120. plenární zasedání ČBK se uskuteční na Svatém Hostýně

Čeští a moravští biskupové i představitelé mužských a ženských řádů se sejdou na 120. plenárním zasedání, které se bude konat ve dnech 21. - 23. října 2019 na Svatém Hostýně.
Publikováno: 16. 10. 2019 14:30

V rámci plenárního zasedání ČBK se biskupové českých a moravských diecézí a zástupci konferencí vyšších řeholních představených seznámí s informacemi o církvi ve společnosti či novinkami z řádů a řeholí (KVŘP). Jiště budou reagovat i na rozhodnutí Ústavního soudu, který 15.10. zamítl zákon ohledně zdanění tzv. církevních náhrad. Celého plenárního zasedání se bude účastnit i apoštolský nuncius pro Českou republiku arcibiskup Charles D. Balvo.

Biskupové budou řešit ekonomické záležitosti týkající se organizací, které církev zřizuje nebo které spadají pod její gesci. Na programu bude mimo jiné schválení Kodexu Charity ČR či informace, na jaké účely půjde výtěžek se sbírky na Blízký Východ. Biskupové budou také hovořit o dohodě mezi ČBK a ERC ohledně duchovní služby u Policie ČR. Budou debatovat o možném zřízení katechetického institutu či o nabídce pro přípravu na manželství pro civilně sezdávané atd.

Na Svatý Hostýn přijede i velvyslanec ČR ve Vatikánu Václav Kolaja, se kterým by měli biskupové hovořit o stavu příprav na listopadovou národní pouť v Římě, která se koná u příležitosti 30 let od kanonizace sv. Anežky České.

Veřejnost se může s biskupy sejít na koncelebrované mši svaté v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně v úterý 22. října v 17.30. Hlavním celebrantem bude biskup František Radkovský, kazatelem biskup Pavel Posád.

Kontakt pro média: Monika Klimenentová, klimentova@cirkev.cz, 731 625984

Autor článku:
Monika Klimentová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019