Při setkání dominikánské rodiny se bude slavit stotřicítka

Tématem tradičního podzimního setkání dominikánské rodiny, které se uskuteční 12. října 2019 v prostorách pražského kláštera bratří dominikánů v Husově ulici, bude letos 130. výročí vzniku „jedné z malých ratolestí na velkém a starobylém kmeni řádu sv. Dominika“, České kongregace sester dominikánek. Hlavním celebrantem zahajovací mše svaté, která začne v 9.15 hod v kostele sv. Jiljí, bude Dominik kardinál Duka OP.
Publikováno: 23. 9. 2019 17:00

Foto: ČaV, Radomir Muzikar

Kořeny České kongregace sester dominikánek sahají do štýrského Gleisdorfu: v tamním dominikánském klášteře prošlo formací několik českých žen, které zatoužily žít zasvěceným životem v Kazatelském řádu. Den jejich návratu do Olomouce – Řepčína, 12. září 1889, slaví české dominikánky jako den založení své kongregace.

„...Do Olomouce přijely o čtvrté hodině odpolední, dříve, než byly očekávány. Když vstoupily do dominikánského kostela, byl ještě prázdný... Po ukončení chvalozpěvu Te Deum odešly sestry s průvodci svými, bratry dominikány, aby je tito na místo nového působiště jejich uvedli a jim klášter k horlivé činnosti pro blaho národa odevzdali.“ (Jiřina Běhalová: Dějiny sester III. řádu sv. Dominika).

130. výročí vzniku kongregace je jistě vhodnou příležitostí vzdát díky Bohu za vše, čím už mohly sestry, bratři i členové laických sdružení sv. Dominika přispět k šíření Jeho království mezi lidmi. Snad i letošní setkání všech větví dominikánské rodiny (SEDOR) přispěje k prohloubení současné a rozvíjení budoucí spolupráce na šíření Pravdy ve světě.

(Více informací na www.dominikanky.cz nebo op.cz)

Autoři: S.M. Krista Chládková OP, fr. Lukáš Fošum OP

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Programové tipy Radia Proglas na 43. týden 2019

V týdnu od 21. října se můžete těšit na pořad věnovaný poutnímu místu Zlatice v Podkrkonoší nebo rozhovor s novinářem Josefem Pazderkou.
18.10.2019

Apoštolský vikář Aleppa: Turci napadli region s mučednickou minulostí

Mučednickou minulost regionu na turecko-syrské hranici připomíná také apoštolský vikář Aleppa Georges Abou Kazen. Jak říká v rozhovoru pro Vatican News, Kurdové nejsou jedinou obětí tureckého útoku.
18.10.2019

John Henry Newman: Světec pro dnešní dobu

Papež František v neděli 13. října v Římě svatořečil Johna Henryho Newmana (1801–1890). Nový světec prožil téměř celé 19. století, první polovinu svého života jako anglikán a druhou polovinu jako katolík. Byl knězem, oblíbeným kazatelem, spisovatelem a význačným teologem obou církví. Ačkoli žil už před delší dobou, stále má dnešním lidem co říct, jak to dosvědčuje také následujících devět oblastí, které nastínil Jack Valero, koordinátor Výboru pro Newmanovu kanonizaci zodpovědný za tisk a média.
18.10.2019

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019