Při setkání dominikánské rodiny se bude slavit stotřicítka

Tématem tradičního podzimního setkání dominikánské rodiny, které se uskuteční 12. října 2019 v prostorách pražského kláštera bratří dominikánů v Husově ulici, bude letos 130. výročí vzniku „jedné z malých ratolestí na velkém a starobylém kmeni řádu sv. Dominika“, České kongregace sester dominikánek. Hlavním celebrantem zahajovací mše svaté, která začne v 9.15 hod v kostele sv. Jiljí, bude Dominik kardinál Duka OP.
Publikováno: 23. 9. 2019 17:00

Foto: ČaV, Radomir Muzikar

Kořeny České kongregace sester dominikánek sahají do štýrského Gleisdorfu: v tamním dominikánském klášteře prošlo formací několik českých žen, které zatoužily žít zasvěceným životem v Kazatelském řádu. Den jejich návratu do Olomouce – Řepčína, 12. září 1889, slaví české dominikánky jako den založení své kongregace.

„...Do Olomouce přijely o čtvrté hodině odpolední, dříve, než byly očekávány. Když vstoupily do dominikánského kostela, byl ještě prázdný... Po ukončení chvalozpěvu Te Deum odešly sestry s průvodci svými, bratry dominikány, aby je tito na místo nového působiště jejich uvedli a jim klášter k horlivé činnosti pro blaho národa odevzdali.“ (Jiřina Běhalová: Dějiny sester III. řádu sv. Dominika).

130. výročí vzniku kongregace je jistě vhodnou příležitostí vzdát díky Bohu za vše, čím už mohly sestry, bratři i členové laických sdružení sv. Dominika přispět k šíření Jeho království mezi lidmi. Snad i letošní setkání všech větví dominikánské rodiny (SEDOR) přispěje k prohloubení současné a rozvíjení budoucí spolupráce na šíření Pravdy ve světě.

(Více informací na www.dominikanky.cz nebo op.cz)

Autoři: S.M. Krista Chládková OP, fr. Lukáš Fošum OP

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Česká tenisová špička podpořila Arcidiecézní charitu Praha

V areálu pražské Sparty se odehrává charitativní turnaj O pohár prezidenta Českého tenisového svazu. Akce se účastní nejlepší čeští tenisté a tenistky včetně Petry Kvitové, Barbory Strýcové, Jiřího Veselého či Lukáše Rosola. Hráči se rozhodli vzdát části startovného ve prospěch Nadace Pohyb bez pomoci a Arcidiecézní charity Praha.
28.05.2020

Brno ozdobí socha P. Martina Středy

V rámci projektu Magistrátu statutárního města Brna "Sochy pro Brno" ozdobí jihomoravskou metropoli nová socha, tentokrát jezuitského kněze P. Martina Středy. Slavnostně bude odhalena v rámci srpnových oslav Dne Brna.
28.05.2020

P. Jiří Mannl oslavil sté narozeniny

Před sto lety se 21.5. narodil kněz královéhradecké diecéze Jiří Mannl, který nyní žije ve farnosti ve Vysokém Mýtě.
28.05.2020

Nominantka za ČBK Hana Lipovská byla zvolena do Rady České televize

ČBK nominovala do Rady České televize Hanu Lipovskou, která dnes tuto nominaci proměnila a poslanci ji 114 hlasy zvolili za novou členku rady.
27.05.2020

Papež: Modlitba přitahuje Boží moc

Pravidelná středeční katecheze byla papežem pronesena v knihovně Apoštolského paláce před televizními kamerami. Uvedena byla četbou několika veršů ze Žalmu (Žl 17, 1-3.5): »Slyš, Hospodine, spravedlivou žádost, všimni si mého nářku«. V katechezi se pak papež František zaměřil na modlitbu spravedlivých.
27.05.2020