Nové bydlení získají díky Charitě první indické rodiny postižené srpnovými povodněmi

Ve svazovém státě Karnátaka pokračuje oprava desítek obydlí a materiální pomoc stovce vyplavených domácností s přispěním Arcidiecézní charity Praha.
Publikováno: 11. 10. 2019 13:15
V srpnu přívalové deště v devíti svazových státech zničily úrodu, přerušily dopravu, tisíce rodin připravily o přístřeší a majetek. „Na základě naší výzvy projevili čeští dárci obrovskou solidaritu a poslali už bezmála čtvrt milionu korun, což nás velice potěšilo,“ říká ředitel pražské Charity Jaroslav Němec. Mimořádnou pomoc získají rodiny z oblastí, kde čeští dárci dlouhodobě podporují tisíce dětí v programu Adopce na dálku®.
 
Charita podpoří obnovu domků v Shimoze

Mezi nejvíce postižené oblasti patří okres Shimoga, kde se zřítilo na čtyři sta domů, voda odnesla přes dvacet mostů a veškerou úrodu. Místní diecéze ihned začala s humanitární pomocí a z místních i zahraničních zdrojů má v plánu postavit 27 nových domů a 103 nejvíce poničených domů opravit. Mezi postiženými je i paní Ranjitha a rodina „adoptovaného“ Davida. Na opravu jejich obydlí přispěli čeští dárci.

Pomoc Charity v Honavaru: Potraviny a vybavení domácností
„Také u nás v Honavaru přívalová voda odnesla celé domy a mnoho jich zatopila,“ líčí dlouholetá spolupracovnice Arcidiecézní charity sestra Maria Goretti. „Domy je potřeba vyklidit a opravit, rozvážíme potraviny, snažíme se k lidem dostat zdravotní péči, děti vybavit školními potřebami a oblečením,“ popisuje sestra hlavní směr pomoci.
 
Stovka rodin v Honavaru dostane základní potraviny (rýži, mouku, luštěniny, čaj, sůl, cukr a olej) a vybavení domácnosti (matrace, prostěradla, mýdla, svíčky, ručníky) také z prostředků vybraných Arcidiecézní charitou Praha, která na pomoc posílá sto padesát tři tisíc korun. „Nejchudší rodiny nemají žádné rezervy, ze kterých by mohly čerpat, proto z celého srdce děkuji českým dárcům za bezprostřední reakci a soucit s trpícími,“ přibližuje Jaroslav Němec, ředitel Arcidiecézní charity Praha.

Charita opraví domek rodině „adoptovaného“ Davida

Malý David je v programu Adopce na dálku® od loňského prosince. Jeho rodiče Margaret a Anthony provozují malou jídelnu a mají ještě dva syny ve školním věku. Povodeň vzala celou zadní stěnu jejich domu, který hrozí zřícením. Arcidiecézní charita jim z vybraných prostředků poskytne čtyřicet sedm tisíc korun. Davida v Česku dlouhodobě podporuje učitelka uměleckého kování Daniela Jánská, jejíž vlastní tři děti se už osamostatnily. Rozvojové projekty jsou jí blízké, sama pracovala jako vedoucí Domova pro matky v tísni v Třebíči. „Jsem moc ráda, že je Davidova rodina po povodních v pořádku a že o ni bude dobře postaráno.“

Bezpečný domov potřebuje vdova Ranjitha, matka tří malých dětí

Dům Ranjithy zůstal v troskách po pádu stromu. Ztrátu domova řeší pronájmem otevřeného přístřeší, ve kterém se s dětmi necítí bezpečně. Matka sedmiletých dvojčat a pětiletého chlapce loni ovdověla a po manželovi zdědila velký dluh, který splácí námezdní prací. Je členkou svépomocné skupiny v rámci charitních projektů. Arcidiecézní charita jí na nový domek přispěje částkou třicet pět tisíc korun.

Pomoc dalším rodinám postiženým povodní můžete zasláním daru na účet Arcidiecézní charita Praha 749011/0100, variabilní symbol 20050 (krizový humanitární fond).

Zdroj: Jarmila Lomozová, Aricidiecézní charita Praha

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019