Programové tipy Radia Proglas na 42. týden 2019

V týdnu od 14. října naladíte na Proglasu například speciální misijní vydání týdeníku Všimli jsme si nebo rozhovor s P. Janem Rybářem.
Publikováno: 11. 10. 2019 8:00

V aktuálním týdnu vysílá Proglas následující bohoslužby:

v úterý 15. října v 18.00 mši svatou ze studia Proglasu za posluchače přátelé Proglasu, ve čtvrtek 17. října v 18.00 mši svatou z kostela Panny Marie Sněžné v Praze, v pátek 18. října v 18.00 mši svatou z kostela sv. Bartoloměje v Kravařích, v neděli 20. října v 9.00 mši svatou z kostela Všech svatých v Litoměřicích.

V týdnu zazní také modlitba růžence – v pondělí (radostný) a ve středu (slavný) v 18.00, v úterý (bolestný), ve čtvrtek (světla), v pátek (bolestný) a v sobotu (slavný) od 22.30.

K modlitbě Korunky k Božímu milosrdenství se můžete připojit v pátek v 15.10.

Barvínku se tentokrát můžete podívat pod ruce ministrantům. Proč vlastně ministrují spíš kluci než holky? Těšit se můžete třeba na reportáž ze Lhoty u Zlína, kde nám kluci prozradí, co se jim nejvtipnějšího u oltáře přihodilo a proč je tato služba tak baví. Všechno možné i nemožné o ministrantech i "ministrantkách" se dozvíte v Barvínku v úterý 15. října od 16.00.

Klub českých turistů byl založen v roce 1888 skupinou vlastenců kolem Vojty Náprstka a od samých počátků byl v české společnosti velmi respektovaným spolkem. Jeho členové mimo jiné před 130 lety označili první turistickou trasu u nás. Odkud a kam vedla? I na to se zeptá redaktorka Marcela Kopecká Pavla Přílepka a Petra Hrubce z Klubu českých turistů. O historii klubu, který v současnosti sdružuje na 40 000 členů, vydává vlastní časopis a dodnes pro nás značí turistické stezky, bude další vydání pořadu Okolo stolu ve středu 16. října od 9.00.

Hostem pořadu Mezi slovy bude ve čtvrtek 17. října od 9.00 jezuita P. Jan Rybář. Narodil se roku 1931 v Brně a jako jedináček žil s rodiči v Bílovicích nad Svitavou. Krátce po skončení Druhé světové války, 1. září 1945, ve svých čtrnácti letech nastoupil na jezuitské gymnázium na Velehradě. Po jeho absolvování vstoupil 14. srpna 1949 do noviciátu jezuitského řádu. Za komunismu byl několikrát vězněn. V dubnu roku 1950 zažil na vlastní kůži Akci K, byl spolu s dalšími řeholníky rok internován v Bohosudově. Vojnu prožil u PTP. Po návratu do civilu pracoval jako dělník ve strojírenství a stavebnictví. Svá studia dokončil ve vězení. Přes neustálý dohled StB tam byl také 17. února 1962 tajně vysvěcen na kněze rovněž uvězněným biskupem Karlem Otčenáškem. V roce 1968, po událostech Pražského jara, studoval teologii v Innsbrucku. Během normalizace sloužil jako kněz v Podkrkonoší a Jánských Lázních. Dnes žije na odpočinku v Trutnově, a věnuje se pastoraci seniorů, píše články, knihy, přednáší a je vyhledávaným zpovědníkem a exercitátorem.

Před misijní nedělí a uprostřed mimořádného misijního měsíce vyhlášeného papežem Františkem na letošní říjen se pořad Všimli jsme si bude věnovat tématům spojeným s šířením víry a křesťanského svědectví ve světě. Ve studiu Proglasu budou diskutovat národní ředitel Papežských misijních děl Leoš Halbrštát a Bára Jordánová, která organizuje úspěšný misijní jarmark ve své farnosti na Brněnsku. Zazní také rozhovor s olomouckým arcibiskupem Janem Graubnerem o mimořádném misijním měsíci. Poslouchejte v pátek 18. října od 9.00. V neděli 20. října odvysílá Proglas po mši svaté Poselství Svatého otce Františka k Misijní neděli 2019 (naladíte asi v 10.00).

Knihovnička upozorní v neděli 20. října ve 13.30 na titul Pán se stará od Josefa Prokeše, vyhledávaného kněze, duchovního doprovázejícího, skauta a horolezce. V krátkých textech se zabývá celou řadou závažných křesťanských témat, k nimž přistupuje s otevřeností, poctivostí a autenticitou, přitom ale s důkladným vzděláním a duchovní zkušeností.

Vysílání Radia Proglas je možné poslouchat on-line. Vysílací frekvence pro jednotlivé regiony, program, audiorchiv a další informace naleznete na internetové adrese www.proglas.cz.

(Autorka anonce: Sabina Hauserová, Radio Proglas)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019