banner sekce
Sekce

Mládež

Nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu

Jako již tradičně, začal nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu, pod záštitou Sekce pro mládež ČBK – kurz probíhal ve dnech 13. až 18. října 2019. Tentokrát se účastníci sešli v rekreační oblasti Češkovice nad Blanskem, kterou obklopuje krásná a nyní podzimně zbarvená Drahanská vrchovina.
Publikováno: 22. 10. 2019 0:00

Foto Vojtěch Orlík/Sekce pro mládež ČBK

Celý týden nebyl protkán výhradně jen přednáškami a sdílením, ale hlavně modlitbou a každodenní bohoslužbou, jenž nás nabíjely nejen energií do naší další činnosti, ale také pomáhaly utvářet společenství, které bylo díky temperamentnosti velké části zúčastněných, den ode dne propojenější a živější.

Po nedělním letmém seznámení, přišlo pondělí a s ním první bloky přednášek. Tento den probíhaly dva celodenní paralelní programy. První nás měl „učit“ jak efektivně pracovat pod tlakem, této disciplíny se ujal Mgr. Ladislav Koubek MBA. Druhý nám rozšířil znalosti o vzniku, službě Sekce pro mládež ČBK a její další činnost, kterou představil P. Kamil Strak. Dále nám Mgr. Marie Jenišová přiblížila Světové fórum mládeže, exhortaci Christus Vivid a podělila se o postřehy z Říma. Následně jsme se dozvěděli, zdali je možná legitimní rezistence nebo neposlušnost vůči autoritě – tuto otázku se pokusil zodpovědět Mgr. Jan Koblížek, Th.D.

Úterý nám přineslo sjednocení skupin a společné rozjímání nad prací s náročnými lidmi ve farnosti, tohoto tématu se opět zhostil Mgr. Ladislav Koubek MBA. P. Petr Bulvas nám odpoledne připomenul, jaká je podstata služby a vize Diecézních center mládeže.

Středeční dopoledne jsme věnovali pojetí hříchu, svědomí a mravní bezúhonnosti, kterou se nám detailněji snažil přiblížit velmi důvtipný ThLic. Jan Czudek. Po dvou a půl dne intenzivního čerpání informací, jsme se rozhodli, že potřebujeme také získat trochu z podzimního slunce a tak jsme odpoledne tohoto dne strávili v menších skupinách a objevovali kouty místní přírody, popřípadě podniků.

Celý čtvrtý den nám naservíroval úvahy nad hodnotou umění a důležitostí vztahů v našich životech a jejich každodennostech. Těmito tématy se zabývali MgA. Imrich Veber a Mgr. Andrea Múdra.

Na konci celého týdne jsme se sešli ve slavení bohoslužby a rozjeli se do našich domovin. Závěrem je nutné podotknout, že jsme celý týden netrávili jenom na židlích, ale že jsme prokládali naše studium sportem, hraním her i vycházkami, které rozhodně utužovaly náš kolektiv a myslím, že většina z nás se již nemůže dočkat našeho dalšího studijního formování.

Klára Řiháková, ADCM Olomouc

Autor článku:
Sekce pro mládež

Další aktuality

Varování (nejen) mladých křesťanů před online studiem Bible se sektou Sinčchondžhi

Sekta Sinčchondžhi (Shincheonji), která v minulých letech cílila především na mladé křesťany v pražských ulicích, se v posledních měsících přizpůsobila přesunu do online prostředí. Nadále sice využívá možnosti oslovování křesťanů na základě osobních kontaktů (oslovování rodiny a přátel studenta, případně mladých v jeho farnosti a jiném společenství), ale ve velké míře nyní ke kontaktování využívá sociálních sítí: jedná se především o Instagram, ale používá rovněž Facebook, Pinterest a další sítě.
10.08.2021

Proběhl akreditovaný kurz hlavních vedoucích dětských táborů

V prvním víkendu měsíce června proběhl kurz pro hlavní vedoucí dětských táborů, do kterého se letos zúčastnilo dvacet vedoucích.
09.06.2021

Novou zábavou bylo streamování modliteb a mší

Diecézní centrum života mládeže MAMRE (DCŽM Mamre) je fara v Osové Bítýšce, která již více než dvacet let slouží všem mladým lidem. Na faře neustále žije a pracuje tým dvou kněží a čtyři mladí laičtí spolupracovníci. V akademickém roku 2020/2021 to jsou konkrétně: P. Juris Jeniš, P. Tomáš Žižkovský, Dan Fiala, Domča Forbelská, Lukáš Mráz a Maruška Kyliánová, která se podělila o své zkušenosti na DCŽM Mamre.
04.06.2021

Červnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2021

Čas slunce, prvního ovoce a volnosti. Konečně můžeme vydechnout úlevou a nadechnout se z plných plic. Nejen venku, ale i v červnovém IN! najdete spoustu slunce, zajímavostí, zodpovězených dotazů, ale také zamyšlení o tom, co znamená jít s Pánem.
28.05.2021

Úřad pro laiky: Diecézní den mládeže je „epochální pastorační prioritou“

Úřad pro laiky, rodinu a život dnes zveřejnil nový pastorační dokument, který se zaměřuje na slavení Světového dne mládeže na diecézní úrovni. Příručku, kterou 22. dubna – ve výroční den předání kříže Světových dní mládeže – schválil papež František, dnes představili její autoři ze zmíněného vatikánského úřadu v Tiskovém středisku Svatého stolce.
19.05.2021