Tisková zpráva ve věci vyšetřování kněze V.Z.

Přinášíme tiskové vyjádření českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila ke kauze kněze V.Z.:
Publikováno: 9. 10. 2019 10:30

Foto: www.bcb.cz

Jakožto českobudějovický biskup se tímto omlouvám za nepřesné výroky svého tiskového mluvčího ve věci komentování vyšetřování V.Z., které zazněly v článku Potvrzeno. Kněz zneužíval ženy, církev mlčela. Policie uzavřela případ ze Zvláštního vyšetřování, (Seznam Zprávy, 8.10.2019) zde odkaz

Podstata jeho odpovědi nebyla a nemůže být v tuto chvíli jiná, nežli ta, že k celému případu se vyjádřím já či můj právní zástupce, a to až poté, co nám Policie ČR doručí usnesení ve věci samé. Policii ČR jsme již 2x kontaktovali se žádostí o zaslání usnesení o odložení trestního oznámení, ale zatím nám však doručeno nebylo z důvodu podání stížnosti do usnesení o odložení. Doručeno bude asi do 14 dnů.

Jakmile můj právní zástupce obdrží usnesení, dle závěrů usnesení, budu konat. Je však nutné zdůraznit, že Policie ČR nemůže konstatovat, že se činy staly, protože to může učinit jen nezávislý soud. Pokud však výroky Policie ČR budou mít natolik silné odůvodnění na základě dokazování a provedených důkazů, pak vyzvu kněze V.Z. k vyvození osobní odpovědnosti, jako možného pachatele trestných činů, které jsou kdekoliv ve společnosti nepřijatelné.


Mons. Vlastimil Kročil

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Konference o mládeži 2019: Mluvme jazykem současnosti

Tématem 23. konference o mládeži byla digitální evangelizace, která se uskutečnila ve dnech 5. – 6. prosince v Češkovicích na Blanensku. Účastníci debatovali o možnostech, inspiracích a představách evangelizačního působení v digitálním prostoru v ČR.
06.12.2019

Abeceda křesťanské víry - 7. díl E - Evangelium

Sedmým písmenem v abecedě je „E“, jako evangelium. Evangelium doslova znamená „dobrá zpráva“. A co je tedy ta dobrá zpráva? Více v zamyšlení generálního sekretáře ČBK P. Stanislava Přibyla ze série krátkých videí Abeceda křesťanské víry.
06.12.2019

Kardinál Michael Czerny: Téma migrace je pro mne osobní, prožili jsme to jako rodina

Papež František jmenoval v říjnu třináct nových kardinálů. Jedním z nich byl i brněnský rodák Michael Czerny, jehož rodina po roce 1948 emigrovala do Kanady, kde on posléze vstoupil k jezuitům. Od roku 2016 působí ve Vatikánu v Sekci pro migranty a uprchlíky Dikasteria pro integrální lidský rozvoj. Při příležitosti synody o Amazonii jsme požádali kardinála Czerného o rozhovor, který nyní přinášíme v českém překladu.
06.12.2019

Betlémské světlo 2019

Letošní cesta skautů pro Betlémské světlo do Vídně se uskuteční v sobotu 14. prosince 2019. V neděli 15. prosince 2019 v 9.00 hodin při mši v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně na Petrově předají skauti světlo z Betléma do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho.
06.12.2019

Film o biskupovi Vojtaššákovi v italské režii: Okysličení unavené víry Západu

Vojtaššák, dny barbarů - tak byl nazván nový dokumentárně-hraný film o spišském biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Snímek v režii italské autorské dvojice Alberta Di Giglia a Luigiho Beneschiho přiblížil publiku vatikánské filmotéky dramatické kapitoly pronásledování církve v Československu. “Je to svědectví okysličující stagnující a unavenou víru nás, obyvatel Západu,” říká Di Giglio.
04.12.2019