Noví světci: Dulce Lopes Pontesová

Další novou světicí se stane brazilská řeholnice Dulce Lopes Pontesová, nazývána dobrý anděl z Bahie. Tato kandidátka Nobelovy ceny a nejvíce obdivovaná žena v historii Brazílie pochází z Kongregace sester misionářek Neposkvrněného Početí Matky Boží a je zakladatelkou dobročinné nadace, která nese její jméno. 
Publikováno: 11. 10. 2019 15:45

Foto: http://www.postulazionecausesanti.it/pb/dulce-lopes-pontes/ 

„Byla to opravdová matka, která se věnovala těm nejpotřebnějším, v duchu sv. Františka. A právě v tomto duchu se také zrodila její nadace. Dalším vzorem jí byl sv. Antonín. Vždy žila v duchu lásky a pomoci všem, od těch nejchudších až k těm nejschopnějším,“ řekl o sestře Dulce postulátor jejího kanonizačního procesu Paolo Vilotta.

„Její svatořečení je v Brazílii přijímáno s velkou radostí, neboť se jedná o svatou dnešní doby. Pro Brazilce sestra Dulce již dávno svatou je. Mnoho lidí ji zná a mnoha lidem pomohla. Je to pro nás mimořádná událost,“ uvedla na dnešní tiskové konferenci Maria Rita
Lopes Pontesová, která je zodpovědná za charitativní dílo založené sestrou Dulce.

Setkání s bídou a chudobou bylo osudové  

Irmã Dulce Lopes Pontesová, vlastním jménem Maria Rita de Souza Pontes, se narodila v roce 1914 v hlavním městě brazilského státu Bahia SalvádoruKdyž jí bylo 13 let, její teta ji vzala na výlet do chudé části města. Pohled na bídu a chudobu, se kterou se zde setkala, na mladou dívku pocházející z vyšší společenské třídy hluboce zapůsobil. Ovlivnil ji natolik, že se začala starat o bezdomovce a žebráky ve svém sousedství, zadarmo je stříhala a ošetřovala jejich rány.

Vstup do kláštera 

V té době začala také projevovat zájem o řeholní život. Jejímu otci se však tato myšlenka nelíbila a trval na tom, aby se stala učitelkou. Vystudovala tedy střední školu a když jí bylo 18 let, požádala znovu svého otce, aby jí umožnil uskutečnit její povolání. S jeho souhlasem tedy mohla vstoupit do Kongregace sester misionářek Neposkvrněného početí Matky Boží do karmelitánského kláštera Naší Paní v Sergipe. O rok později oblékla řeholní šat kongregace a přijala jméno Dulce, na památku své matky, která jí zemřela, když jí bylo 6 let.

Anděl z Alagadosu 

Ve stejném roce založila „Unii pracujících sv. Františka“, která se stala prvním křesťanským dělnickým hnutím v Bahii. O rok později se začala věnovat potřebným v chudých komunitách Alagadosu a Itapagipe a tím získala přezdívku Anděl z Alagadosu“. V roce 1937 přeměnila unii pracujících na Dělnické centrum Bahie.

Z drůbežárny nemocnice pro chudé nemocné 

V roce 1939 sestra Dulce, ubytovávala nemocné lidi, kteří k ní přicházeli s prosbou o pomoc, a starala se o ně v opuštěných domech v salvadadorské čtvrti, které se přezdívalo „ostrov krys“. Sháněla pro ně jídlo, léky a lékařskou péči. Později, když byla spolu se svými svěřenci vyhoštěna ze sousedství, je přemísťovala na starý rybí trh. Ale i z tohoto prostoru byla radnicí vykázána.

V této kritické situaci, kdy se již starala o více než 70 lidí, se obrátila na svoji matku představenou a požádala ji o povolení používat klášterní drůbežárnu jako improvizovanou ubytovnu. Matka představená souhlasila, ale pod podmínkou, že se setra Dulce převezme i péči o kuřata. A se tato improvizovaná ubytovna stala v roce 1960 základem pro vznik nemocnice svatého Antonína. Tato nemocnice nabízející 150 lůžek je lékařským, sociálním a vzdělávacím centrem, které otevírá dveře chudým z Bahie a celé Brazílie.

Nadace díla sestry Dulce 

Vzniku nemocnice předcházel v roce 1959 vznik charitativní nadace, která nese název Sociální dílo sestry Dulce (OSID). Jedná se o jednu z největších a nejrespektovanějších filantropických organizací v Brazílii.

