Synodní cesta v Německu. Kardinál Marx – konstruktivní dialog s papežem

Datum publikace24. 9. 2019, 13.30

Kardinál Marx se ve Vatikánu zúčastnil zasedání poradního sboru kardinálů C6 a zasedání ekonomické rady, poté se setkal s papežem Františkem a kardinálem Ouelletem, aby společně debatovali nad zásadními otázkami nastávající „synodní cesty“ německé církve. Šlo o diskusi, jejíž výsledky budou začleněny do prací nadcházejícího plenárního zasedání německých biskupů.

Foto: © KNA/Osservatore Romano/Agenzia Romano Siciliani (Archivbild)

Kardinál Reinhard Marx předložil Svatému otci problémy církve v Německu i její touhu po novém začátku skrze synodní cestu. Problémy, které sužují tamní církev, jsou společné mnoha ostatním: sexuální zneužívání kněžími, reflexe nad životním stylem současných kněží, obtíže v přijímání principů sexuální morálky, problém církevního společenství, které stárne a obává se generační obměny.

V souladu s papežem Františkem

Kardinál Marx se setkal i s prefektem Kongregace pro biskupy, kardinálem Markem Ouelletem. Na závěr těchto schůzek vydala Německá biskupská konference tiskovou zprávu, ve které zdůraznila přínos těchto setkání, podtrhla konstruktivní dialog a uvedla, že závěry schůzek budou součástí synodních prací. Kardinál předal papeži Františkovi dopis, který podepsal on, coby předseda německé biskupské konference a profesor Thomas Sternberg za centrální komisi německých katolíků (Zentralkomitee der deutschen Katholiken). Tímto dopisem reagují na Dopis papeže Františka Božímu lidu v Německu ze dne 29. června 2019.

Společenství, nikoli izolace.

V dopise, kterým papež kromě jiného povzbuzoval církev v Německu, aby se vydala cestou k novému začátku skrze společenství, se mimo jiné píše: „Pokaždé, když se nějaké církevní společenství snažilo vyjít ze svých problémů samo a spoléhalo pouze na vlastní síly, metody a inteligenci, skončilo to tak, že zlo, které mělo být překonáno, se ještě rozmnožilo.' František nepřináší řešení jednotlivých problému, ale vyzývá k posílení „církevního ducha“, protože „nová cesta nesmí skončit v izolaci specifik“.

Evangelium především

Dopis, který papeži předal kardinál Marx, potvrzuje připravenost jít tímto směrem: „Stejně jako Vy, také my si uvědomujeme, že naše cesta musí vycházet především z evangelizace. Jsme rozhodnuti pojmout synodní cestu jako ´duchovní proces´. Jsme s Vámi sjednoceni v ´církevním duchu´, protože nám jde jak o jednotu celé církve, tak o místní situaci a zapojení celého Božího lidu je pro nás velice důležitým aspektem.“

Společné hledání řešení

Signatáři dopisu představují ústřední témata synodní cesty: „Moc a sdílení pravomocí v církvi - účast a spoluúčast na misijní úloze“, „Kněz v dnešní době“, „Ženy ve službě církvi a v církevních úřadech“,Život v úspěšných vztazích – prožívat lásku skrze sexualitu a v manželském páru“. A dodávají: „Došli jsme k závěru, že se musíme těmito tématy zabývat, pokud si chceme vzít ponaučení ze zneužívání duchovní moci, která hluboce otřásá naší církví i společností. Chceme zlepšit předpoklady pro ´sebe evangelizaci´, abychom mohli vydávat věrohodné svědectví o radostné zvěsti v dnešním světě. Potřebujeme atmosféru otevřeného a ohleduplného dialogu, abychom společně mohli hledat řešení.“

„Svatý otče, stojíme teprve na začátku této cesty. Prosíme o Vaši modlitbu a o Vaše doprovázení. Touto svou odpovědí jsme chtěli zdůraznit, jak důležitý je dialog s Vámi pro nás, kteří se nasazujeme z lásky k Bohu a bližnímu pro obnovu církve.“

Zdroj: Vatican News, DBK, přeložila: Hana Pohořalá

Autor článku: Monika Klimentová