Varhany pro katedrálu svatého Víta se poprvé rozezněly v Barceloně

Ve varhanářské dílně Gerharda Grenzinga ve španělské Barceloně se v pondělí 14. října poprvé rozezněly nové varhany pro katedrálu svatého Víta v Praze. Poslechnout si je přijela delegace z České republiky v čele s kardinálem Dominikem Dukou. V pražské katedrále by měly poprvé zaznít 15. června 2020 na svátek hlavního patrona katedrály sv. Víta.
Publikováno: 15. 10. 2019 15:00

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Česká delegace si nejprve nové varhany v dílně španělského varhanáře prohlédla a poté si nástroj vyzkoušel regenschorim svatovítské katedrály Josef Kšica, který na něj odehrál asi hodinový koncert. Na barcelonském koncertě z prostorových a zvukových důvodů nemohl být nástroj zapojen celý, neboť to prostor dílny to neumožňuje.

Nástroj se skládá z tisíců píšťal, tělo nejmenší píšťaly bude měřit pouhých sedm milimetrů, naopak nejdelší píšťala přesáhne na délku sedm metrů. Celková hmotnost stroje varhan bude 33 tun, další přibližně dvě tuny budou vážit křišťálové elementy prospektu varhan. Nástroj se bude ovládat ze dvou hracích stolů. Hlavní hrací stůl bude vsazen do podstavce varhan na západní empoře, varhaník tedy bude sedět zády k oltáři. Druhý, mobilní hrací stůl, bude umístěn v chrámové lodi a bude využíván pro koncerty, hru s orchestrem nebo se sborem. Nástroj bude osazen čtyřmi velkými varhanními motory, každý s maximální přepravní kapacitou vzduchu 45 metrů krychlových za minutu.

Varhany jsou už téměř celé hotové a sestavené. Nyní by měly být převezené do Prahy a postavené na kůru pražské katedrály, kde je ještě čekají stavební úpravy. 

Více informací i ohledně možnosti adoptovat poslední píšťaly můžete získat na webu www.svatovitskevarhany.com

(Zdroj: ČTK)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články