banner sekce
Sekce

Mládež

Nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu

Jako již tradičně, začal nový „turnus“ Studijně-formačního kurzu, pod záštitou Sekce pro mládež ČBK – kurz probíhal ve dnech 13. až 18. října 2019. Tentokrát se účastníci sešli v rekreační oblasti Češkovice nad Blanskem, kterou obklopuje krásná a nyní podzimně zbarvená Drahanská vrchovina.
Publikováno: 22. 10. 2019 2:00

Foto Vojtěch Orlík/Sekce pro mládež ČBK

Celý týden nebyl protkán výhradně jen přednáškami a sdílením, ale hlavně modlitbou a každodenní bohoslužbou, jenž nás nabíjely nejen energií do naší další činnosti, ale také pomáhaly utvářet společenství, které bylo díky temperamentnosti velké části zúčastněných, den ode dne propojenější a živější.

Po nedělním letmém seznámení, přišlo pondělí a s ním první bloky přednášek. Tento den probíhaly dva celodenní paralelní programy. První nás měl „učit“ jak efektivně pracovat pod tlakem, této disciplíny se ujal Mgr. Ladislav Koubek MBA. Druhý nám rozšířil znalosti o vzniku, službě Sekce pro mládež ČBK a její další činnost, kterou představil P. Kamil Strak. Dále nám Mgr. Marie Jenišová přiblížila Světové fórum mládeže, exhortaci Christus Vivid a podělila se o postřehy z Říma. Následně jsme se dozvěděli, zdali je možná legitimní rezistence nebo neposlušnost vůči autoritě – tuto otázku se pokusil zodpovědět Mgr. Jan Koblížek, Th.D.

Úterý nám přineslo sjednocení skupin a společné rozjímání nad prací s náročnými lidmi ve farnosti, tohoto tématu se opět zhostil Mgr. Ladislav Koubek MBA. P. Petr Bulvas nám odpoledne připomenul, jaká je podstata služby a vize Diecézních center mládeže.

Středeční dopoledne jsme věnovali pojetí hříchu, svědomí a mravní bezúhonnosti, kterou se nám detailněji snažil přiblížit velmi důvtipný ThLic. Jan Czudek. Po dvou a půl dne intenzivního čerpání informací, jsme se rozhodli, že potřebujeme také získat trochu z podzimního slunce a tak jsme odpoledne tohoto dne strávili v menších skupinách a objevovali kouty místní přírody, popřípadě podniků.

Celý čtvrtý den nám naservíroval úvahy nad hodnotou umění a důležitostí vztahů v našich životech a jejich každodennostech. Těmito tématy se zabývali MgA. Imrich Veber a Mgr. Andrea Múdra.

Na konci celého týdne jsme se sešli ve slavení bohoslužby a rozjeli se do našich domovin. Závěrem je nutné podotknout, že jsme celý týden netrávili jenom na židlích, ale že jsme prokládali naše studium sportem, hraním her i vycházkami, které rozhodně utužovaly náš kolektiv a myslím, že většina z nás se již nemůže dočkat našeho dalšího studijního formování.

Klára Řiháková, ADCM Olomouc

Autor článku:
Vojtěch Orlík

Další aktuality

Sekce pro mládež ČBK slaví 30 let své existence

V říjnu oslaví Sekce pro mládež České biskupské konference již 30 let od svého založení. U příležitosti tohoto jubilea bude sloužena v pátek 16.října 2020 mše svatá, kterou bude přenášet Radio Proglas. Při této příležitosti bude uvedeno i nové video, které vzniklo u příležitosti 30 let této Sekce, která se věnuje mladým lidem.
15.10.2020

Říjnové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2020

Podzim se rozbíhá do krásných barev, spoustu deště a ranních mlh. Pro někoho nepohoda, pro někoho jedno z nejkrásnějších období roku. Tentokrát je říjen i měsíc nejistoty jak pro studenty, profesory, rodiče, tak i zdravotníky. My vám chceme alespoň trochu tento čas zpříjemnit. Tak se pohodlně posaďte a přečtěte si IN!
01.10.2020

Zářijové číslo časopisu IN! - dívčí svět 2020

Září nám začíná a my všichni doufáme, že bude ve znamení klidu a návratu do vytouženého normálu. Čeká nás školní rok, obyčejné povinnosti i jedno z nejkrásnějších období – podzim.
07.09.2020

Pokračujeme v mezinárodní spolupráci v oblasti pastorace mládeže

Po listopadovém setkání ve slovenských Bojničkách, se ředitel Sekce pro mládež Kamil Strak tento týden online setkal ze zástupci MEKT. Hlavním tématem bylo sdílení zkušeností v době koronaviru.
29.05.2020

10 nových absolventů Studijně-formačního kurzu

Účastníci Studijně-formačního kurzu zakončili dvouleté studium závěrečnou zkouškou.
14.05.2020