Tisková zpráva ve věci vyšetřování kněze V.Z.

Přinášíme tiskové vyjádření českobudějovického biskupa Vlastimila Kročila ke kauze kněze V.Z.:
Publikováno: 9. 10. 2019 10:30

Foto: www.bcb.cz

Jakožto českobudějovický biskup se tímto omlouvám za nepřesné výroky svého tiskového mluvčího ve věci komentování vyšetřování V.Z., které zazněly v článku Potvrzeno. Kněz zneužíval ženy, církev mlčela. Policie uzavřela případ ze Zvláštního vyšetřování, (Seznam Zprávy, 8.10.2019) zde odkaz

Podstata jeho odpovědi nebyla a nemůže být v tuto chvíli jiná, nežli ta, že k celému případu se vyjádřím já či můj právní zástupce, a to až poté, co nám Policie ČR doručí usnesení ve věci samé. Policii ČR jsme již 2x kontaktovali se žádostí o zaslání usnesení o odložení trestního oznámení, ale zatím nám však doručeno nebylo z důvodu podání stížnosti do usnesení o odložení. Doručeno bude asi do 14 dnů.

Jakmile můj právní zástupce obdrží usnesení, dle závěrů usnesení, budu konat. Je však nutné zdůraznit, že Policie ČR nemůže konstatovat, že se činy staly, protože to může učinit jen nezávislý soud. Pokud však výroky Policie ČR budou mít natolik silné odůvodnění na základě dokazování a provedených důkazů, pak vyzvu kněze V.Z. k vyvození osobní odpovědnosti, jako možného pachatele trestných činů, které jsou kdekoliv ve společnosti nepřijatelné.


Mons. Vlastimil Kročil

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Účastníci panamazonské synody obnovili Pakt z katakomb

Asi 150 účastníků a sympatizantů Panamazonské synody se v neděli 20. října sešlo v Domitiliných katakombách při římské Via Ardeatina, aby obnovili tzv. „Pakt z katakomb“, kterým na sklonku II. vatikánského koncilu deklarovala skupina převážně latinskoamerických biskupů svou odhodlanost k životu podle postulátu „chudá církev pro chudé“. Nová verze dokumentu nese nadpis: „Pakt z katakomb za společný dům. Za církev s amazonskou tváří, chudou a sloužící, prorockou a samaritánskou“. Oproti původnímu paktu je zcela přepracovaná a hlavní důraz klade na ekologickou problematiku, obranu domorodců a jejich práv a nároků v profánní i církevní sféře.
22.10.2019

Růže v zimě - nový film o Edith Steinové putuje Evropou

Růže v zimě – tak zní titul nového filmu o významné katolické myslitelce židovského původu, karmelitce Edith Steinové, zavražděné ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi a svatořečené Janem Pavlem II. v roce 1998. Podle vlastního scénáře jej zrežíroval herec, režisér a producent Joshua Sinclair, který se pro film o německé mystičce rozhodl po jednom přátelském telefonátu s Johnem Debnym, skladatelem hudby k filmu Mela Gibsona Umučení Krista.
22.10.2019

Blahoslavený se srdcem misionáře

Itálie má nového blahoslaveného. Stal se jím minulou sobotu 19. října italský misionář a mučedník z Myanmaru, otec Alfredo Cremonesi z Papežského institutu zahraničních misií (PIME). Blahořečen byl v lombardském městečku Crema.
22.10.2019

Nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu

Jako již tradičně, začal nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu, pod záštitou Sekce pro mládež ČBK – kurz probíhal ve dnech 13. až 18. října 2019. Tentokrát se účastníci sešli v rekreační oblasti Češkovice nad Blanskem, kterou obklopuje krásná a nyní podzimně zbarvená Drahanská vrchovina.
21.10.2019

Konference připomněla duchovní odkaz kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka se dnes uskutečnila v Hlavním sále Valdštejnského paláce mezinárodní konference nazvaná „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ (1919 – 2010)“. Na konferenci vystoupil kardinál Dominik Duka OP, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, prof. Pavel Ambros a další osobnosti.
21.10.2019