Tomáš Halík obdržel od prezidenta Spolkové republiky Německo státní vyznamenání

Datum publikace21. 10. 2019, 11.00

Prezident Spolkové republiky Německo Frank-Walter Steinmeier, udělil prof. Dr. Tomáši Halíkovi za zásluhy o česko-německé smíření a dlouholetou angažovanost za spravedlivou občanskou společnost a dialog mezi národy a náboženstvími Kříž za zásluhy 1. třidy Záslužného řádu Spolkové republiky Německo.

Foto: Tomáš Halík s německým spolkovým prezidentem Gaukem v Berlíně (2009)

Vyznamenání převzal dnes 21.10.2019 a to přesně 41. let poté, kdy byl v Erfurtu, bývalé NDR, vysvěcen tajně na kněze pro působení v podzemní církvi v Československu.

Prof. Halík obdržel již dříve (v r. 2012) podobné státní vyznamenání od prezidenta Polské republiky B. Komorowkého Rytířský kříž řádu za zásluhy Polské republiky za výjimečný přínos k rozvoji polsko-českého kulturního dialogu a spolupráce s katolickými kruhy.

„Vážím si těchto významných projevů uznání od hlav sousedních států především proto, že tak mohu reprezentovat dobré jméno České republiky ve světě. Prezident Spolkové republiky ocenil zejména mou aktivní účast v kulturním a náboženském disentu v době nesvobody, včetně spolupráce podzemní církve v naší zemi s církví v tehdejším NDR, mou účast na mnohaletém dialogu mezi českými a německými křesťany (tzv. Mariánskolázeňské rozhovory), který přispěl i k formulaci česko-německých prohlášení obou biskupských konferencí a obou států a účast v dialogu mezi věřícími a nevěřícími na mnoha přednáškách a konferencích v ČR i v Německu“, řekl Tomáš Halík

„Česká biskupská konference si váží tohoto ocenění, které je vyjádřením dlouhodobého úsilí o smíření a spolupráci se sousedským německým národem a církví. Tento proces byl zahájen zesnulým kardinálem Tomáškem, ve kterém pokračoval jeho nástupce kard. Vlk. Je to tedy velké uznání, které neupírá zásluhy vyznamenanému. Českou biskupskou konferenci zastoupí na slavnostním ceremoniálu Mons. Václav Malý.“ napsal kardinál Dominik Duka na svém facebookovém profilu.

Autor článku: Tereza Myslilová