Vzniká digitální zpěvník ProScholy.cz

Datum publikace1. 11. 2019, 10.30

ProScholy.cz je nový digitální zpěvník křesťanských písní, který připravuje tým dobrovolníků s podporou spolku Musica Sacra a Sekce pro mládež ČBK. Stáhnout si ho můžete i do svých mobilů.

V současné době obsahuje zpěvník již více než 700 písní a denně přibývají nové. Nejedná se ale jen o sborník písní, lze v něm také vyhledávat podle liturgických období, jednotlivých částí mše svaté, zobrazit a transponovat akordy, zobrazit noty, nahrávky atd. Může tak pomoct nejen ve společenství, ale také usnadnit scholám jejich nelehkou práci při volbě písní do liturgie.

Na zpěvníku spolupracuje cca 31 dobrovolníků (včetně programátorů a hudebníků), kteří budou rádi za jakoukoli pomoc, zpětnou vazbu, tipy na nové funkce a propagaci projektu.

Prvotní myšlenka digitálního zpěvníku vznikla z reálné ´scholové´ praxe. Scholy mají nelehkou úlohu, připravit kvalitní hudbu a zpěv k liturgii, a to bez kvalitních zdrojů, materiálů, často bez zkušeností profesionálnějších kolegů, uvedl Michael Dojčár, který je hlavním koordinátorem tohoto projektu. Uvědomovali jsme si taky, že ne ve všech diecézích a regionech umí scholy spolupracovat a ty těžce vydřené a často vlastnoručně nasázené hudební materiály mezi sebou sdílet,“ pokračuje dále Michal Dojčár a dodává, že v prvopočátku ta myšlenka zněla zhruba takto: „Scholy by si zasloužily ulehčit svou těžkou práci neboMezi křesťanskými hudebníky chybí mosty“. A Zpěvník ProScholy.cz by měl být v rámci tohoto projektu jen první cestou, jak této problematice vyjít vstříc.

Jak probíhají práce na digitálním zpěvníku, objasňuje dále Michael Dojčár: „Z počátku pro nás bylo těžké vyhranit přesně, co vše ve Zpěvníku má být a co už ne. Nakonec jsme to stanovili poměrně přesně a ve spolupráci s liturgickou komisí ČBK jsme značně pokročili i v problematice církevního schvalování hudby do liturgie. Velkou výzvou je korektní zpracování autorských práv jednotlivých písní a následné zveřejnění těchto informací. Ve finálním stavu bude mít návštěvník možnost zjistit si přímo z webu, v jakém rozsahu autor hudebního díla umožnil své dílo dále používat.“

Zpěvník je dostupný na internetové adrese: http://www.proscholy.cz nebo v mobilní aplikaci dostupné pro chytré telefony se systémem Android a iOS.

Autor článku: Radka Blajdová