Vzniká digitální zpěvník ProScholy.cz

ProScholy.cz je nový digitální zpěvník křesťanských písní, který připravuje tým dobrovolníků s podporou spolku Musica Sacra a Sekce pro mládež ČBK. Stáhnout si ho můžete i do svých mobilů.
Publikováno: 1. 11. 2019 10:30

V současné době obsahuje zpěvník již více než 700 písní a denně přibývají nové. Nejedná se ale jen o sborník písní, lze v něm také vyhledávat podle liturgických období, jednotlivých částí mše svaté, zobrazit a transponovat akordy, zobrazit noty, nahrávky atd. Může tak pomoct nejen ve společenství, ale také usnadnit scholám jejich nelehkou práci při volbě písní do liturgie.

Na zpěvníku spolupracuje cca 31 dobrovolníků (včetně programátorů a hudebníků), kteří budou rádi za jakoukoli pomoc, zpětnou vazbu, tipy na nové funkce a propagaci projektu. 

Prvotní myšlenka digitálního zpěvníku vznikla z reálné ´scholové´ praxe. Scholy mají nelehkou úlohu, připravit kvalitní hudbu a zpěv k liturgii, a to bez kvalitních zdrojů, materiálů, často bez zkušeností profesionálnějších kolegů, uvedl Michael Dojčár, který je hlavním koordinátorem tohoto projektu. Uvědomovali jsme si taky, že ne ve všech diecézích a regionech umí scholy spolupracovat a ty těžce vydřené a často vlastnoručně nasázené hudební materiály mezi sebou sdílet,“ pokračuje dále Michal Dojčár a dodává, že v prvopočátku ta myšlenka zněla zhruba takto: „Scholy by si zasloužily ulehčit svou těžkou práci neboMezi křesťanskými hudebníky chybí mosty“. A Zpěvník ProScholy.cz by měl být v rámci tohoto projektu jen první cestou, jak této problematice vyjít vstříc.

Jak probíhají práce na digitálním zpěvníku, objasňuje dále Michael Dojčár: „Z počátku pro nás bylo těžké vyhranit přesně, co vše ve Zpěvníku má být a co už ne. Nakonec jsme to stanovili poměrně přesně a ve spolupráci s liturgickou komisí ČBK jsme značně pokročili i v problematice církevního schvalování hudby do liturgie. Velkou výzvou je korektní zpracování autorských práv jednotlivých písní a následné zveřejnění těchto informací. Ve finálním stavu bude mít návštěvník možnost zjistit si přímo z webu, v jakém rozsahu autor hudebního díla umožnil své dílo dále používat.“ 

Zpěvník je dostupný na internetové adrese: http://www.proscholy.cz nebo v mobilní aplikaci dostupné pro chytré telefony se systémem Android a iOS. 

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Biskup Nuzík oslaví své 55. narozeniny

Tuto neděli 25. července oslaví Mons. Josef Nuzík, pomocný biskup olomoucký, své 55. narozeniny. Narodil se 25. července 1966 ve Strání na Slovácku.
23.07.2021

Pomoc po záplavách v Německu

Německo se vzpamatovává z mohutných záplav, které zasáhly především západní spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a Porýní-Falc. Ničivý živel si dosud vyžádal 158 lidských životů, záchranné akce stále pokračují. Panují obavy, že počet obětí ještě poroste. Situace v zemi je nadále nanejvýš napjatá. Charita ČR zorganizovala sbírku na pomoc obětem těchto ničivých záplav.
23.07.2021

Stop Start se svatými - sv. Alfons

23.07.2021

Sestra Anežka Novoměstská v generální správě Školských sester sv. Františka

Ve dnech 4. - 17. července 2021 proběhla v Římě 22. generální kapitula Školských sester sv. Františka. 25 delegátek v jejím závěru zvolilo novou generální představenou sestru Frances Marie Duncan z provincie USA. Z České provincie byla do generální správy, která působí v Římě, zvolena sestra Anežka Novoměstská. Ta zde bude v následujících pěti letech zastávat službu rádkyně a generální sekretářky.
23.07.2021

Program Mezinárodního eucharistického kongresu 2021

Mezinárodní eucharistický kongres se uskuteční v Budapešti ve dnech 5.-12. září 2021. V rámci programu, který zahrnuje přednášky, svědectví, katecheze, panelové diskuse i kulturní akce, vystoupí se svou promluvou také kardinál Dominik Duka.
23.07.2021