Zrušení zdanění finančních náhrad Ústavním soudem

Datum publikace15. 10. 2019, 14.00

Zdanění finančních náhrad poskytovaných v rámci majetkového vyrovnání státu s církvemi je protiústavní. Před několika okamžiky takto rozhodl Ústavní soud v Brně.

Ilustrační foto

„Rozhodnutí Ústavního soudu analyzujeme,“ uvedl generální sekretář České biskupské konference Stanislav Přibyl. „S nálezem jsme maximálně spokojeni. Mnohokrát jsme uváděli, že není co zdaňovat, že finanční náhrada již byla poskytnuta a nyní se pouze splácí. Zákon ve skutečnosti nedaní finanční náhrady, ale v čase zpětně mění jejich výši. Takový postup by byl protiústavní vůči komukoliv, nic specificky církevního na tom není.“

Kardinál Dominik Duka uvedl: „Jsem rád, že třicet let po pádu komunismu to nejsou komunisté, kdo určuje meze působení církví. Je to dobrá zpráva pro všechny, kterým leží na srdci svoboda a demokracie.“

Po přijetí zákona se zformovaly tři skupiny zákonodárců, které podaly Ústavnímu soudu návrh na jeho zrušení. Největší je skupina 45 senátorů kolem Petra Šilara. Dalšími jsou skupina poslanců kolem Marka Bendy a menší skupina senátorů kolem senátora Zděňka Hraby.

Více informací o právní argumentaci Ústavního soudu poskytne advokát Jakub Kříž (777 283 961, advokat@jakubkriz.cz), který zastupoval skupinu 45 senátorů.

Autor článku: Monika Klimentová