Noví světci: Giuseppina Vanniniová

Kromě kardinála Henryho Newmanna budou tuto neděli 13. října v Římě svatořečeny čtyři ženy. Představujeme vám první z nich - italskou řeholnici Giuseppinu Vanniniovou, spoluzakladatelku Kongregace Dcer sv. Kamila.
Publikováno: 9. 10. 2019 14:30

„Zakladatelka Kongregace Dcer sv. Kamila se stane po sv. Kamilovi, který byl svatořečen již v 18. století, první svatou tohoto řádu,“ uvedla postulátorka kanonizačního procesu sestra Bernadette Rossoniová a zdůraznila, že Matka Vanniniová vložila své ženské srdce a duch mateřské lásky v prospěch nemocným

Dětství mezi Dcerami lásky

Italská řeholnice Giuseppina Vanniniová (1859-1911), vlastním jménem Giuditta Adelaide Agata, pocházela z Říma a v dětském věku ztratila oba dva rodiče. Byla oddělena od svých sourozenců a od 7 let byla vychovávána v římské konzervatoři Torlonia Dcerami lásky, které ji vedly ke křesťanské víře a připravovaly ji na život.

Hledání povolání

Giuditta Vanniniová získala osvědčení učitelky mateřské školy a ve 21 letech požádala o vstup do noviciátu Dcer lásky v Sieně. Ze zdravotních důvodů se ale během zkušební doby musela brzy vrátit zpět do Říma, kde byla nakonec z institutu propuštěna jako nevhodná. Jelikož hluboce vnímala své duchovní povolání, přijala tuto zprávu s bolestí a modlila se za svoji další cestu a nasměřování svého povolání. 

Setkání s otcem Luigi Tezzou 

Ve 32 let se setkala s otcem Luigi Tezzou, který byl krátce před tím jmenován generálním prokurátorem řeholní společnosti kamiliánů s úkolem obnovit terciářky sv. Kamila. Otec Luigi svěřil tento projekt Giudittě a brzy v ní objevil vhodnou, temperamentní a sebejistou zakladatelku, která je zároveň ženou modlitby a oběti.

Giuditta založila spolu s dalšími mladými ženami první komunitu, ze které 2. února 1892 na základě schválení kardinála římského vikáře vznikla nová Kongregace Dcer sv. Kamila. Giuditta přijala řeholní jméno sestra Giuseppina a stala se představenou této kongregace.

Pomoc nemocným 

Charismatem Kongregace Dcer sv. Kamila je pomáhat nemocným především v domácí péči. Toto ženské společenství je inspirované spiritualitou sv. Kamila z Lellis, který založil v roce 1584 v Římě řád kamiliánů (s oficiálním názvem Služebníci chorých). Řeholní hábit Dcer sv. Kamila je charakteristický červeným křížem.

Přestože se komunita rozrůstala, vznikl nový řeholní dům v Cremoně a Mesagne, papež  Lev XIII. nechtěl oficiálně schválit žádné nové kongregace v Římě. Sestry tedy musely opustit Řím, ale s Boží pomocí se institut rozšířil nejen po Itálii ale také v Argentině.

Oficiální dekret potvrzující vznik Kongregace Dcer sv. Kamila obdržela sestra Giuseppina až v roce 1909. V následujícím roce onemocněla na srdce a zemřela v Římě 23. února 1911.

Cesta ke svatosti

Giuseppina Vanniniová byla blahořečena 19. října 1994 v Římě Janem Pavlem II. Svatořečena bude na základě potvrzení zázraku, který se uskutečnil na její přímluvu. Stalo se tak v Brazílii, kde jeden dělník, jenž pracoval na stavbě, která ponese jméno Matky Vanniniové, spadl z třetího patra, asi z 11 metrů do šachty výtahu a nic se mu nestalo, neboť se během pádu modlil k Matce Vanniniové. 

Její liturgická památka se bude připomínat 23. února.

(Zdroj: Wikipedia)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Pražská arcidiecéze vstupuje do nového roku s dvěma generálními vikáři

Od 17. ledna 2020 má pražská arcidiecéze dva generální vikáře. Pomocný biskup Mons. ThLic. Ing. Zdenek Wasserbauer, Th.D., se bude zaobírat kněžstvem, duchovním životem arcidiecéze, zdravotnictvím a posílením péče o farnosti. Mons. ThDr. Jan Balík, PhD., bude odpovídat za ekonomickou a hospodářskou činnost arcidiecéze a charitu.
17.01.2020

Programové tipy Radia Proglas na 4. týden 2020

V týdnu od 20. ledna se můžete těšit na premiérové Čtení na pokračování z knihy Radka Habáně Hádej, kdo se vrátil, nebo na speciální Myšlenky na den k týdnu modliteb za jednotu křesťanů.
17.01.2020

Open Doors: Každý osmý křesťan je pronásledovaný

260 milionů křesťanů bylo v minulém roce vystaveno nátlaku a násilí kvůli své víře. Píše o tom výroční zpráva evangelické nevládní organizace Open Doors.
17.01.2020

V americkém Texasu se bude konat děkovná mše za víru českých přistěhovalců

V kostele Svatého Cyrila a Metoděje v texaském městě Dubina (USA) bude celebrovat v pátek 14. února 2020 ve 14.00 hodin (den patroncinia kostela) mši svatou biskup Brendan Cahill z diecéze Victoria. K biskupovi se na mši připojí také kněží z České katolické nadace v Texasu - Czech Catholic Foundation of Texas (CCFT) a tři kněží z České republiky, kteří nyní působí v USA.
17.01.2020

Dokoledováno. Jubilejní Tříkrálová sbírka slibuje bohatý výnos. Děkujeme!

Papírové „tříkrálové“ koruny jsou složeny v skříních, královské pláště rozvěšeny na ramínka, alby vráceny do kostela. Letos je dokoledováno. Poslední tříkrálové koledníky s pokladničkami pro charitní Tříkrálovou sbírku bylo možné ještě tu a tam spatřit v pondělí a v úterý, teď už na obecních a městských úřadech probíhá rozpečeťování pokladniček a sčítání jejich obsahu. A dosavadní dílčí výsledky dávají tušit, že částka vybraná pro lidi v nouzi nejspíš překročí loňský rekord.
16.01.2020