Růže v zimě - nový film o Edith Steinové putuje Evropou

Růže v zimě – tak zní titul nového filmu o významné katolické myslitelce židovského původu, karmelitce Edith Steinové, zavražděné ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi a svatořečené Janem Pavlem II. v roce 1998. Podle vlastního scénáře jej zrežíroval herec, režisér a producent Joshua Sinclair, který se pro film o německé mystičce rozhodl po jednom přátelském telefonátu s Johnem Debnym, skladatelem hudby k filmu Mela Gibsona Umučení Krista.
Publikováno: 22. 10. 2019 15:45

Ilustrační obrázek

Ve Spojených státech amerických se „Růže v zimě“ objevila vloni a letos film putuje Evropou – od Evropského parlamentu po nedávnou italskou premiéru na festivalu v Parmě. Italské nakladatelství Schole rovněž vydalo filmový scénář s předmluvou německého filosofa Friedricha-Wilhelma von Herrmanna a zasvěceným úvodem Francesca Alfieriho OFM. Tento posledně jmenovaný italský františkán vyučuje filosofii na Papežské lateránské univerzitě a univerzitě v jihoitalském Bari a sestavil světovou bibliografii Edith Steinové. Právě jeho prostřednictvím se režisér Sinclair seznámil s neteří Edith Steinové (dcerou její sestry Erny), Susanne Batzdorff-Bibersteinovou, s níž konzultoval práci na filmu.

Podle Sinclaira se maďarské režisérce Mártě Mészárosové v již existujícím filmu o Edith Steinové (Sedmá komnata, 1994) dostatečně nepodařilo odkrýt lidství a vnitřní zápas protagonistky, která se musela vyrovnávat s existenciálními dramaty a vědomím příslušnosti k židovskému národu. Cílem nového filmu tudíž má být rekonstrukce této Editiny lidské pouti, přičemž scénárista se opírá výlučně o její spisy, které ustavičně konfrontuje s kolínským Karmelem a neteří Susanne.

Při tvorbě scénáře Joshua Sinclair analyzoval veškerou písemnou pozůstalost židovsko-německé filosofky (shodou okolností nalezenou jiným františkánem, Hermanem van Bredou, v troskách kláštera v Echtu. Tentýž belgický fílosof zachránil rovněž celé dílo Editina učitele, Edmunda Husserla, před zničením nacisty). Dotýká se tak některých životních etap, ze kterých plně vysvítá lidská stránka ženy, již později Jan Pavel II. prohlásil za spolupatronku Evropy – od studijních let ve Vratislavi před dobrovolnickou práci v Červeném kříži a spolupráci s Husserlem až po přechod ke katolické víře a vstup na kolínský Karmel.

„Chtěl bych, abychom pochopili jak Edith židovku, tak Edith karmelitku,“ vysvětluje Sinclair. „Přeji si totiž, aby film napomohl k vyřešení neshod mezi oběma komunitami a abychom prostřednictvím Editina příběhu konečně pochopili, že antisemitismus je pro křesťana nepřijatelný. Není možné porozumět Pánu, aniž bychom plně uznali jeho kořeny v dějinách vyvoleného Božího lidu.“ Toto poselství scénárista a režisér Sinclair svěřil vynikajícímu hereckému obsazení – Edith Steinovou ztvárňuje bosenská herečka Zana Marjanovič, která jako malá prožila válku v Sarajevu, dále vystupují německá herečka Anja Kruse, izraelsko-americká herečka Natalie Portmanová, či rakouský herec a scénárista Karl Markovics. Na filmové hudbě spolupracoval italský skladatel Ennio Morricone. Výtěžek z projekce částě poputuje na konto dobročinné nadace, nesoucí jméno Edith Steinové (The Edith Stein Fund), která se ujímá potřebných žen a dětí a léčí je prostřednictvím sdružení Lékaři bez hranic.

(Zdroj: Vatican News)

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Papež František mladým Thajcům: Buďte zakořeněni v Kristu a pěstujte s Ním přátelství

Poslední den v Thajsku věnoval papež František setkání s duchovenstvem a mládeží. Biskupům připomněl první misionáře, kteří můžou být svým temperamentem, odvahou a radostí zrcadlem pro dnešní evangelizátory. Ve své promluvě mladým zdůraznil, aby neměli strach z budoucnosti a pěstovali přátelství s Kristem, které je nezbytným olejem k osvětlení nejen naší cesty, ale i cesty těch, kteří nás obklopují.
22.11.2019

Česko opět spojí vzpomínka na oběti nehod

Vzpomenout na ty, kdo zemřeli především na silnicích, vyjádřit solidaritu, a připomenout dlouhodobé dopady dopravních nehod – to jsou hlavní cíle již tradičního řetězce pietních aktů, bohoslužeb a dalších setkání, kterými se lidé a organizace v České republice připojují ke Světovému dni obětí dopravních nehod. Ten Světová zdravotnická organizace vyhlašuje vždy na třetí neděli v listopadu, ale vzhledem ke státnímu svátku se proto některé akce přesunuly na nadcházející víkend.
22.11.2019

Papež Thajcům: Jste lid úsměvu

Dnešním dnem začal oficiální program papežovy návštěvy v Bangkoku. Dopoledne se Svatý otec setkal s předsedou thajské vlády a veřejnými činiteli. Poté následovala návštěva u nejvyššího patriarchy buddhistů a nemocnice St. Louis. Posledním bodem programu byla mše svatá, která se konala na národním stadiónu.
21.11.2019

Papež František dorazil do Thajska

Dnes v brzkých ranních hodinách středoevropského času dorazil papež František do Thajska, kde zahájil svoji 32. zahraniční cestu. Na letišti v Bangkoku ho kromě oficiální delegace přivítala i jeho sestřenice řeholnice Ana Rosa Sivoriová, která uvedla, že v zemi panuje tzv. „papežská horečka“, neboť všichni chtějí vidět papeže.
20.11.2019

Vyjádření kardinála Dominika Duky k rozhodnutí Krajského soudu v Brně

Přinášíme vyjádření kardinála Dominika Duky k dnešnímu rozhodnutí Krajského soudu v Brně, který zamítl žalobu ohledně omluvy Brněnských divadel za uvedení hry O. Frljiče.
20.11.2019