Vzniká digitální zpěvník ProScholy.cz

ProScholy.cz je nový digitální zpěvník křesťanských písní, který připravuje tým dobrovolníků s podporou spolku Musica Sacra a Sekce pro mládež ČBK. Stáhnout si ho můžete i do svých mobilů.
Publikováno: 1. 11. 2019 10:30

V současné době obsahuje zpěvník již více než 700 písní a denně přibývají nové. Nejedná se ale jen o sborník písní, lze v něm také vyhledávat podle liturgických období, jednotlivých částí mše svaté, zobrazit a transponovat akordy, zobrazit noty, nahrávky atd. Může tak pomoct nejen ve společenství, ale také usnadnit scholám jejich nelehkou práci při volbě písní do liturgie.

Na zpěvníku spolupracuje cca 31 dobrovolníků (včetně programátorů a hudebníků), kteří budou rádi za jakoukoli pomoc, zpětnou vazbu, tipy na nové funkce a propagaci projektu. 

Prvotní myšlenka digitálního zpěvníku vznikla z reálné ´scholové´ praxe. Scholy mají nelehkou úlohu, připravit kvalitní hudbu a zpěv k liturgii, a to bez kvalitních zdrojů, materiálů, často bez zkušeností profesionálnějších kolegů, uvedl Michael Dojčár, který je hlavním koordinátorem tohoto projektu. Uvědomovali jsme si taky, že ne ve všech diecézích a regionech umí scholy spolupracovat a ty těžce vydřené a často vlastnoručně nasázené hudební materiály mezi sebou sdílet,“ pokračuje dále Michal Dojčár a dodává, že v prvopočátku ta myšlenka zněla zhruba takto: „Scholy by si zasloužily ulehčit svou těžkou práci neboMezi křesťanskými hudebníky chybí mosty“. A Zpěvník ProScholy.cz by měl být v rámci tohoto projektu jen první cestou, jak této problematice vyjít vstříc.

Jak probíhají práce na digitálním zpěvníku, objasňuje dále Michael Dojčár: „Z počátku pro nás bylo těžké vyhranit přesně, co vše ve Zpěvníku má být a co už ne. Nakonec jsme to stanovili poměrně přesně a ve spolupráci s liturgickou komisí ČBK jsme značně pokročili i v problematice církevního schvalování hudby do liturgie. Velkou výzvou je korektní zpracování autorských práv jednotlivých písní a následné zveřejnění těchto informací. Ve finálním stavu bude mít návštěvník možnost zjistit si přímo z webu, v jakém rozsahu autor hudebního díla umožnil své dílo dále používat.“ 

Zpěvník je dostupný na internetové adrese: http://www.proscholy.cz nebo v mobilní aplikaci dostupné pro chytré telefony se systémem Android a iOS. 

Soubory ke stažení

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Do pokladniček Tříkrálové sbírky můžete přispět do neděle, poté ještě online

Více než 14 milionů korun již věnovali dárci do statických pokladniček letošní Tříkrálové sbírky. Tyto pokladničky, umístěné v sídlech Charit, na místních úřadech, v některých obchodech ale také v kostelech, jsou letos náhradou za skupinky dětí, převlečené za bájné tři krále. Kvůli pandemii nemoci covid-19 a souvisejících přijatých opatření letos tříkráloví koledníci vůbec nemohli vyjít do ulic. Tříkrálové sbírka se tak koná právě pomocí statických pokladniček a to až do neděle 24. ledna. Současně probíhá v online prostředí, kde sbírka pokračuje až do 30. dubna.
22.01.2021

Američtí biskupové: Těšíme se na spolupráci, vhod i nevhod

Američtí biskupové ujišťují o své modlitbě za nového prezidenta Spojených států a připravenosti spolupracovat s jeho administrativou. Očekávají, že jako v případě každého prezidentksého mandátu budou oblasti, ve kterých se budou shodovat a úzce spolupracovat, ale také jiné, v nichž se názory budou zásadně lišit a střetávat.
22.01.2021

Papež uznal heroické ctnosti profesora Lejeuna, objevitele příčiny Downova syndromu

Papež František schválil zveřejnění nových dekretů Kongregace pro svatořečení. Jeden z nich uznává heroické ctnosti francouzského genetika a obránce života profesora Jérôma Lejeuna. Pokud bude uznán zázrak na jeho přímluvu, může být započten mezi blahoslavené.
22.01.2021

Poselství Svatého otce Františka k 29. světovému dni nemocných

Přinášíme vám poselství Svatého otce k 29. světovému dni nemocných, který si připomínáme 11. února 2021 na svátek Panny Marie Lurdské. „Jenom jeden je váš Mistr, a vy všichni jste bratři“ (Mt 23,8). Základem péče o nemocné je vztah důvěry.
22.01.2021

Modernizační fond podporuje obnovitelné zdroje energie

Modernizační fond je nový finanční nástroj, který čerpá prostředky zejména z emisních povolenek. Pro ČR je předpokládaná alokace cca 150 mld. Kč. Prostředky budou směřovat do teplárenství, obnovitelných zdrojů energie, energetických úspor, čisté mobility a komunitní energetiky.
21.01.2021