Při setkání dominikánské rodiny se bude slavit stotřicítka

Datum publikace23. 9. 2019, 15.00

Tématem tradičního podzimního setkání dominikánské rodiny, které se uskuteční 12. října 2019 v prostorách pražského kláštera bratří dominikánů v Husově ulici, bude letos 130. výročí vzniku „jedné z malých ratolestí na velkém a starobylém kmeni řádu sv. Dominika“, České kongregace sester dominikánek. Hlavním celebrantem zahajovací mše svaté, která začne v 9.15 hod v kostele sv. Jiljí, bude Dominik kardinál Duka OP.

Foto: ČaV, Radomir Muzikar

Kořeny České kongregace sester dominikánek sahají do štýrského Gleisdorfu: v tamním dominikánském klášteře prošlo formací několik českých žen, které zatoužily žít zasvěceným životem v Kazatelském řádu. Den jejich návratu do Olomouce – Řepčína, 12. září 1889, slaví české dominikánky jako den založení své kongregace.

„...Do Olomouce přijely o čtvrté hodině odpolední, dříve, než byly očekávány. Když vstoupily do dominikánského kostela, byl ještě prázdný... Po ukončení chvalozpěvu Te Deum odešly sestry s průvodci svými, bratry dominikány, aby je tito na místo nového působiště jejich uvedli a jim klášter k horlivé činnosti pro blaho národa odevzdali.“ (Jiřina Běhalová: Dějiny sester III. řádu sv. Dominika).

130. výročí vzniku kongregace je jistě vhodnou příležitostí vzdát díky Bohu za vše, čím už mohly sestry, bratři i členové laických sdružení sv. Dominika přispět k šíření Jeho království mezi lidmi. Snad i letošní setkání všech větví dominikánské rodiny (SEDOR) přispěje k prohloubení současné a rozvíjení budoucí spolupráce na šíření Pravdy ve světě.

(Více informací na www.dominikanky.cz nebo op.cz)

Autoři: S.M. Krista Chládková OP, fr. Lukáš Fošum OP

Autor článku: Monika Klimentová