níž se domnělé pohlavní zneužívání nijak neprokázalo a hodnocení dotyčného seminaristy bylo veskrze kladné.

Zdroj: Vatican News

Autor článku: Tomáš Tetiva