V Senátu byla otevřena výstava fotografií spolku Člověk a Víra

Datum publikace3. 10. 2019, 8.15

Výstava fotografií spolku Člověk a Víra se koná od 2. do 14. října 2019 v Předsálí Jednacího sálu Senátu Parlamentu České republiky. Slavnostního zahájení, které se uskutečnilo 2. října, se zúčastnil senátor Lumír Kantor, který nad výstavou převzal záštitu, P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK, i Roman Albrecht, zakladatel sdružení Člověk a Víra.

Foto: Člověk a Víra, Lucie Horníková

Výstavy fotografií s duchovní tematikou hostil na půdě horní komory PČR senátor Lumír Kantor i v uplynulých dvou letech. V loňském roce u příležitosti 20. výročí vězeňské duchovní služby a péče představil fotografie Jindřicha Štreita z prostředí věznic s názvem 'Úzká je cesta, která vede do života'. „Je mi ctí, že mohu hostit výstavu spolku Člověk a Víra. Jejich fotografové zachycují momenty církevních obřadů, které nám, účastníkům, zůstávají často skryty. Oslovují každého návštěvníka, beze slov a v tichosti,“ řekl Kantor v úvodu vernisáže.

„Chtěli jsme, aby z církevního prostředí existovaly kvalitní a použitelné snímky, a také se snažíme o šíření víry díky fotografii,' sdělil v úvodním proslovu Roman Albrecht, který stál při zrodu tohoto spolku v roce 2011, a dodává: „Člověk a Víra má hned po Vatikánu největší databanku fotografií z církevního prostředí na světě. Původně jsme začínali s třemi fotografy, ale dnes jich sdružujeme přes 140 na území České republiky a 4 na Slovensku.“ Cílem bylo rozvíjet křesťanskou fotografii, do té doby opomíjený žánr, a přispívat ke kultivaci chování fotografů během církevních obřadů. Je tedy nezbytné, aby byl fotograf nejen skutečným odborníkem, ale i rozuměl liturgii.

Člověk a víra úzce spolupracuje s Českou biskupskou konferencí a všemi diecézemi na území ČR. Podle generálního sekretáře se jedná o unikátní projekt, který nemá ve světě obdoby. „Setkávám se s představiteli jiných biskupských konferencí, kteří práci Člověka a Víry velmi oceňují, a také by si přáli, aby něco podobného fungovalo i v jejich zemích. Fotografie je umění, je jakýmsi náhledem do duše fotografa,“ dodává.

Člověk a Víra dokumentuje všechny důležité události v církevním prostředí v ČR s občasným přesahem do dalších zemí. Fotografie jsou pravidelně publikovány v církevních i jiných periodikách, v knihách a na sociálních sítích. Člověk a víra také každý rok pořádá výstavy nejlepších prací, které se otevírají vždy v adventu na Pražském hradě a během roku pak putují po dalších diecézích.

Autor článku: Monika Klimentová