Katolický týdeník: Poprvé zahrály svatovítské varhany

Datum publikace15. 10. 2019, 16.30

Nové svatovítské varhany se poprvé rozezněly. Nikoli pod klenbami pražské katedrály, ale v montážním sále dílny varhanáře Gerharda Grenzinga ve španělském El Papiolu nedaleko Barcelony.

„Na varhany jsem nehrál šedesát tři let. Na ty svatovítské jsem si v papiolské dílně směl zahrát pár tónů,“ těšil se ještě před koncertem kardinál Dominik Duka. Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Poslechnout si nový nástroj poprvé při koncertu přicestovali minulé pondělí 14. října mecenáši sbírky a zástupci pražského arcibiskupství v čele s kardinálem Dominikem Dukou. „Je to skutečně velkolepý nástroj, ač jsme ho nemohli slyšet v celém rozsahu a kráse,“ popsal z katalánské metropole kardinál. Důvody doplnil organolog pražské arcidiecéze Štěpán Svoboda: „Dílna není katedrála. Ten nástroj je postavený tak, aby obsáhl celý obrovský chrám. V menším prostoru by to nebylo k vydržení. Máme ale nyní představu, jak znějí (vyzkoušeli jsme jejich sílu a barvu rejstříků) a jak budou vypadat. Píšťaly se budou jakoby vznášet nad celým nástrojem.“

Slavnostní koncert byl v režii svatovítského varhaníka Josefa Kšici. Zazněl při něm průřez skladbami různých epoch, které ukázaly možnosti nástroje. „Vybrali jsme skutečně dobře. Když pan Grenzing hovoří o varhanách, mluví o člověku, Bohu, přírodě. Promítá do nich celé stvoření,“ dodává pražský arcibiskup.

„Zvuk tohoto nástroje nosím v hlavě, slyším ho dokonale,“ uvedl pro KT sám tvůrce varhan Gerhard Grenzing, jenž vede tým osmnácti lidí, kteří na varhanách pracují. „Teprve prostředí katedrály a dozvuky prostoru nám umožní dílo dokončit,“ vysvětlil Grenzing, který nezastíral radost: „Nejšťastnější byl moment, kdy jsme mohli nástroj ukázat kardinálu Dukovi a všem, kdo přicestovali.“

Přítomní odborníci v dílně také konzultovali technické detaily. „Je to nástroj stavěný na současné technologické špičce,“ zdůraznil organolog Svoboda. Největší píšťala z celkových 6 500 má sedm a půl metru, nejmenší sotva centimetr. Nástroj bude bez ozdob vážit 33 tun. Má čtyři manuály, pedál a 121 rejstříků.

Po zkoušce následuje demontáž varhan, stěhování do Prahy a stavba na kůru svatovítské katedrály, kde ještě musí proběhnout stavební úpravy. V Praze se nástroj rozezní v polovině června 2020.

Na stavbu varhan se podařilo vybrat bezmála 80 milionů korun a dále je možné přispívat na www.svatovitskevarhany.com, kde lze i adoptovat poslední píšťaly.

(JIŘÍ MACHÁNĚ)

Více v aktuálním vydání Katolického týdeníku, který je k mání elektronicky na www.katyd.cz/predplatne v řadě kostelů a ve vybraných novinových stáncích a knihkupectvích.

Téma: Společenství ve farnosti

Sejít se můžeme nejen na mši svatou, ale i k práci, společným zážitkům, zábavě, čtení Písma a modlitbě. Farnost nemá být místem, kde se „pouze“ odehrává posvátná liturgie. Máme v ní a s ní také žít. Jak na to?

Žijeme pro okamžik každého dne

Královéhradeckou diecézi koncem září navštívil indický  arcibiskup Peter Machado z Bangalore. Přinášíme s ním rozhovor.

Doma: Umět se přiznat

Potopa v koupelně, žvýkačka v oblečení, pomalovaná zeď, ostříhaná panenka nebo pastelky v záchodě … Asi každý rodič zná ten pocit zděšení a rozčilení i výkřik: „Kdo to byl?!“

Oslava každodenní svatosti

Minulou neděli se sbor světců rozrostl o pět jmen. Seznamte se s nimi!

Připravujeme: PROCHÁZKA PO HŘBITOVĚ

Některé farnosti objevily skryté pastorační možnosti svátku zesnulých: zvou ke komentovaným prohlídkám i k modlitbě za zemřelé.

(Zdroj: Jiří Macháně, KT)

Autor článku: Radka Blajdová