Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
Publikováno: 11. 10. 2019 20:00

Integrální ekologie

Mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes se na setkání vyjádřil, že problém ekologické krize lze nahlédnout ve dvou úrovních – lokální a globální. Obojí je podle něj komplementární, neboť ničení přírody na lokální úrovni se posouvá směrem ke globální úrovni, což představuje pro lidstvo zásadní problém vzhledem k tomu, že planeta je náš společný domov.

Uvedl, že pracovní dokument k této synodě tento problém reflektuje, neboť zmiňuje klimatické změny, které působí degradaci životního prostředí a tím je ohroženo celé lidstvo. „Podstatné je změnit náš životní styl, který je postavený na kultuře odpadu, což nás vede do záhuby. Zatím pořád ještě máme čas, ale je třeba tyto změny v přístupu přijmout na společenské úrovni co nejdříve,“ prohlásil arcibiskup Retes.

Podle sestry Birgit Weilerové z kongregace Suore Missionarie Mediche je třeba se zamyslet, jaká je mise katolické církve v této oblasti. „Církev je vyzvána, aby byla církví prorockou, bránila práva lidí a ekologii celé planety. Pokud se budeme špatně starat o planetu, staráme se tím špatně i o sebe. Je třeba se zaměřit na vzdělávání a propagovat integrální ekologii a informovat o důležitých prioritách,“ dodala.

Mučedníci z pralesa

Brazilský biskup Joaquín Pertíñez Fernández připomněl zoufalou situaci tamějších původních obyvatel, kteří jsou vykořisťováni majiteli půdy a často žijí v nelidských podmínkách. Podle něj žijí defakto v novodobém otroctví, nemají žádná práva, jsou prodáváni a vyměňováni, v některých případech i zabíjeni. Často přijeli pracovat, aby si vydělali peníze, ale pak už se nemohli dostat zpět a byli násilím přinuceni pracovat a ženy pak nuceny k prostituci.

Další málo známou kapitolou jsou podle něj osudy ochránců životního prostředí, kteří se snažili zabránit ekologické devastaci a často za to zaplatili životem. „Byli to nejen známé osobnosti jako sestra Dorothy nebo Chico Mendes, ale celá řada úplně neznámých lidi, jejichž jména nikdo nezná, nikdo neví, kde zemřeli a nemají žádné místo v naší historii. Byli posláni do nové světové války jako vojáci a stali se z nich mučedníci,“ prohlásil arcibiskup.

Amazonie tak paradoxně představuje jak zdroj života, tak i zdroj zisku, který je založený na smrti, dodal. Církev v Amazonii působí, ale nemůže být všude vzhledem k obrovským vzdálenostem a nedostatku komunikace.

Pastorační výzvy v Amazonii

Arcibiskup Carlos Aguiar Retes odpověděl na otázku týkající se přítomnosti evangelikálních církví v amazonském regionu tím, že prohlásil, že lidé „chtějí především slyšet Boží slovo“. Citoval studie, které ukazují, že lidé migrují z jedné církve do druhé. Podle něj je ale třeba řádně analyzovat tento jev, neboť je zjevné, že tento fenomén má celou řadu důvodů. Někdy je to jednoduše proto, že lidé doufají najít řešení různých problémů a hledají odpovědi v jiných oblastech, řekl.

Arcibiskup Pedro Brito Guimarâes prohlásil, že tento fenomén „náboženské přelétavosti“ představuje v regionu velké téma. „Pracovní dokument synody mluví o nábožensky prázdných místech, které katolická církev s ohledem na nedostatek kněží nedokáže zaplnit. V praxi pak se lidé přidají k tomu, kdo tam přijde první a prohlásí, že přináší slovo Boží,“ uvedl arcibiskup.

Sestra Birgit Weilerová citovala pracovní dokument Synody, který říká, že se církev musí posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti. Být s těmito národy je nesmírně důležité, dodala. Podle ní je to velká výzva pro církev a v souladu s tématem synody je třeba hledat nové pastorační cesty.

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019