Varhany pro katedrálu svatého Víta se poprvé rozezněly v Barceloně

Ve varhanářské dílně Gerharda Grenzinga ve španělské Barceloně se v pondělí 14. října poprvé rozezněly nové varhany pro katedrálu svatého Víta v Praze. Poslechnout si je přijela delegace z České republiky v čele s kardinálem Dominikem Dukou. V pražské katedrále by měly poprvé zaznít 15. června 2020 na svátek hlavního patrona katedrály sv. Víta.
Publikováno: 15. 10. 2019 15:00

Foto: Martina Řehořová / Člověk a Víra

Česká delegace si nejprve nové varhany v dílně španělského varhanáře prohlédla a poté si nástroj vyzkoušel regenschorim svatovítské katedrály Josef Kšica, který na něj odehrál asi hodinový koncert. Na barcelonském koncertě z prostorových a zvukových důvodů nemohl být nástroj zapojen celý, neboť to prostor dílny to neumožňuje.

Nástroj se skládá z tisíců píšťal, tělo nejmenší píšťaly bude měřit pouhých sedm milimetrů, naopak nejdelší píšťala přesáhne na délku sedm metrů. Celková hmotnost stroje varhan bude 33 tun, další přibližně dvě tuny budou vážit křišťálové elementy prospektu varhan. Nástroj se bude ovládat ze dvou hracích stolů. Hlavní hrací stůl bude vsazen do podstavce varhan na západní empoře, varhaník tedy bude sedět zády k oltáři. Druhý, mobilní hrací stůl, bude umístěn v chrámové lodi a bude využíván pro koncerty, hru s orchestrem nebo se sborem. Nástroj bude osazen čtyřmi velkými varhanními motory, každý s maximální přepravní kapacitou vzduchu 45 metrů krychlových za minutu.

Varhany jsou už téměř celé hotové a sestavené. Nyní by měly být převezené do Prahy a postavené na kůru pražské katedrály, kde je ještě čekají stavební úpravy. 

Více informací i ohledně možnosti adoptovat poslední píšťaly můžete získat na webu www.svatovitskevarhany.com

(Zdroj: ČTK)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019

Ignác Stuchlý pokročil směrem k blahořečení

Dne 5. listopadu 2019 se sešel poradní sbor teologů-konzultorů při vatikánské Kongregaci pro blahořečení a jednomyslně schválili dokument o hrdinských ctnostech Božího služebníka Ignáce Stuchlého (1869–1953), od jehož narození v polovině prosince uplyne 150 let. Je to druhý krůček k oficiálnímu prohlášení zakladatele českého salesiánského díla za „ctihodného“. Třetím krokem bude schválení kauzy od kardinálů téže kongregace.
20.11.2019