Tisková zpráva ve věci vyšetřování kněze V.Z.

Přinášíme tiskové vyjádření českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila ke kauze kněze V.Z.:
Publikováno: 9. 10. 2019 10:30

Foto: www.bcb.cz

Jakožto českobudějovický biskup se tímto omlouvám za nepřesné výroky svého tiskového mluvčího ve věci komentování vyšetřování V.Z., které zazněly v článku Potvrzeno. Kněz zneužíval ženy, církev mlčela. Policie uzavřela případ ze Zvláštního vyšetřování, (Seznam Zprávy, 8.10.2019) zde odkaz

Podstata jeho odpovědi nebyla a nemůže být v tuto chvíli jiná, nežli ta, že k celému případu se vyjádřím já či můj právní zástupce, a to až poté, co nám Policie ČR doručí usnesení ve věci samé. Policii ČR jsme již 2x kontaktovali se žádostí o zaslání usnesení o odložení trestního oznámení, ale zatím nám však doručeno nebylo z důvodu podání stížnosti do usnesení o odložení. Doručeno bude asi do 14 dnů.

Jakmile můj právní zástupce obdrží usnesení, dle závěrů usnesení, budu konat. Je však nutné zdůraznit, že Policie ČR nemůže konstatovat, že se činy staly, protože to může učinit jen nezávislý soud. Pokud však výroky Policie ČR budou mít natolik silné odůvodnění na základě dokazování a provedených důkazů, pak vyzvu kněze V.Z. k vyvození osobní odpovědnosti, jako možného pachatele trestných činů, které jsou kdekoliv ve společnosti nepřijatelné.


Mons. Vlastimil Kročil

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Beatifikační proces Chiary Lubichové postupuje do Vatikánu

Beatifikační proces zakladatelky hnutí fokokoláre Chiary Lubichové vstupuje do druhého stupně. V neděli 10. listopadu bude v katedrále sv. Petra ve Frascati u Říma zakončena diecézní fáze procesu. Pokračovat bude ve Vatikánu, na Kongregaci pro svatořečení.
17.10.2019

Justitia et Pax: Žít společně v Evropě - poučení ze Slovenska

Zveřejňujeme text závěrečného prohlášení mezinárodní Konference evropských komisí pro spravedlnost a mír, které se konalo 11. – 14. října 2019 v Bratislavě.
17.10.2019

Princ Charles o Henry Newmanovi: Souznění vyžaduje odlišnost

Přinášíme překlad úvodníku Jeho královské Výsosti prince Charlese z Walesu, který vyšel v Osservatore Romano ku příležitosti svatořečení Johna Henryho Newmana.
17.10.2019

České nebe rozzáří Řím i Břevnovský klášter

Hudba Hradní stráže a Policie ČR se účastní převážně protokolárních akcí, vítá státní návštěvy a významné hosty. V souvislosti s výročím kanonizace Anežky České se však toto hudební těleso ujme koncertů s názvem České nebe, kterými si připomeneme třicet let od znovunabyté svobody, a jimiž bude doprovázet Národní pouť do Říma.
17.10.2019

Papež František: Nechme se ohromovat Božími překvapeními

Při dnešní audienci zazněl úryvek z 10. kapitoly Skutků apoštolů, jejímž hlavním protagonistou je Petr. Název katecheze „Bůh nikomu nestraní (Sk 10,34). Petr a vylití Ducha Svatého na pohany“ zve nejen prvního z dvanácti apoštolů, ale i nás, abychom se nechali Bohem překvapovat a nebránili Mu v Jeho kreativitě. 
16.10.2019