Apoštolát modlitby na listopad je za dialog a smíření na Blízkém východě

Datum publikace1. 11. 2019, 7.00

Listopadový všeobecný úmysl nás vybízí k modlitbám za to, aby se v zemích Blízkého východu, v němž rozdílné náboženské skupiny sdílí tentýž životní prostor, zrodil duch dialogu, setkávání a smíru. Národním úmyslem je, ať všichni naši zesnulí mohou plně zakoušet dobrotu Boží a my ať žijeme tak, že se budeme moci jednou radovat s nimi.

Foto: Tiskové středisko Svatého stolce

Úmysl všeobecný:

Aby se v zemích Blízkého východu, v němž rozdílné náboženské skupiny sdílí tentýž životní prostor, zrodil duch dialogu, setkávání a smíru.

Chceme dát hlas tomu, kdo hlas nemá a může jen polykat slzy, protože Blízký východ dnes pláče, trpí a mlčí, zatímco jiní jej pošlapávají žádostí po moci a bohatství. Pro maličké, jednoduché, raněné, pro ty, na jejichž straně je Bůh, vyprošujeme pokoj! Bože veškeré útěchy (2Kor 1,3), který uzdravuješ zlomená srdce a obvazuješ rány (Žl 147,3), vyslyš naši dnešní modlitbu. Vede nás k tomu Duch Boží. Dar bolesti Ducha Svatého nás hlouběji a hlouběji uvádí do bolesti Kristova Srdce!

Úmysl národní:

Ať všichni naši zesnulí mohou plně zakoušet dobrotu Boží a my ať žijeme tak, že se budeme moci jednou radovat s nimi.

Při modlitbě za zemřelé se jedinečným způsobem rozšiřuje srdce každého křesťana i celé církve. Modlitba za zemřelé je úkol, který má stále univerzálnější ráz. Nepřestáváme s důvěrou prosit, aby všichni zesnulí národů celého světa mohli být v nebi. Určitě se intenzivněji modlíme za své blízké. Bůh nám také může vložit do srdce zvláštní apoštolát: vkládat do modlitby a obětovat se za zesnulé kněze. Tím se modlíme nejen za ně, ale za nesmírné množství duší, které Bůh ve svém záměru s kněžskými dušemi spojuje. Duchovní péče o zemřelé nám napomáhá zaměřit naši pozornost také na žijící lidi celého světa. A takto zakoušená tajemství modlitby dovolí Ježíši, aby nás uváděl do ještě hlubšího tajemství svého Srdce: hovoří o nebi jako blízké skutečnosti. Neodvádí nás od našich povinností, ale učí nás lépe chápat náš život z jeho dovršení.

(Zdroj: česká pobočka Celosvětové sítě modlitby, Pavel Ambros SJ)

Autor článku: Radka Blajdová