Práce sestry Dulce velmi zapůsobila také na brazilského prezidenta Josého Sarneyho, který ji za podpory švédské královny Silvie v roce 1988 nominoval na Nobelovu cenu míruDvakrát se jí také dostalo osobní audience u papeže Jana Pavla II., který ji dokonce navštívil v nemocnici několik měsíců před její smrtí. Brazilský deník O Estado de S. Paulo ji nominoval jako nejvíce obdivovanou ženu v historii Brazílie a nejvlivnější řeholnici Brazílie 20. století.

Cesta ke svatosti 

Během posledních 30 let jejího života měla sestra Dulce vážné zdravotní problémy vzhledem k velmi poškozeným plícím. Poté, co byla hospitalizována 16 měsíců, sestra Dulce zemřela 13. března 1992 ve věku 77 let v klášteře sv. Antonína. Při převozu jejího těla do kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Salvadoru v Bahii v roce 2010 bylo zjištěno, že její tělo zůstalo neporušené a dokonce i její šaty byly 18 let po její smrti zachovány.

Proces vedoucí k blahořečení započal v roce 2000. O tři roky později Kongregace pro svatořečení uznala zázrak, který se odehrál na její přímluvu. Beatifikována byla 22. května 2011 v rodném Salvador Bahía z pověření Benedekta XVI. brazilským kardinálem Geraldem Majellou Agnelem. 

Ke svatořečení přispěl zázrak, který se udál na její přímluvu. „Jeden slepý mladík, který měl zánět spojivek, trpěl jednou v noci silnými bolestmi. Jeho matka mu dala sochu Irmy Dulce, kterou popadl a položil si ji na oko, které ho bolelo. Nežádal, aby znovu viděl, jednoduše poprosil, aby bolest zmizela. A následující ráno opět začal vidět!,“ uvedl postulátor Paolo Vilotta a dodal, že „mnozí považují za největší zázrak sestry Dulce jednotu, kterou ve své době vnesla mezi katolíky. Pokud v Brazílii vyslovíte její jméno, není nikoho, kdo by ji neznal. Díky své práci je známá i dnes. A pro mnohé je také známá jako ´dobrý anděl z Bahie´.“

(Zdroj: Wikipedia, Rome Reports)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Národní pouť do Říma: Byl to nezapomenutelný zážitek

Skončila česká národní pouť do Říma, které se zúčastnily tisíce poutníků z naší země, aby na místě, kde byla před 30 lety svatořečena sv. Anežka Česká, přišly poděkovat za dar svobody. Pro mnohé z nich to byl nezapomenutelný zážitek. Z jejich výpovědí vám přinášíme atmosféru, která v tomto triduu v Římě panovala. Dokreslují ji fotografie spolku Člověk a Víra.
15.11.2019

Ministerstvo zahraničních věcí se připojí k Červené středě

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. V letošním roce se do této iniciativy zapojí i Ministerstvo zahraničních věcí ČR (MZV).
15.11.2019

Papež František: Chceme ze zemského povrchu vykázat jakékoli násilí na nezletilých

Až 800 milionů dětí ve světě užívá internet, čímž tvoří více než čtvrtinu z celkového počtu tří miliard jeho uživatelů. Web je však také místem, kde se nejvíce rozbujela pedopornografie. Microsoft odhaduje, že denně se na webových stránkách objeví 270 tisíc nových videonahrávek či snímků zachycujících sexuální zneužívání nezletilých.
14.11.2019

Papež František: Půdu pro růst víry připravili laici

Pravidelná středeční audience se konala paralelně v aule Pavla VI., kde před začátkem papež pozdravil asi 250 nemocných, a na náměstí sv. Petra, kde se shromáždilo asi 14.000 poutníků. Ve své katechezi se Svatý otec věnoval 18. kapitole Skutků apoštolů a nazval ji „Priscilla a Akvila ho vzali k sobě. (Sk 18,26) Manželský pár ve službě evangelia.“
14.11.2019

Rok 2020 bude Rokem Bible

Na neděli 17. listopadu, tj. týden před Slavností Ježíše Krista Krále, připadá tradiční Den Bible, jehož cílem je podpořit šíření Bible v našich zemích. Příští rok vyhlásila Katolická biblická federace Rokem Bible, který se začne slavit o první neděli adventní 1. prosince 2019 a potrvá až do památky svatého Jeronýma 30. září 2020.
14.11.2019