Konference připomněla duchovní odkaz kardinála Tomáše Špidlíka

V rámci oslav 100. výročí narození kardinála Tomáše Špidlíka se dnes uskutečnila v Hlavním sále Valdštejnského paláce mezinárodní konference nazvaná „Duchovní odkaz J. E. Tomáše kardinála Špidlíka SJ (1919 – 2010)“. Na konferenci vystoupil kardinál Dominik Duka OP, apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, prof. Pavel Ambros a další osobnosti.
Publikováno: 21. 10. 2019 17:45

Foto: Tomáš Tetiva

„Mám velkou radost a jsem hrdá, že v horní komoře Parlamentu ČR proběhla konference, která připomněla Tomáše kardinála Špidlíka. Jeho dílo čítá mnoho textů a Jan Pavel II. označil dílo Tomáše kardinála Špidlíka jako teologii pro třetí tisíciletí,“ uvedla senátorka Jaromíra Vítková, která je hlavní iniciátorkou oslav výročí narození boskovického rodáka.

„Vysoké lidské hodnoty mohou vyrůst jenom ze svobody,“ připomíná jeden z citátů kardinála Špidlíka. Je takřka symbolické, že v roce 30. výročí sametové revoluce si připomínáme také 100. výročí narození mimořádného teologa kardinála Tomáše Špidlíka. Právě svoboda stejně jako otevřenost a čistota lidského srdce totiž zaujímaly v jeho díle mimořádné místo.

Odkaz kardinála Špidlíka

Kardinál Dominik Duka OP ve svém příspěvku promluvil o odkazu kardinála Špidlíka a připomněl, jak důležitou roli sehrálo místo, kde Tomáš Špidlík vstoupil k jezuitům a kde jsou pohřbeny jeho ostatky.

„Můžeme naslouchat hlubokému odkazu muže, který vyjadřuje a hledá odpovědi na otázky, které jsou zcela aktuální. Tomáš Špidlík vstoupil do našeho povědomí svojí moudrostí, která dokáže laikům popularizovat nejrůznější témata,“ řekl kardinál Duka.

„Byl to hlas přicházející z Vatikánského rozhlasu po celou dobu komunistické diktatury, který nás uváděl do hloubky Božího života, Nejsvětější Trojice a Ježíše Krista, ale také nás dokázal konfrontovat s velkým duchovním bohatstvím církve,“ zdůraznil kardinál Duka.

„Je důležité si uvědomit, jak důležitou roli sehrálo místo, kde Tomáš Špidlík vstoupil do Tovaryšstva Ježíšova, a to je cyrilometodějský Velehrad. Místo, které sehrálo obrovskou roli v dějinách nejen Čech, Moravy a Slovenska, ale i celé střední Evropy,“ dodal kardinál.

Moudrost a mezilidské vztahy

Pomocný biskup olomoucký Antonín Basler na konferenci tlumočil poselství arcibiskupa olomouckého Jana Graubnera, který zdůraznil jeho moudrost a lidskost a schopnost budovat mezilidské vztahy.

„Jeho věda procházel srdcem, proto se dokázal ke každému snížit. Nevnucoval své myšlenkové pochody, ale dělil se o plody svého poznání a podával je ve stravitelné formě. Znal mnoho, ale neutápěl se v detailech, důležité pro něho byly souvislosti. Dlouhý život mu umožnil dělat poctivé analýzy a dozrát k syntézám. Vrcholem pro něho nebyl vědění, ale moudrost, ke které přiváděl mnohé a sám pokorně ustupoval do pozadí,“ napsal arcibiskup Graubner.

„Navázané vztahy přátelské lásky se staly základem ke stavění významných mostů v ekumenismu i kultuře. Stal se skutečným duchovním vůdcem, který lidem nebral svobodu, ale ponechával lidem radost z poznání,“ uvedl ve svém poselství arcibiskup Graubner.

Humor jako lék proti herezím

Na konferenci vystoupil také pomocný biskup brněnský Pavel Konzbul, který ve svém příspěvku zdůraznil smysl pro humor v životě kardinála Špidlíka a jeho vřelý vztah k moderním technologiím.

„Setkal jsem se s kardinálem Špidlíkem jenom dvakrát, ale i z těchto krátkých setkání bylo zřejmé, že ho mohu charakterizovat trojicí pojmů: humor, otevřenost a člověčina. On sám viděl humor lék proti všem herezím, jako schopnost dívat se na svět Božíma očima,“ řekl biskup Konzbul.

Dále zmínil, že se kardinál Špidlík narodil v roce, kdy vzducholoď poprvé přeletěla Atlantik, a zemřel v době, kdy se internet začal stěhovat do mobilních zařízení. Ačkoliv během jeho života došlo k obrovské proměně nejrůznějších technologií, on sám pozitivně přijímal všechny technické vymoženosti a aktivně pracoval s počítačem.

„Když si rok před svou smrtí poranil nohu, protože se zamotal do kabelu od počítače, tak sám sebe označil za mučedníka počítačových technologií,“ dodal s úsměvem biskup Konzbul.

Hosté konference si také mohli prohlédnout výstavu „Z celého srdce“, která svým názvem odkazuje na motto Špidlíkova kardinálského erbu a návštěvníkům představuje nejen život kardinála, ale také vybrané citáty z jeho teologických literárních děl.

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019