Nové bydlení získají díky Charitě první indické rodiny postižené srpnovými povodněmi

Ve svazovém státě Karnátaka pokračuje oprava desítek obydlí a materiální pomoc stovce vyplavených domácností s přispěním Arcidiecézní charity Praha.
Publikováno: 11. 10. 2019 11:15
V srpnu přívalové deště v devíti svazových státech zničily úrodu, přerušily dopravu, tisíce rodin připravily o přístřeší a majetek. „Na základě naší výzvy projevili čeští dárci obrovskou solidaritu a poslali už bezmála čtvrt milionu korun, což nás velice potěšilo,“ říká ředitel pražské Charity Jaroslav Němec. Mimořádnou pomoc získají rodiny z oblastí, kde čeští dárci dlouhodobě podporují tisíce dětí v programu Adopce na dálku®.
 
Charita podpoří obnovu domků v Shimoze

Mezi nejvíce postižené oblasti patří okres Shimoga, kde se zřítilo na čtyři sta domů, voda odnesla přes dvacet mostů a veškerou úrodu. Místní diecéze ihned začala s humanitární pomocí a z místních i zahraničních zdrojů má v plánu postavit 27 nových domů a 103 nejvíce poničených domů opravit. Mezi postiženými je i paní Ranjitha a rodina „adoptovaného“ Davida. Na opravu jejich obydlí přispěli čeští dárci.

Pomoc Charity v Honavaru: Potraviny a vybavení domácností
„Také u nás v Honavaru přívalová voda odnesla celé domy a mnoho jich zatopila,“ líčí dlouholetá spolupracovnice Arcidiecézní charity sestra Maria Goretti. „Domy je potřeba vyklidit a opravit, rozvážíme potraviny, snažíme se k lidem dostat zdravotní péči, děti vybavit školními potřebami a oblečením,“ popisuje sestra hlavní směr pomoci.
 
Stovka rodin v Honavaru dostane základní potraviny (rýži, mouku, luštěniny, čaj, sůl, cukr a olej) a vybavení domácnosti (matrace, prostěradla, mýdla, svíčky, ručníky) také z prostředků vybraných Arcidiecézní charitou Praha, která na pomoc posílá sto padesát tři tisíc korun. „Nejchudší rodiny nemají žádné rezervy, ze kterých by mohly čerpat, proto z celého srdce děkuji českým dárcům za bezprostřední reakci a soucit s trpícími,“ přibližuje Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha.

Charita opraví domek rodině „adoptovaného“ Davida

Malý David je v programu Adopce na dálku® od loňského prosince. Jeho rodiče Margaret a Anthony provozují malou jídelnu a mají ještě dva syny ve školním věku. Povodeň vzala celou zadní stěnu jejich domu, který hrozí zřícením. Arcidiecézní charita jim z vybraných prostředků poskytne čtyřicet sedm tisíc korun. Davida v Česku dlouhodobě podporuje učitelka uměleckého kování Daniela Jánská, jejíž vlastní tři děti se už osamostatnily. Rozvojové projekty jsou jí blízké, sama pracovala jako vedoucí Domova pro matky v tísni v Třebíči. „Jsem moc ráda, že je Davidova rodina po povodních v pořádku a že o ni bude dobře postaráno.“

Bezpečný domov potřebuje vdova Ranjitha, matka tří malých dětí

Dům Ranjithy zůstal v troskách po pádu stromu. Ztrátu domova řeší pronájmem otevřeného přístřeší, ve kterém se s dětmi necítí bezpečně. Matka sedmiletých dvojčat a pětiletého chlapce loni ovdověla a po manželovi zdědila velký dluh, který splácí námezdní prací. Je členkou svépomocné skupiny v rámci charitních projektů. Arcidiecézní charita jí na nový domek přispěje částkou třicet pět tisíc korun.

Pomoc dalším rodinám postiženým povodní můžete zasláním daru na účet Arcidiecézní charita Praha 749011/0100, variabilní symbol 20050 (krizový humanitární fond).

Zdroj: Jarmila Lomozová, Aricidiecézní charita Praha

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Dekalog Krzysztofa Kieślowského na TV Noe

Televize Noe uvede Dekalog polského režiséra Krzysztofa Kieślowského, proslulou sérii 10 televizních filmů natočených na motivy desatera Božích přikázání. První díl bude možné sledovat na TV Noe již dnes, 11. dubna 2021, od 20.05 hodin.
11.04.2021

Papež František na neděli Božího milosrdenství: Jsme milosrdní k jiným?

Papež František dnes na neděli Božího milosrdenství slavil mši svatou v římském kostele Santo Spirito in Sassia. Ve své homilii vyzval k tomu, abychom projevovali milosrdenství vůči druhým, protože bez toho by se naše víra stala mrtvou. Milosrdný postoj pramení z vědomí, že jsme sami byli obdařeni pokojem, odpuštěním a ranami milosrdného Ježíše, vysvětlil Svatý Otec.
11.04.2021

Neděle Božího milosrdenství je příležitostí vystavit se proudu Boží milosti

Druhá neděle po Velikonocích je nazývána Bílou nedělí (Dominica in albis) a od roku 2000 je slavena jako neděle Božího milosrdenství. Ukazuje tak na vzkříšeného Krista jako zdroj důvěry a naděje.
10.04.2021

Videokázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti - 2. neděle velikonoční

09.04.2021

Mladý Bergoglio – noční adorátor

Papež František zaslal dopis španělskému katolickému týdeníku „Alfa y Omega”, v němž vzpomíná na noční adorace v buenosaireské bazilice Nejsvětější svátosti. V padesátých letech minulého století je sdílel se svým rodným bratrem Oscarem Bergogliem.
09.04.2021